Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

За да сме по-патриоти нека Ченгене скеле да е Порт на ромите

Ченгене скеле
Ключови думи: Общински съвет, Бургас, общински съветници, смяна на имената, възродителен процес, Указ на Държавния съвет, конституцията, Ченгене скеле

На своя редовна сесия Общинският съвет на Бургас създаде временна комисия, която да промени имената на местности в землището на Община Бургас – тези, които „са изгубили значението си и не съответстват на българската именна традиция“ . По време на обсъждането общинските съветници констатират, че голям процент от имената на местности са от чужд произход. Мотивите за преименуването са ясни – говори се за българското културно-историческо наследство, за благозвучието на езика ни и пр. Медиите грабнаха възторжено темата, заговори се за „BG имена“, даже някои неделикатно напомнят за „възродителен процес“. Цитира се и основанието – Указ на Държавния съвет на НРБ  №1315 от  09.07.1975г. Дотук добре.

При по-внимателен прочит се оказва, че цялата шумотевица няма никакво нормативно и правно основание.

В  Указ №1315  чл.7 са изброени обектите от национално значение: местности, възвишения, долини, равнини, реки, езера, гори и пр. Техните имена се дават или променят от Държавния съвет на Народна република България. Имената на обектите от местно значение - улици, площади, училища, градини, библиотеки, малки корабчета и пр., се определят  /забележете/ от Изпълкома на Окръжния народен съвет. Видно е, че  изпълнителите на указа липсват от сегашното обществено устройство. Самият нормативен документ е създаден в друго време и е обслужвал други политически интереси. Архаичните му текстове са пълни с идеологеми.                              

За съжаление нашите законотворци не са създали по-съвременна правна норма. Прилагането на Указ №1315 неведнъж е довеждал до конфликти и юридически главоблъсканици.

Спомнете си Президентския указ / №10 от 18.01.1993г/ за преименуването на Михайловград в Монтана. Тогава 52 народни представители оспориха законността на промяната /друг е въпросът за дълбоките народностни традиции в името Монтана/. Двама от конституционните съдии изразиха мнение, че Указ №1315 е  един „задминат от времето документ“. Оспорена беше и неговата законност изобщо.

 И наистина: В преходните разпоредби на Конституцията на РБългария  §3 ал.1 има императив, че „разпоредбите на заварените закони се прилагат, ако не противоречат на Конституцията“.

Печално цитираният Указ №1315  в чл.2 и чл.4 определя: „имената на обектите да съответстват на принципите на социалистическия патриотизъм и пролетарския интернационализъм, да внушават чувство на достойнство и гордост  у строителите на развитото социалистическо общество.“

Дали този текст противоречи на Конституцията и дали Указ №1315 има правна сила, нека се произнесат юристите.

Може би Общинският съвет и бургаските народни избраници трябва да инициират изработването на съвременен документ за имената на националните и местни обекти и да го предложат на Народното събрание. Това обаче не е проста работа за една бърза тримесечна кампания.  Проучвайки документите по тази тема си зададох въпроса – защо имената на селищата и улиците се сменят толкова често и безболезнено, а възвишения, реки, гори и пр. са устойчиви на времето. Ясно е, че името на мястото, на равнината е свързано със собственост. Хората, притежаващи земя в тези местности вероятно ще трябва да променят нотариалните си актове. И вероятно срещу някакви пари. А как ще постъпим с реките, върховете, заливите и носовете записани в топографски карти, лоции и навигации? И ако преименуваме  Ченгене скеле в  Порт на ромите дали ще се почувстваме по-патриоти или по-европейци?   Как трябва да се постъпи с имената на множеството „ризорти“,  „холидейси“,  „вилиджи“ и „бийчове“ – техните имена имат ли нещо общо с българското културно-историческо наследство?

Да не губим времето и силите на седемте общински съветници, и без това техните решения ще бъдат нищожни.

Може би трябва да оставим времето, народа и следващото поколение да свършат това. Едва ли е необходимо точно сега да летим из суматохата. Нужно ли е да пренаписваме собствената си история?

3
Коментара по темата
3.
Бургазлия
18.05.2011 08:34:14
Към Д.Стойков или CAUSA PERDUTA,-
ставате общ.съветници и си мислите, че превъзхождате другите; Не ви личи, че сте надграждали над себе си!Жалко, че интелигентни хора си имат други занимания и не искат да се занимават с общински дела, защото имат повече разум и могат да мислят сами! И шапка да си сложите, пак ще си останете ниски!
2.
Вируса
16.05.2011 23:06:26
Дияне, тъп си като пътечка. Чети повече, юроде, чети....
1.
Диян Стойков
16.05.2011 16:59:46
Не искам моят имот да се води на адрес "Манаф хендек"! Калудов да си гледа стиховете и да не си бърка гагата тука
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"