Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

А когато свършат буквите на гръцката азбука?

Ключови думи: гръцка азбука, букви, варианти, коронавирус

Когато след много дискусии в края на май Световната здравна организация (СЗО) обяви, че е решила да наименува вариантите на коронавируса с букви от старогръцката азбука, всички си помислиха, че докато се стигне до последната буква в нея - Омега, нещата ще се нормализират, вирусът или ще изчезне, или ще е поставен под контрол. В края на ноември се появи нов вариант, който в крайна сметка бе кръстен Омикрон и хората изведнъж си дадоха сметка, че 15 от 24-те букви в гръцката азбука са изчерпани, а ситуацията изобщо не се нормализирала и пандемията не е под контрол. Докато учените се опитват да разгадаят мистериите на Омикрон, много хората се запитаха какво ще се случи, като се изчерпат оставащите девет букви. Не малко обаче бяха и тези, които с изненада установиха, че след шумно обсъждания вариант Делта е имало още варианти, пише в свой анализ за БТА Габриела Големанска.

Най-известните варианти на коронавируса досега, освен Омикрон и Делта, са Алфа, открит през октомври 2020 г. в Обединеното кралство, Бета, открит през декември 2020 г. в Република Южна Африка, и Гама, открит в Токио в началото на януари, но у хора, които пристигнаха от Бразилия, след което беше намерен в тази страна. Самият Делта вариант беше открит за първи път в Индия, но толкова се разпространи по света, че хората почти забравиха откъде е тръгнал. Заедно с Омикрон тези варианти са дефинирани от СЗО като варианти, будещи безпокойство, предава investor.bg.

Друга категория, дефинирана като варианти, предизвикващи интерес, са Ламбда, открит в Перу през август 2020 г. и Мю, открит в Колумбия през януари. А бивши варианти, пораждащи интерес, са именно тези, които останаха встрани от вниманието на широката общественост. Това са Епсилон, наблюдаван за първи път през юли 2020 г. в Калифорния, Дзета, открит за първи път миналата година в щата Рио де Жанейро, Ета, открит за първи път през декември 2020 г. в Обединеното кралство и в Нигерия, Тета, открит през февруари във Филипините, Йота, открит през ноември 2020 г. в Ню Йорк и Капа, открит също в Индия през декември 2020 г.

Пет варианта, будещи безпокойство, два, пораждащи интерес и шест варианта, които са бивши пораждащи интерес - това прави 13 изхабени старогръцки букви. Но Омикрон е 15-ата по ред в гръцката азбука. Така че на пръв поглед сметките не излизат. В действителност първоначално Омикрон е трябвало да се нарича Ню, защото е вариантът, който идва след варианта Мю. Но понеже произношението на старогръцкото Ню е като английската дума New (нов), имало риск вариантът Ню да продължи да се възприема като New variant (нов вариант) месеци след като той вече няма да е нов, а напротив ще е вече стар познайник на учените. Така, че буквата Ню била пропусната от СЗО. Както и следващата буква в азбуката Кси. Причината тук, пак според СЗО, била, че буквата Кси така както се изписва на латиница (Xi) приличала на широкоразпространеното китайско име Си, както то се изписва на латиница.

Произношението може и да е различно, но по-наблюдателни веднага се сетиха за Си Дзинпин и предположиха, че СЗО е решила да не използва тази буква, за да не обиди китайския лидер. Пекин реагира остро, когато Доналд Тръмп наричаше коронавируса китайски вирус, какво остава за вариант, чието име наподобява това на китайския лидер. Правозащитници обаче упрекнаха СЗО, че не е използвала буквата Кси, за да не подразни Си Цзинпин. СЗО отрича да се е отказала от Кси поради тази причина. Каквито и да са били причините, новият вариант вече е кръстен на 15-ата буква от старогръцката азбука.

Подобни пропускания на букви може да се очакват и в бъдеще. Следващата на Омикрон буква Пи веднага препраща към математическата константа Пи, известна и като Лудолфово число и може би ще бъде пропусната също. Буквата Хи, която е почти накрая на гръцката азбука, пък ще се бърка по произношение с английското местоимение за мъжки род He (той) и вероятно също ще бъде прескочена, за да не се обиди целият мъжки пол, че вариант се кръщава на него. Много вероятно е прескачане и на буквата Пси заради асоциациите с психиатрия, психология, психоанализа, психар и др. Същото може да се случи и със старогръцката буква тау, която съвременните гърци произнася таф. Тау напомня на чешкия филмов и литературен герой Господин Тау, притежаващ магически способности, но коронавирусен вариант, асоцииран с магически способности, би бил плашещ, а таф пък е като френските думи taf и taffe, означаващи съответно бачкане и шубе и глътка цигарен дим. Ако действително има такива прескачания на букви, гръцката азбука ще се изчерпа още по-бързо.

Още преди да се спрат на използването на гръцките букви, експертите от СЗО обмисляли да използват имената на гръцки божества, на съзвездия или на цветя за кръщаване на вариантите на вируса. Дали следващите варианти след Омега (последната буква в гръцката азбука) няма да са например Афродита, Касиопея или Бугенвилия за ужас на митолозите, астролозите и цветарите. Пред в. Daily Telegraph експертката от СЗО Мария ван Керхов каза, че биха могли да се използват именно имена на съзвездия, включително такива на зодиакалните съзвездия, когато гръцките букви се изчерпат, така че представителите на зодия Овен може да се готвят за вирус кръстен в тяхна чест.

Подобни проблеми с изчерпване на имената миналата година имаха и експертите от Центъра за наблюдение на ураганите в САЩ. Всяка година за сезона на тропическите бури и урагани те използват списък от имена според латинската азбука. Списъците се изготвят предварително за шест години напред.

След шест години започват да се повтарят, но имената на онези стихии, отличили се с особена опустошителност, се изваждат от списъка и се заменят с други със същата начална буква, като например ураганът Катрина в Атлантическия океан. Подобни списъци, ротиращи се на шест години, се изготвят за стихиите в Атлантическия океан и северните части на Тихия океан. Така например първите тропически бури в Атлантика догодина и през 2023, 2024, 2025 и 2026 г. ще се казват съответно Алекс, Арлин, Алберто, Андреа и Артър, а последните Уолтър, Уитни, Уилям, Уенди, Уилфрид.

Дали експертите на СЗО трябва да се проучат от тази предвидливост на експертите от Центъра за ураганите на САЩ? Миналата година въпреки своята предвидливост последните също имаха неприятна изненада. Сезонът на ураганите в Атлантика беше рекордно активен и списъкът с подготвените имена беше изчерпан, но стихии продължиха да се формират и тогава на помощ им се притече именно старогръцката азбука. Няколко новосформирани бури бяха кръстени именно с първите букви от нея и така се появиха субтропическата буря Алфа, тропическата буря Бета и ураганите Гама, Делта, Епсилон, Дзета, Ета и Йота.

Всички все пак се надяват, че пандемията ще бъде поставена под контрол, преди на СЗО да се наложи да се вдъхновява от примера на различни конкурси, обявени от известни лица и учреждения за кръщаване на нещо си. Като например конкурсът, обявен от руския президент Владимир Путин за кръщаване на кучето, получено преди десетина години като подарък от България, който беше спечелен от 5-годишен малчуган, предложил името Бъфи, или конкурсът, който тече сега в Египет за кръщаване на новостроящата се супермодерна столица. 

3
Коментара по темата
3.
Култът Ковид
11.12.2021 08:52:43
Като свърши гръцката,подхващат индийската.Там са 50 букви.Като свърши тя наред е кхмерската - 74 букви.И така до края на боле...а-а-а сектата.
2.
Абигор До 1
10.12.2021 22:39:18
ти няма ли да ходиш да се лекуваш вече? Аман от простотиите ти със смятане на цифри в разни сайтове за да изкараш нещо дето го няма. Като си толкова навътре в световните заговори що не си финансово свободна ми драскаш глупости тук. Само сатанисти 666 и конспирации са ти у главата. "Are you blond? " Нали много го разбираш окултното там не си ли научила че в каквото вярваш - това и получаваш. Или каквото търсиш - това намираш. Търси рогатия и ще го виждаш навсякъде. Аман от промити мозъци дето си мислят че са мнооого "навътре" в "заговорите" и всичко им е ясно
1.
Дал дявол
10.12.2021 22:18:07
азбуки! Като стана дума за рогатия, най-добре да минем на иврит. Бездруго оригиналната кабалистична джематрия е базирана на него. Стига са мъчили английския.

О, това ми напомня за името, което видях днес - Juice WRLD! Вече няма нужда и от джематрия! Хората са си го обявили на Цист фонетичен английски; както пишем онлайн за да не ни трият.
  Добави Коментар
Жените от тези зодии привличат токсични мъже Не говорим само за негодник, който лъже и изневерява Признаци на мъжа, който ще ви донесе само проблеми и главоболия В повечето случаи такива господа изобщо не будят подозрение в първите дни на запознанството, но въпреки това допускат някои грешки
Пазете се! Тези 12 неща в къщата неусетно разрушават психиката ни Незабавно се отървете от тях Откакто научих рецептата за тази сладоледена торта с бишкоти, друг десерт през лятото не правя! (ВИДЕО) Разхлаждаща свежест, уникален вкус
4 качества на хората, които умеят да избягват провалите Всеки човек в този живот има външни опори: сродна душа, любящи роднини, работа, някакво хоби Как да защитим парите и данните си, ако ни откраднат телефона Експерти дават пет съвета как да се предпазим от злоупотреба, дори и след като телефонът ни е бил откраднат
Габровска с номинация „Порнозвезда на годината“ Розовата актриса иска да превземе и Лас Вегас Чистачки лъскат апартамента за 500 лева Богаташи глезят съпругата с домашна помощница
Вежди Рашидов вае Ламбо за 100 000 лева! Столична община не дава паметникът да е пред Народния театър Кой е бил най-големият страх на Мария Бакалова преди пробива в Холивуд Бургазлийката разказва за пътя си към голямата сцена
Варненци пропищяха от змии От Общината търсят решение на проблема Има надежда! Лекарство на Pfizer срещу вид рак на белия дроб показва добри резултати След 5 години при повече от половината пациенти, лекувани с лорлатиниб, ракът не е прогресирал