Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Галъп: ГЕРБ води, БСП - втори, ИБГНИ и Възраждане зад чертата

Ключови думи: Галъп, проучване, социология, новини, Флагман

ГЕРБ с отчетлива разлика на парламентарните избори, според изследване на „Галъп интернешънъл болкан“ за OFFNews.bg, проведено лице в лице, сред 1081 пълнолетни българи, в периода 23-31 октомври.

Ако парламентарните избори бяха в края на октомври, електоралните нагласи щяха да изглеждат така:

за ГЕРБ-СДС биха пуснали бюлетина 24,2% от гласуващите, за БСП – 15,7%, за „Продължаваме промяната“ – 13,7%, за „Има такъв народ“ – 11,3%, за ДПС – 11,1%, за „Демократична България“ – 9,8%.

Следват „Възраждане“ с 3,3%, „Изправи се. БГ! Ние идваме!“ – 3,1% и ВМРО с 2,3%.

За други политически формации биха гласували 5,5%.

ГЕРБ продължава да е водач, а интересна битка има и за второто място – между БСП и „Продължаваме промяната“.

БСП засега води, но не е ясно как ситуацията с ковид и машинното гласуване ще повлияе на по-възрастния електорат.

„Продължаваме промяната“ пък са най-добре представени сред колебаещите се и перспективите им зависят от степента на мобилизация.

58,2% казват, че ще гласуват със сигурност за Народно събрание.

От тези 78%, които заявяват желание за гласуване, около една пета все още не са избрали за коя партия биха дали гласа си.

Разбивката на Галъп за колебаещите се е доста интересна. „Продължаваме промяната“ води с голяма разлика пред „Демократична България“- 24,1 срещу 15,6 процента.

„Има такъв народ“ и ГЕРБ си оспорват третото място с 13,5 и 13,4%. ДПС са четвърти, а БСП е едва пети избор на колебаещите се с 5,7 процента.

Ако изборите за президент и вицепрезидент бяха в последната седмица на октомври,

за Румен Радев биха гласували 47,6% от гласуващите, за Анастас Герджиков – 25,1%, за Мустафа Карадайъ – 8,5%, за Лозан Панов – 5,7%, за Костадин Костадинов – 3,3%.

Сред останалите кандидати личат имената на Милен Михов – 1,4% и на Луна Йорданова – 1,1%.

С „Не подкрепям никого“ биха гласували 2,5%, а за други кандидати – 4,8%.

По всичко личи, че ситуацията около зелените сертификати и други проблеми би могла да прати изборите и във втори тур, където, според моментна снимка, Радев би срещнал Анастас Герджиков. От последната седмица на кампанията зависи дали подкрепата за Радев ще е под или над ръба за евентуална победа от първи тур.

Активността на президентските избори ще бъде много близка до парламентарните. Твърдо решилите, че ще гласуват за президент – 57,1% (срещу 58,2% за парламент). Около една пета се колебаят, но по-скоро биха гласували.

Разбира се, това са дялове не на база на формалния избирателен списък, а на база реално пребиваващите в България хора с избирателни права – които едва ли са повече от 5.5 милиона, уточняват от Галъп.

В данните за активността има и декларативност, но с всички уговорки, те показват потенциално гласуване около 3,2 милиона души.

Дали то ще приближи и към прага от около 3,4 милиона (който е едно от условията да няма балотаж според формалния избирателен списък), зависи от последната седмица на кампанията. Зависи и от актуалната ситуация с ковид към 14 ноември.

Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е проведено между 23 и 31 октомври, сред 1081 души по метода „лице в лице“. Абсолютната максимална грешка е ±3,0% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души. 

4
Коментара по темата
4.
ХХ-ристинке
06.11.2021 15:36:11
Снощи пак си прекалила със злобарките, алкохола и бялото мъжко мляко и затова ръсиш небивалици.
3.
XX
06.11.2021 15:23:06
Браво! ПАК ще гледаме как Тиквата и Митов ПАК ще се оправдават, че ПАК Радев, Путин и талибаните (или йарсианците) са им виновни, че ПАК не могат да съставят правителство.
2.
До 1
06.11.2021 15:19:54
Спирай наркотиците и ракията . Не ти действат добре.
1.
Да,ама не
06.11.2021 14:11:40
Галъп - гълъбчетата на Тиквата,никога нищо общо с истината. А тя е :
ГЕРБ - 19,8,ПП - 17,2,БСП - 15,4,ДПС - 11,1,ИТН - 10,1,ДБ - 9,8,ИБГНИ - 4,1 - и това е преди последният чук по герберските кратуни от Рашков другата седмица
  Добави Коментар
За какво служи малкото копче на предпазния колан Основната функция на това интересно дизайнерско решение е доста полезна Тигър уби работник в зоопарк в чужбина Починалият бе ръководител
Разкриха последното желание на трагично загиналата Лаура Далмайер Тя не е искала тялото й да бъде местено при фатален инцидент в планината Не е за вярване каква заплата получава Осимен в Турция Галатасарай позлати централния нападател
В зоопарк разстреляха 12 здрави маймуни и дадоха труповете за храна на хищници Драма в Германия Синът на Уейн Рууни: Татко, спри да идваш на мачовете ми Кай е сред най-перспективните футболисти в школата на Манчестър Юнайтед
Дъщерята на Майкъл Джексън развали годежа си и не скри сълзите в очите Парис е много наранена емоционално Забравете за традиционната баница, тази версия с тиквички е много по-вкусна Настържи, объркай и изпечи
Скандал в затвора, хванаха лекар с голямо количество „Ривотрил“ и „Ксанакс“ При извънредна проверка, разпоредена от министъра на правосъдието, са открити психотропни лекарства без документи Парите ще текат като река за тези три зодии през август Три зодиакални знака ще получат възможност, която не бива да се пропуска
Иванчева: Йотова си направи ПР с моето освобождаване, вицепрезидентът: Няма ненаказано добро! Йотова бе категорична, че президентската институция не оправдава никого, а помилването не е юридическа присъда, а акт на човечност Пожар в дома на двойка от "Един за друг" (ВИДЕО)