Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българският Кардиологичен Институт отбелязва една година от старта на кампанията „Живот след COVID“

Ключови думи: Световния ден на сърцето, БКИ, COVID-19, симптоми

В Световния ден на сърцето отбелязваме първата година от старта на националната безсрочна и безплатна скринингова кампания за продължително проследяване, изследване и лечение на последиците върху здравето на преболедувалите SARS-CоV-2 българи – „Живот след COVID“. Инициативата предизвика огромен интерес – само месец след старта към специалистите на Българският Кардиологичен Институт (БКИ) се обърнаха над 1000 души, а година по-късно – прегледаните са вече близо 3000. Данните на БКИ бяха публикувани в реномираното научно списание Сърдечносъдови заболявания, бр.2, 2021

„Докато преди година медицинският свят бе фокусиран върху респираторните прояви на заболяването, ние стартирахме с внимание към сърцето и сърдечносъдовата система. Година по-късно проучване на университета в Сан Диего доказа, че Covid-19 не е респираторно, а именно съдово заболяване. С натрупването на първични резултати се открои необходимостта от интердисциплинарен подход и разширяване обхвата на изследването, като бяха включени още изследователи със специалност неврология, пулмология, ендокринология, психология“, заявиха от БКИ.

Българският Кардиологичен Институт обяви основните изводи от кампанията:  

Четирима от всеки петима пациенти, преживели COVID-19, съобщават за персистиращи (не отшумяващи) признаци и симптоми месеци по-късно. Заболяването дава трайно отражение върху рабо­тоспособността, социалния живот и психичното състояние на преболедувалите.

Най-честите признаци и симптоми при Пост COVID-19 синдром са: умора (60,5%), прескачане на сърцето (38,2%), задух при усилие (32,2%), болка в гърдите (29%), болки по ставите (26%), сърцебиене (23%), главоболие (21%) и други. Разпределени по пол, последователността им се запазва, но жените са преобладаващата група за всеки от признаците и симптомите.

Не е учудващо, но е важно да споменем едно наше наблюдение: рисковите фактори като тютюнопушене и наднормено тегло/затлъстяване влошават тежестта на пост COVID-19 състоянията. Затова днес, в Деня на Сърцето, използваме възможността да подчертаем още веднъж изключително голямото значение на здравословния начин на живот. Всеки ден, всеки лекар на Българския Кардиологичен Институт предава това послание на своите пациенти, за да постигнем не само по-добро сърдечносъдово здраве, а и да подобрим общата здравна култура в страната ни.

Фиг.1 Персистиращи признаци и симптоми при всички анкетирани

 

Всички анкетирани пациенти в нашата кампания „Живот след COVID“ преминаха обстоен преглед. В рамките на тези прегледи установихме, че при повече от 60% от участниците имаме повишаване на кръвното налягане. В ранните етапи след преболедуване свързвахме това с терапията за COVID-19 (например кортикостероиди), както и със стреса от преболедуването, но персистирането на промените в артериалното налягане месеци и дори година по-късно още веднъж потвърждават възприемането на инфекцията със SARS-CoV2 и пост COVID-19 състоянията като съдово заболяване.

При една трета от хората установихме нарушения на сърдечния ритъм. При 21% – прояви на сърдечна недостатъчност/слабост на сърцето – по-тежка форма на засягане на сърдечносъдовата система след COVID-19, с данни за увреда на сърдечния мускул, намаление на помпената функция на сърцето, включително и при млади хора.

Трябва да се подчертае, че мултидисциплинарният подход е в основата на проследяването на пациентите с Пост COVID-19 синдром. 12% от прегледаните се нуждаеха от консултация с различни специалисти – невролог (29%), пулмолог (27%), ендокринолог (16%). И това не е учудващо, като се има предвид разнообразието на Пост COVID-19 състоянията: от косата (косопад), през цялото тяло, до пръстите на краката (изтръпване, мравучкане).

Нашата кампания, освен че предоставя представителна извадка за състоянието на хората, преживели COVID-19, се оказва изключително навременна и полезна: при повече от половината от прегледаните беше необходимо оптимизиране на терапията, както и назначаване на допълнителни изследвания. Повторна хоспитализация се наложи за 11% от проследените. Дори в случаите, в които директна лекарска намеса не беше необходима, уверението на нашите специалисти, че преболедувалият е добре и може да продължи нормалния си живот, имаше изключително добър резултат.

Продължителността на оплакванията обикновено е няколко месеца. Имаме и случаи със затихване на Пост COVID-19 оплакванията и повторна поява (рецидив) след известно време. За съжаление, при някои от пациентите ни продължителността на симптомите е над една година – те все още не могат да се върнат на работа и да живият пълноценно живота си. Затова сме тук, затова продължаваме нашата кампания – за да осигурявам дългосрочна грижа и специализирана медицинска помощ.

Фиг. 2 Разпределение на персистиращите признаци и симптоми при всички анкетирани по пол

 

Кампанията „Живот след COVID” продължава – всеки, който желае да се включи, трябва да попълни анкета за пациенти, прекарали COVID-19 или да се обади на тел. 02/40 26 532.

Лекарите на Българския Кардиологичен Институт апелират: ваксинирайте се, за да се радваме на живота!

10 начина тялото ви да подсказва, че той не е за вас Езикът на тялото не лъже Тайната на честия секс в една връзка е разкрита Ето какво може да направим, за да си гарантираме изживявания между чаршафите както в началото на връзката ни
Тези 3 зодии никога не спазват обещания си! Каквито и бъде изречено от тях, то едва ли ще се превърне в реалност Направих уникални домашни рогчета, цялата улица ухае на тях Рецепта-мечта, непременно я опитайте
Камарата на архитектите в България провежда общото си събрание на 16 и 17 май в Поморие Близо 400 делегати от цялата страна ще се включат в най-големия форум на архитектурния бранш за 2024 година Служители на АПИ засадиха дървета в района на обходния път на Бургас Дърветата от този вид са известни със своята устойчивост, възможността си да растат в бедни почви и замърсена среда, което го прави изключително подходящи за градско и извънградско озеленяване
Ястие за боговете! Вкусни печени картофки с кайма и сметана - бърза вечеря за претенциозните гости Толкова вкусно, че няма спиране Тези 4 зодии са толкова непредсказуеми, че никога не знаеш какво ще ти сервират! Подобни личности не обичат скуката и меланхолията и с тях винаги е весело и интересно
Смесете тези 2 съставки и кърлежите никога повече няма да ви докоснат! Кърлежите могат да причинят сериозни здравословни усложнения и затова защитата срещу тях не бива да се подценява Безумие! Стотици хиляди българи притежават пистолет, пушка... Населението намалява, оръжията се увеличават
Този италиански ябълков пай направо се топи в устата! Малко продукти, голям разкош Този град изпревари София по строеж на нови жилища и тази година Варна е на трето място