Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Професията на пожарникаря е свързана с риск - ние влизаме там, откъдето хората бягат

За Асен Асенов да си пожарникар е призвание
Ключови думи: асен асенов, пожарникар, флагман, бургас

В навечерието на професионалния празник на пожарникаря, който се чества на 14 септември, Флагман.бг разговаря с Асен Асенов – началник на група „Пожарогасителна и спасителна дейност“ в Първа районна служба ПБЗН-Бургас. Той практикува една от най-достойните и смели професии от 16 години. 

- Г-н Асенов, след толкова години в пожарната – какво е за вас работата – просто професия или призвание?

- Да си пожарникар лично за мен е призвание, но и професия като всички останали, просто трябва да ти допадне. А когато работата ти харесва, тогава всичко върви по лесен начин. Не, че няма трудности, но те се преодоляват и се превръщат в опитности, а с годините ти дават една рутина. Тогава търсим и забавлението – например днес, по време на тържественото отбелязване на професионалния празник, видяхте демонстрациите с малките деца. Винаги съм поддържал тезата, че превенцията е най-важната в нашата дейност. Когато тя е на високо ниво, хората са запознати с правилата и има по-малко произшествия. 

- Трябва ли човек да има по-специални качества, да е по-издръжлив, по-силен например, за да стане пожарникар? Да помогнем с информация на кандидатите, които биха искали да влязат в системата.

- Да, разбира се, физическата подготовка е много важна. Дори това е част от условията, за да станеш пожарникар. Човекът трябва да има добра физическа подготовка. Ежегодно се провеждат физически изпити за действащите пожарникари и е необходимо да поддържаме форма. Все пак се налага с часове да сме на терен – работим под изключително тежки условия, напрежение, полагаме физически труд и човек може да се изчерпа. 

- Какви трудности срещате по време на работата на терен и не само. Хората съдействат ли ви и трябва ли да го правят изобщо?

- Много пъти хората ни помагат – кой с каквото може. Ние сме им изключително благодарни. Но нека да разграничим нещата, тъй като много често помощта може да представлява риск за тяхното здраве. Нашата професия е свързана с риск – ние влизаме там, откъдето хората бягат. Но пожарникарите сме подготвени – с топлозащитни облекла, каски ръкавици. Хората в стремежа си да помогнат или от паника при ситуацията могат да забравят всички тези детайли и с риск за своя живот да влязат в огъня. Нека да го правят само ако не представлява опасност за тях. 

- Какво бихте посъветвали хората, които искат да помогнат при пожар?

- Най-добрата помощ е да се обадят на спешния телефон 112. Колкото по-бързо го направят, толкова по-добре. Да посочат местоположение и да дадат възможно най-точната информация. Това е важно, за да може ние да реагираме адекватно и навреме. Нека хората да оставят по-сериозните неща на професионалистите. 

- Към края на пожароопасния сезон сме. За съжаление много горски територии у нас пострадаха при сериозни огнени стихии. Какво показват данните за Бургаска област спрямо предишни години. И може ли да се каже вече, че пожароопасния сезон е приключил?

- За съжаление не може да се каже, че вече е приключил, все още продължава. Дори вчера имахме две произшествия – в Крушевец и Ново Паничарево. Около 40 дка сухи треви са пламнали, засегната и малка част от гора . За щастие не е сериозно. Продължават горещините и опасността не е приключила. Затова призоваваме хората да не хвърлят неизгасени фасове, особено внимателни да бъдат при почистването на терени от суха растителност – често хората я горят, но при това сухо време може огънят да се разрасне на големи фронтове, да палят огньове само на предназначени места и да се съобразяват с правилата за безопасност. Тогава ще има по-малко произшествия, така ще опазим и природата. 

- Практикувате професията от 16 години. Кои са били най-тежките ви моменти? 

- Най-тежки са моментите, когато има повреди на техниката или проблеми с личния състав. Важно е да има хора за дежурствата, за да може да се действа във всяко едно положение. Но когато нямаме изправна техника и намалява съставът, причините за които последната година е и пандемията, тогава много трудно се организират нещата. А от това зависят дори човешки животи. 
 

7
Коментара по темата
7.
Хахо - до команда Пожарна
14.09.2021 20:58:52
Я, първо научи да пишеш на български, пък после се чекни кой, кога, какво! Капиш! Неграмотник! Пък то си има естествен подбор! И за радост, ти не си в него! Остани си в дупката, в която си, и за миг и не си помисляй да влезеш в пожарната! Такива като тебе рано или късно ще отпаднат, защото такива "4икиджии", както сам си се изразил, не търпят такива "4икиджийски" недоразумения като теб!
6.
pr sevi boiko
14.09.2021 04:10:25
в бургас има повече пожарни отколкото линейки.
5.
mutrata
14.09.2021 03:48:32
JORJ
И ИЛКО ПАСКАЛЕВ И ТЕ СА ТОЛКОВА СМЕЛИ
4.
команда Пожарна
13.09.2021 22:46:51
с тази връзкарзка и шуробаджанашка схема на започване на работа при вАС,ай стига-както навсякъде в МВР или други 4икиджиски службички,няма естествен подбор,а само изкуствен и после вътре е бахти помиярако-измекярската среда...и тази достойна професия преебахте мижитурки и корумпета..
3.
Ad
13.09.2021 20:12:26
Митио очите , кела си пускат платени статии без коментари лапате пари от магията флагман
2.
ние също живеем в риск
13.09.2021 19:51:39
у държава ,която политиците съсипват доста добре ,ама не влизаме и излизаме
живеем си кротко и гадно до известно време
1.
ЩО
13.09.2021 18:51:43
не пуснете коментарите на статията на КЕЛА а???
  Добави Коментар
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда
Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС Пакистан започна военна операция срещу Индия Съседните страни водят боеве помежду си от три десетилетия насам