Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бургаска област е несправедливо в червената зона за К-19, в момента населението е 2 милиона, а не 400 хиляди души

Отворени са заведенията, има събития с хиляди присъстващи, лятото е в разгара си, но нуждаещите се от болнично лечение са 4 пъти по-малко в сравнение с предната вълна, коментира директорът на УМБАЛ-Бургас д-р Бойко Миразчийски
Ключови думи: бургас, умбал-бургас, д-р бойко миразчийски, делта вълна, коронавирус, пик на вълната, област, интервю

- Д-р Миразчийски, поредната ковид вълна вече е факт. Каква е ситуацията в Бургаска област?

- Такава, каквато беше и миналата седмица – няма промяна. Не бих казал, че е страшно или фатално. В УМБАЛ-Бургас от миналата седмица насам средно между 15 и 20 пациенти с ковид минават през нашия триаж, който се оказа единственият за областта. Тези числа, в сравнение с предната вълна са 3 до 4 пъти по-ниски. От тези пациенти, които минават от там, около 30% биват хоспитализирани – по 5-6 пациенти на ден.

Как се развива Делта вълната в България? Засега 4 пъти по-ниска смъртност от предходната

- Има ли планове за разкриване на нови легла?

- В момента сме разкрили 50 легла, а при нужда ще осигурим още 25. В реанимация имаме 4 нови легла и сме с готовност за нови 8.

- Сякаш вълната по-рано удари този път? Изненада ли ви това?

- Всички очаквахме да е по-късно – пикът се прогнозираше да бъде около средата на септември, а де факто вълната започна към началото на август и до средата вече бяхме в плато. Бургаският регион и Област Велико Търново са единствените в страната в червената зона. Това е логично заради туризма. Имаше една статистика преди няколко дни от Областна администрация, която показа, че на територията на регион Бургас има около 2 млн.души. При местно население от 400 хил. човека, смятам, че е съвесем нормално при 5-кратно увеличение на броя хора, да се увеличи и броя на заразените.

- А очаква ли се ръст при новата вълна?

- Моите наблюдения са, че сега се намираме в пика на заболеваемостта за Бургаска област. Покрай туристическия поток през лятото населението в областта беше значително увеличено и продължава да е. Трябва да се има и предвид, че заведенията са напълно отворени, има различни събития, стръпвания на хора и т.н. И въпреки това вълната не е толкова силна. Преди 2 седмици имахме едно сравнително рязко покачване на пациентите, но от десетина дни насам се поддържа една и съща бройка, което означава, че вероятно сме навлезли в платото.

- На какво се дължи разликата в броя хоспитализация и заразени спрямо предходната вълна?

- Новият вариант е доста инвазивен, по-заразен е. Но има нещо по-важно – при миналите вълни основно се заразяваха възрастни хора, а това ознаачава, че вирусът вече е преминал през тях. Повечето ваксинирани също са в тази група, което означава, че имат имунитет. Вирусът сега повече заразява младите.

 - Трябва ли да се затегнат мерките?

- Това не мога да го кажа аз. Личното ми мнение, като на лекар, е че колкото по-затегнати са мерките, толкова по-лесно става за нас. Защото това означава, че пациентите, които идват са по-малко, съответно и тези, които се нуждаят от болнично лечение също са по-малко. Но принципно – дали трябва да се затягат повече или не, това е политическо решение. Обръщам отново внимание на това, че Бургас е в „червената зона“ и в момента не чувстваме такъв силен натиск, какъвто имаше при предходната вълна. Тогава на ден през нашия триаж, при положение, че в областта работеше и още един, минаваха средно между 65 до 80 души. Сега в момента са 15-20.

- Клиничната картина промени ли се при Делта варианта?

- Не толкова чувствително. Тежките пациенти, които в момента се лекуват при нас, имат същите оплаквания като преди това. Друг е въпросът с началната симптоматика. Колегите отбелязват, че тя не е точно такава като при предния вариант. Отново характерни са пневмониите.

*Използвани са въпроси и от други медии
 

Съпруга разбра за изневяра на мъжа си благодарение на кантар, любовницата е тежала 54 килограма На някои хора сякаш не им е писано да са заедно "Нефтохимик" договори клубен автобус Ето подробности
Рибар в лоша серия хвана 100-килограмово "чудовище" Сомът е близо 2 метра и половина дълъг Медведев и Тръмп си размениха остри думи, руснакът спомена "Мъртвата ръка" Тонът между Белия дом и Кремъл не е най-приятелски, що се отнася до президента на САЩ и шефа на Съвета за сигурност на Русия
3-годишно дете падна от 18-ия етаж и оцеля, първите му думи след жестокия инцидент са, че иска играчка Бъмбълби Историята е като от филм Брад Пит инкогнито в България, депутат му оказал помощ Актьорът не пожелал да се вдига шум
Важна рокада в националния по волейбол за Световното, опитен играч е аут Дамян Колев заменя Мартин Божилов Голяма звезда на Холивуд дойде в София и показа страхотен характер Люк Еванс снима тайна продукция
Ралица Паскалева подкрепи Димо Алексиев след присъдата Актьорът бе осъден на 18 месеца затвор Липсата на секс може да доведе до смърт, най-застрашени са... Жените с депресия
Съседката Петя ми даде чудна рецепта за свинско с кисело зеле, вкъщи го хапваме и през лятото Вкусно и лесно Три зодии ще плачат много през следващите дни, задава се кошмарно начало на август за тях . Прогнозата не е апокалиптична, но предупреждава онези родени под определени знаци да бъдат подготвени