Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Висшите магистрати притеснени, изнесли щита пред Гешев

Конституцията съдържа средства, чрез които може да се постави въпросът за отговорността на тримата най-висши в съдебната власт, включително и за главния прокурор, каза Янаки Стоилов
Ключови думи: Янаки Стоилов, Иван Гешев, Висшия съдебен съвет

Опитът въпроса за освобождаването на главния прокурор Иван Гешев да се преустанови от Висшия съдебен съвет още във фаза на допустимост, показва, че сред мнозинството в него има силно притеснение тази тема да бъде обсъждана и да се навлезе в нейната същина. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия правосъдният министър проф. д-р Янаки Стоилов.

„Не съм изненадал от резултата във ВСС. Не съм имал и илюзии, че те ще приемат моето предложение. Странното е, че след като 7 часа беше обсъждана тази тема, накрая се прие решение, че предложението се оставя без разглеждане“, добави той.

„В обществен план това обсъждане изпълни своето предназначение. Хората чуха мотиви, аргументи и видяха резултата”, коментира професорът.

„Аз продължавам да съм убеден, че нашата Конституция съдържа средства и инструменти, чрез които може да се постави въпросът за отговорността на тримата най-висши в съдебната власт, включително и за главния прокурор”, заяви проф. Стоилов.

„Ако темата се допусне за обсъждане би могло да се спори доколко е основателно едно или друго искане. Моите основания се съдържат в Конституцията – системно неизпълняване на задълженията и действия накърняващи престижа на съдебната власт. Според мен ВСС се опитаха да изнесат щита пред главния прокурор много напред, за да не може никой след мен да повтори това действие”, добави той.

„Ако ние сме правово държава, то у нас би трябвало да няма недосегаеми лица. Някои силно бъркат независимостта на съдебната власт с недосегаемост. С някои от членовете на ВСС ние имаме не просто различия по фактите, но и концептуални различия. Някои от тях разбират разделението на властите, като невъзможност една власт да се занимава с това, което върши друга власт”, обясни Стоилов.

„Конституцията трябва да се защити и да се потърсят възможности за нейното тълкуване по тези спорни въпроси. ВСС има възможност да прилага тези текстове, както прецени за добре. Един от големите проблеми на нашата съдебна система е недостатъчната предвидимост на съдебните актове. Когато правосъдието не е достатъчно предвидимо, у хората се създава усещането, че това е някаква мистична дейност и има други интереси, които движат тези решения", каза още служебният министър.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Жълт код за опасност от слана в шест области е обявен за днес Значителна облачност ще има обаче над Югоизточна България и на места там ще вали дъжд Обрат: Украйна учи Запада как се води модерна война Въоръжените сили на Украйна в момента са безспорно най-закалените в бой 
Дневен хороскоп за 3 май 2026: Внимавайте с парите, обещанията и алкохола!  Финансови уроци и силата на думите ще определят деня Кой печели от войните по пътя на коприната? Проф. Витанов: Иран и Китай не може да бъдат победени Как се побеждава страна, в която след като аятолахът каже „Алах Акбар, идва американският Сатана“ и скачат 90 милиона срещу него, попита той
Левски е шампион след 17 години чакане: 27-ата титла се върна на Герена Марко Дуганджич донесе победата с 1:0 над ЦСКА 1948, „сините“ прекъснаха серията от 14 поредни титли на Лудогорец Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата Консултациите при президента Илияна Йотова започват на 5 май, а първият мандат може да бъде връчен още същата седмица
Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети Нискобюджетният превозвач спира дейност след провален спасителен план, а Европа се готви за по-скъпо лято и отменени полети Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание Мащабна историческа възстановка припомни опожаряването на селото и подвига на местните родолюбци, сред които е съратникът на Левски Гатьо Шишков
Трагедия в Петрич: Прокурор заспа и автомобилът му падна в дере, жена загина Пробите му за алкохол и наркотици са отрицателни, а разследването се наблюдава от Софийската градска прокуратура Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия M/T EUREKA е бил заловен край провинция Шабва, а властите работят за гарантиране на безопасността на екипажа
Иван Гайков: Пред Община Приморско се откриват сериозни възможности за развитие Съвсем скоро ще представим и конкретните стъпки и концепцията, които ще следваме в следващите години, каза той Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол Пекин обяви, че американските мерки срещу китайски рафинерии нарушават международното право и няма да бъдат признавани