Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бъдещи биотехнолози на практика в лаборатория „ЛИНА”

Бъдещите инженери-биотехнолози проследиха работния процес и се запознаха с апаратурата от последно поколение
Ключови думи: лабортатория Бургас, уиверситет Асен Златароя Бургас, специалност медицина, инженер-биотехнолог

Второкурсници от специалностите „Биотехнологии” и „Хранителни биотехнологии” от факултет „Технически науки” на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” - Бургас бяха на практика в лаборатория „ЛИНА”. Както досега, тя бе водена от доц. д-р Сашка Михайлова, д.м. - микробиолог в „ЛИНА” и хабилитиран преподавател в университета. До момента базата на лабораторията е била посещавана от студенти по специалностите: „Медицина”, „Медицинска сестра”, „Акушерка”, „Лекарски асистент” и „Помощник-фармацевт”.

Бъдещите инженери-биотехнолози проследиха работния процес и се запознаха с апаратурата в микробиологичната и имунологичната лаборатории на „ЛИНА”. Студентите бяха придружавани от ас. д-р Златина Ченголова от катедра „Биотехнология”.

„За мен винаги е удоволствие да общувам с млади хора, особено когато получавам адекватни отговори на въпросите, които им задавам по време на практиката. Студентите проявяват интерес към работния процес и са изключително съсредоточени. Преподавателите в университета ги подготвят много добре, а ние се стремим да им покажем както класическите, така и най-съвременните методи, които се използват в лабораторната диагностика”, заяви доц. Михайлова. В микробиологичната лаборатория тя ги запозна с видовете хранителни среди, които се използват за култивиране на бактерии и гъбички. За студентите бе любопитно да видят петри с развити колонии на едни от най-познатите микроорганизми – Ешерихия коли.

„В това петри има Псевдомонас аеругиноза. Бактерията е характерна със специфичния си мирис. В научната литература се сравнява с този на цъфтяща липа”, обясни доц. Михайлова. Тя даде възможност на всеки от студентите да усети аромата на петрито.

По време на посещението си младите хора си припомниха каква е разликата между аеробни и анаеробни бактерии, какво означават понятията чувствителност и резистентност към антибиотици. Те видяха и различните видове проби, които се изследват в микробиологичната лаборатория.

„При стандартна обработка на урина обикновено са необходими 24 часа, за да се установи има ли наличие на микроорганизми. „ЛИНА” разполага с анализатора HB&L Uroquattro Light, благодарение на който още в края на деня разбираме дали пробата е положителна или отрицателна за микробен растеж. Това ускорява диагностиката”, обясни доц. Михайлова. Тя представи и апарата Vitek 2 Compact, който се използва за идентификация на бактерии и гъбички и изследване на чувствителност към антибиотици. Доц. Михайлова показа как работи и една от най-новите придобивки на лабораторията – апаратът за хемокултури DL-Biotech 32 . Чрез него започването на екзактно лечение при инфекции на кръвта е значително по-бързо. Хемокултурата е сред най-значимите видове проби, които микробиологичната лаборатория обработва. 

В имунологичната лаборатория акцентът бе върху имуноензимния метод ELISA и възможностите за откриването на антигени и антитела. Бяха показани апаратите EUROIMMUN Analyzer I-2P, чието предимство е паралелна обработка на 144 проби; и Alegria, при който могат да протичат едновременно 30 различни анализа. Двата апарата се използват най-често за серумни и фекални проби. Те са незаменими помощници в диагностиката на инфекциозните и автоимунните заболявания.

В демонстрацията на апаратите участваха биотехнолозите Зорина Рангелова и Георги Христов, които са завършили Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, и в момента  работят в „ЛИНА”.

 

Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда
Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС Пакистан започна военна операция срещу Индия Съседните страни водят боеве помежду си от три десетилетия насам