Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Жегата атакува, вижте как да се предпазите

Ключови думи: жега, как да се предпазим, съвети, лекар

Юли е. И слънцето буквално се е възкачило на „трона“ си, пръскайки щедро лъчи. С градусите на термометъра рязко се покачват и тези на настроението – разгарът на лятото сякаш е запазен само за удоволствия. И най-хубавото време обаче може да се окаже коварно за здравето. Особено, когато навън безмилостно пече.

Какви опасности крият горещините? Кога могат да ни покосят топлинен и слънчев удар? И как да окажем първа помощ, ако станем свидетели на подобен инцидент? Отговорите дава неврохирургът д-р Светослав Тодоров. Той е част от екипа на Отделението по неврохирургия на УМБАЛ-Бургас и ДКЦ 1 в морския град, както и лектор в курсове по първа помощ на Българския червен кръст (БЧК).

Топлинен и слънчев удар – често ги използваме като синоними, но между двете състояния има съществена разлика, подчертава д-р Светослав Тодоров. Каква е?

„В първия случай говорим за състояние, което може да се провокира не само от продължително излагане на тялото на слънце – което е най-честата причина за слънчев удар, но и при работа в топли и влажни помещения“, откроява причините неврохирургът. До топлинен удар може да се стигне и на открито – например, когато времето е много задушно, а влажността на въздуха е висока.

„В тези  условия се затруднява отделянето на топлина от организма към околната среда и често се преустановява потоотделянето – вследствие на дехидратация, за разлика от слънчевия удар, при който потоотделянето е запазено“, отбелязва още д-р Тодоров. Оказва се, че в градска среда рискът от топлинен удар е по-голям.

„Причина за това са нагряването на асфалта и близкото разположение на сградите, което ограничава движението на въздуха“, допълва специалистът от УМБАЛ-Бургас. Но бързо уточнява, че и двете състояния са животозастрашаващи, особено в тежките им форми, понеже се стига до увреждания на мозъка и сърцето, които понякога могат да доведат и до фатален край.

Диабетици и хипертоници да внимават

Жегите са особено коварни за възрастните над 65 години и малките деца до 4 г., напомня д-р Тодоров. В „червената зона“ са още спортистите на терен, хората с наднормено тегло, както и онези, които не приемат достатъчно количество течности или пък са употребили алкохол в горещините.

„Пациентите с определени заболявания – сърдечносъдови, белодробни, бъбречни, диабет, анемия, както и с всяко състояние на повишена телесна температура, също трябва да бъдат много предпазливи с излагането на слънчева светлина“, не пропуска да отбележи лекторът в курсовете по първа помощ на БЧК.

„Трябва да имаме предвид и че приемът на някои лекарства нарушава способността на тялото да се справи с високата температура. Такива са антихистамини, диуретици, транквилизанти, антиконвулсанти, медикаменти за сърце и срещу високо кръвно налягане – като бета-блокери и вазоконстриктори, антидепресанти и невролептици, както и  таблетките за отслабване и наркотични средства като кокаин и амфетамини“, изрежда ги д-р Тодоров.

Пулсът и дишането се учестяват

Кои са белезите, алармиращи, че сме станали „жертва“ на прегряване? „Реакциите на организма, които се проявават вследствие и на двете състояния, са сходни и трябва да бъдем в готовност за оказване на първа долекарска помощ при проява на следните симптоми“, изрежда д-р Тодоров:

„Когато забележим част от проявите на топлинен или слънчев удар, особено в напредналите му фази, е необходимо да потърсим Спешна медицинска помощ, обаждайки се на тел. 112 и давайки коректна и пълна информация за случая“, подчертава неврохирургът.

За диспечера на горещия телефон е важно да знае: къде се намира лицето, полът и приблизителната му възраст, обективното му състояние, обстоятелства около инцидента, както и каква помощ сме му оказали дотук, за да подобрим състоянието му. Когато подаваме сигнал на тел. 112, е важно да поискаме и насоки какви допълнителни действия да предприемем, докато пристигне медицинският екип.

Търсете сянка и подсолена или подсладена напитка

Д-р Светослав Тодоров дава полезни съвети как да помогнем на човек, покосен от жегата. „Щом стане свидетел на инцидент с прегряване на улицата, освен законово, всеки човек има и морално задължение към пострадалия – да му окаже първа долекарска помощ, ако няма опасност за собствения му живот“, категоричен е лекторът в програмата на БЧК.

„Ако човекът е в съзнание, контактен и адекватен, първо трябва да го попитаме има ли нужда от помощ и желае ли да му помогнем, при съгласие – да го изведем от средата, която е предизвикала това му състояние, т.е. да го придружим до сенчесто и прохладно място, да проведем разговор с него относно това как се чуства, има ли нужда от нещо в момента, да окажем и психологическа подкрепа и да го накараме да се почувства в сигурни ръце – това играе важна роля в процеса на по-бързото му възстановяване.

Постига се, като говорим ясно и отчетливо с него, проявяваме разбиране към състоянието му, действаме решително, без колебание“, споделя опита си д-р Тодоров.

„Следваща стъпка е да се разкопчае облеклото му и се отстранят излишните дрехи. След това кожата му да се напръска обилно с вода и да се създаде движение на въздуха – да се постави вентилатор или да се използва някаква хартия като ветрило. Може да му дадем да пие охладена подсладена или подослена напитка.

Периодично е добре да извършваме измерване на пулса и дишането. Състоянието на човека трябва да се следи или до неговото стабилизиране,  или до пристигането на медицинските екипи“, обяснява специалистът от УМБАЛ-Бургас.

При припадък вдигнете крайниците високо

Има и по-драматичен „сценарий“ обаче – ако човекът загуби съзнание. Как да действаме тогава? „Ако е „припаднал“, е редно незабавно да повдигнем долните му крайници нависоко – по този начин стимулираме по-бързото придвижване на кръвта към жизнено важните органи – мозък и сърце“, дава насоки д-р Тодоров.

Нужно е да се проверят и дишането и пулсът, като се види дали дихателните пътища са свободни – защото има риск да си е „глътнал езика“. „Да, възможно е да му е паднал коренът на езика. Дихателните пътища се освобождават с две последователни действия – застава се зад главата му, която се поставя назад (към гърба), а долната челюст се повдига напред и нагоре“, разкрива лекторът по първа помощ.

„В случай че пострадалият е в клинична смърт – липсват съзнание, пулс и дишане, максимално бързо е добре да се започнат действията по т.нар. КПР – кардио-пулмонална ресусцитация (сърдечно-белодробно съживяване). Състоят се в редуване на извънгръдни притискания към обдишване в съотношение 30:2 за една минута за възрастен човек“, подробно разкрива алгоритъма на действие неврохирургът.

Възстановяването може да отнеме седмици

Дори най-лошото да се размине, връщането „в ритъм“ след подобен инцидент в жегите може да отнеме време. „Възстановяването е процес с различна продължителност, който зависи от това колко дълго е било неблагоприятното въздействие върху организма, какви са полът, възрастта, придружаващите заболявания на пострадалия. Понякога няколко часа са достатъчни, за да се възвърнат нормалните функции.

В други случаи, освен че са необходими дни и седмици, периодът на възстановяване е в лечебно заведение, съпътстван с множество процедури и медикаментозно лечение. До тежки усложнения се стига, когато е било налице и изгаряне на кожата, засягане на сърдечносъдовата, дихателната и нервната система“, споделя опита си д-р Светослав Тодоров.

Съвети

Пийте поне 8 чаши вода дневно

Д-р Светослав Тодоров дава и конкретни съвети, които биха могли да ни предпазят от неприятни инциденти в жегата. Ето ги и тях:

Превенция на топлинен удар:

Превенция на слънчев удар:

Той бе най-привлекателният илюзионист, но днес го обвиняват в сексуално насилие над непълнолетни Дейвид Копърфийлд в продължение на десетилетия тормозил 16 жени, които тогава били непълнолетни, се казва в обвинението Победителят от капките Зомбори стигнал до финал и в "Х фактор" преди 13 години
Това се случва на почти всеки тийнейджър, а може да говори за страшна болест Тя мина през Ада, докато майка й подозираше, че всичко се дължи на възрастта й Ергенът Алекс ще си тръгне от шоуто с една от тези лелки В снощния епизод си тръгна стюардесата Йоана
Никога не печете тези храни във фолио! Може да е опасно! МВР предупреждава: Затруднения при издаване и замяна на шофьорски книжки Поради надграждане на електронните системи временно са затруднени част от процедурите
Министърът Цоков обеща професорите да не получават заплати като хигиенисти Разпределението на парите на университетите обаче няма да се дават на калпак, увери той Новите депутати ще взимат по-ниски заплати от сегашните Народните представители ще получават месечно под 6700 лв., при над 7000 за сегашните депутати
С този трик печката ви ще стане като нова Ето как най-лесно да я почистите Този мраморен кекс с кисело мляко върви перфектно с чаша ароматно кафе Вкъщи ухае невероятно!
Шофьорка блъсна пиян пешеходец в жк „Меден рудник“ Инцидентът е станал на зебра на ул. „Ал. Г. Коджакафалията" Ето какво време ни очаква днес Прогноза за времето - 16 май, четвъртък