Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

МБАЛ „Бургасмед“ има пълния потенциал да развие онкогинекология в АГ отделението си

Представителите на нежния пол трябва да знаят, че няма нищо срамно в профилактичните прегледи, казва д-р Бюлент Теккели, който от 2 месеца работи в болницата в жк „Меден рудник“
Ключови думи: д-р Бюлент Теккели, МБАЛ Бургасмед, новини, АГ отделение в Бургас, Флагман

Д-р Бюлент Теккели е на 46 години. Той е роден в Хаково и е завършил медицина в Пловдив, където взима специалността си – „Акушер-гинеколог“. През 18-те си години практика е работил в редица здравни заведения, а около 2 месеца и половина е част от екипа на МБАЛ „Бургасмед“. Споделя, че е избрал именно това лечебно заведение, защото от основаването му досега е чувал само положителни отзиви от него в лекарските среди. Д-р Теккели е изключително приветлив човек, който очевидно работи на принципа по-малко говорене, повече действие и това си личи от работата му. Срещаме се с него в кабинета му в МБАЛ „Бургасмед“, за да поговорим за дейността му там, за това как се е сработил с екипа и разбира се, за да даде на жените важни съвети за тяхното здраве.

-Д-р Теккели, отскоро сте в екипа на Отделението по акушер-гинекология в МБАЛ „Бургасмед“. Как ви приеха тук колегите и успяхте ли вече да се сработите с тях?

-Екипът от специалисти тук е превъзходен. Сработихме се с тях още в първата седмица и вече се разбираме много добре.

-С какво бихте могъл вие да допринесете за развитието на отделенито?

-Аз специализирам онкогинекология и смятам, че мога да съм полезен именно с това. Тук не работят по тази специалност и съм убеден, че мога да помогна за това и в „Бургасмед“ скоро да помагаме на пациенти, страдащи от онкологични заболявания. Три години съм бил началник на „Онкогинекологията“ в Пловдив, след това станах началник отделението в Първа градска болница – 3 години и половина и с този опит съм убеден, че и тук можем да постигнем много.

-Тоест Вие категорично виждате възможност в МБАЛ „Бургасмед“ да развие онкогинекология?

-Абсолютно! Тук базата е много добра. В онкогинекологията ми е силата и извършвам всички операции. Ориентирах се в тази специалност още от началото, но имах много добри ментори, които ми представиха професията по такъв начин, че бързо да я заобичам. Учили са ме д-р Ангелов, д-р Кръстев, д-р Йончев, д-р Димитрова, проф. Милчев и проф. Пехливанов, д-р Дренски и  д-р Христамян. Искам да използвам този момент да им благодаря.

-Какви са най-често срещаните заболявания в онкогинекологията, които вие третирате успешно?

-Карцином на шийката на матката, карцином на матката, карцином на яйчника, карцином на вулвата. Основно са тези. Операциите в повечето пъти се налага да са отворени, но има опция да се извършват лапороскопски, но това е само когато се открият в много начален стадий – например първи стадий. Така например в САЩ вече е прието, че преживяемостта при лапороскопската хирургия не е по-голяма от тази при откритата. Дори обратното – при отворената хирургия лекарят има много по-добър поглед върху пациента и състоянието му.

-Да поговорим за превенцията. Какво бихте препоръчали на жените, за да не се стига до такова състояние?

-Редовно да ходят на гинекологичен преглед! След като една жена премине 35-40-годишна възраст два пъти в годината през 6 месеца да ходи на цитонамаска. За по-младите в годината един път е стандартна подобна процедура. Тези заболявания, ако се хванат в начален стадий, изходът е много добър. За съжаление много малко жени ходят на цитонамаска...

-Как можете да обясните това? От страх или от невежество не го правят?

-Не бих казал, че е страх. По-скоро се притесняват. От какво? И те трудно могат да отговорят. „Срам ме е!“. Но защо? Вярно е, че прегледът не е от най-приятните, каквото и да си говорим, но ако не се извършва... Редовно при мен идват жени в трети и четвърти стадий, когато вече буквално няма какво да се направи и това е много тъжно. В контраст, въпреки че прегледът е неприятен, ако се ходи редовно, болестта се открива много лесно и съответно онкозаболяванията при жените ще паднат драстично.

-Да поговорим малко за бременните жени. Лятото настъпи и с него дойдоха жегите. Ще става и по-зле в идните седмици. Какво бихте препоръчали на жените, които са бременни.

-Колкото по-малко лекарства приемат, толкова по-добре. Най-важното е здравословното хранене и повече течности през лятото. За съжаление много от бременните жени в наши дни избягват да ходят на консултации, колкото и странно да звучи.

-Каква е препоръката Ви в това отношение? Колко често трябва да посещават лекар бременните жени?

-В месеца един път е добра практика. Има и нещо друго, че отскоро се забелязва една неприятна тенденция при младите родилки да искат всеки път, когато ходят на преглед да минават и през ехограф. Хубаво е през целия период на бременността на такъв тип преглед да се ходи 3, максимум 4 пъти.

-Профилактиката срещу тези онкозаболявания, които вие лекувате, със сигурност оказва огромно влияние върху репрудуктивната способност на жените.

-Определено. Жените, които искат да имат деца, трябва да ходят редовно на преглед. Има изключително много заболявания, които могат да се избегнат, ако правят само това и по този начин могат да се спасят от огромни проблеми в бъдещето. Огромна част от тези заболявания, хванати рано, могат да се преминат изключително лесно, а операциите са безопасни за репродуктивната система.

-Има ли усложнения след подобни процедури при последващо раждане?

-Разбира се. Задължително впоследствие се налага секцио. При операция на шийката на матката се реже част от нея и след това се зашива. Това създава проблем впоследствие – при самото раждане може да се разкъса тъкънта.

-Коронавирусът как повлия на вашата работа и на отношението между пациент и лекар?

-Хората се уплашиха да идват на лекар, защото бяха на мнение, че ако отидат в болница възможността да се заразят е по-голяма. За щастие този период вече отминава, но в продължение на 6-7 месеца от старта на пандемията действително ситуацията беше много обезпокоителна.

Типове поведение във връзката, подсказващи депресия Кои са знаците, че сте в депресия и това влияе на отношенията ви Делегация на "Хамас" е в Кайро за преговори за примирие Ще спрат ли кръвопролитията?
Защо Китай продължава да прави повече коли, отколкото има нужда? Въпреки свръхкапацитета политиците продължават да подкрепят производителите на автомобили Крупен обир на паркинг в Кърджали, апаши отмъкнаха 12 000 лв. от автомобил Извършителят е задържан чак в София
Кремъл отново предупреди: Ако бъдат иззети руски активи, ще има ответни действия Надеждността изчезва за една нощ заради едно глупаво, необмислено решение, посочи Песков  БГ шофьорите в Гърция влизат в затвора, ако направят това Присъда до 10 години зад решетките е предвидена в случаите когато при превишаване на скоростта е причинен смъртен случай
От какво е болен този певец Мистериозно заболяване мъчи Галин Първият ми съпруг ме подари на втория, призна тази певица Двамата баджанаци и до днес били близки приятели 
Това е най-големият стратег в "Един за друг" Сияна играе умно  Нещо невероятно се случва с планетите В личен план съвпадът на двете планети ще се отрази най-много на родените в трета декада Телци, Раци, Деви, Козирози и Риби
Комунистически диктатор твърдял, че видял извънземни в България Бившият Първи притежавал строго секретни записи и снимки на НЛО Зрителите да свикват с тази физиономия, ще я гледат дълго от тв екрана Геро ще е водещ на шоуто, което започва веднага след Капките