Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Радост от Белфаст, националните ни с първа точка в квалификациите за Мондиал 2022

Националите ни завършиха 0:0 при гостуването си на Северна Ирландия
Ключови думи: национали, футбол, Северна Ирландия, Мондиал 2022

Българският национален отбор по футбол записа първа точка в световните квалификации за Мондиал 2022, след като родните футболисти завършиха 0:0 при визитата си на Северна Ирландия на „Уиндзор Парк” в столицата Белфаст, информира gong.bg.

Момчетата на Ясен Петров досега имаха само загуби - от Швейцария (1:3) и от Италия (0:2), съобщава Нова телевизия.

Българите стигнаха до първия си точен удар в добавеното време, когато Димитър Илиев обстрелва вратата на съперника, но стражът се намеси добре, а сумарно имахме два удара. Така българите са в серия от пет поредни мача без отбелязан гол в противниковата врата.

Срещата започна със ситуация за домакините, като Далас центрира от свободен удар към Крейг Каткарт, но бранителят извърши нарушение срещу Петко Христов. В петата минута Десподов поиска дузпа за България, след като отигра топката в наказателното поле, която се отби в Еванс, но реферът не отсъди нарушение.

Минута преди края на първата част капитанът ни Георги Костадинов се контузи и Ясен Петров реши да пусне Петър Витанов на негово място. Лентата отиде на ръката на Кирил Десподов.

На почивката Петров замени Антонио Вутов и пусна Димитър Илиев, който сложи и капитанската лента. Северноирландците имаха първия шанс да отбележат гол през втората част, след като Кевин Уайт нанесе опасен удар след избита топка, но Наумов се намеси прекрасно и изби встрани. В рамките на една минута северноирландците изпълниха половин дузина корнери, а в 53-ата след последния бранителят на Лестър Сити Джони Еванс отправи удар с глава, но Наумов внимаваше и улови топката.

Четвърт час преди края резервата МакГин отправи мощен удар, но топката премина край вратата на Наумов. В хода на втората част домакините наложиха натиск спрямо нашата формация, като българите се защитаваха сериозно. В 83-ата резервите Кенеди и Лафърти опитаха да комибинират с центриране помежду си, но вторият не успя да намери топката с глава. Пет минути преди края Найл МакГин бе видян в наказателното поле и отправи удар, но за наше щастие топката отиде встрани от вратата на Наумов.

В добавеното време Димитър Илиев отправи удар с глава, но с лявата си ръка вратарят Пийкок-Феръл отрази удара на футболист №1 на страната ни. В третата минута от добавеното време и Атанас Илиев атакува вратата на домакините, но ударът му бе неточен и това бе последният интересен момент в срещата.

Селекционерът Ясен Петров остана доволен от спечелената точка при визитата на Северна Ирландия.  „Двата отбора се сбиха. Искаха победата. Знаехме, че така ще играят. Много силов футбол. Бяха и по-свежи от нас. Повечето от техните играчи не играха в контролата със САЩ. Това ни е трети мач. Доста от играчите поизчерпаха енергията. Доволен съм от всички дебютанти. Точката е справедлива”, сподели той.

„Справедлива е, защото както можехме да спечелим, така и да загубим. Точката е ценна. Младите играчи трябва да повярват, че могат. В защита формация трима се справиха блестящо и то срещу силов противник. Това е едно от положителните неща. Има какво да се желае в халфовата линия и напред. Надявам се в контролите да имаме възможност да вкараме и други нови хора и да съумеем да работим върху нашите идеи”, допълни той.

"Нямаше риск с дебютиращите. Не искахме да ги излагаме на такова напрежение като в двубоите с Италия и Швейцария и мислехме, че днешният мач е подходящ. Изразходвахме доста енергия, за да неутрализираме отбора на Северна Ирландия. Това изисква сили. Атанас Илиев влезе без дори да е загрявал. Накрая си беше битка. Футболът почти отсъстваше накрая, но стилът на Северна Ирландия е такъв. Националният отбор търси лидерите си. Ако беше вкарал Наско щяхме да си тръгнем с трите точки. Отговорихме на битката днес във всички аспекти", каза още националният селекционер.

Селекционерът на Северна Ирландия Йън Бараклъф похвали играта в отбрана на българския тим, както и вратаря Даниел Наумов, който записа дебют за „трикольорите”.

„Нашата задача бе да спечелим двубоя, за да влезем в първите две места. Напрежението определено беше в нашия отбор, трябваше да спечелим. Опитахме центрирания, опитахме всичко, но вратарят на България бе на добро ниво, тримата в защита бяха също много добри. Трябва да им дадете кредит на доверие. Отборът на България е млад, с нов треньор, пробват се нови играчи, които трябва да се развиват. Явно нов цикъл, нови лица за българския футбол”, заяви наставникът на Северна Ирландия.