Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Държавата купува ремдесивир за 14 млн.лв., надява се терапията да спаси стотици животи

Закупени и доставени са нови предпазни средства, медицински изделия и тестове
Ключови думи: българия, ремдесивир, 14 млн.лв., коронавирус

14 млн. лв. допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването одобри днес правителството. Средствата са предназначени за закупуването на лекарствения продукт „Veklury”, чиято основна активна съставка е ремдесивир – съединение, което има положителен ефект при лечението на тежките случаи на заболели с коронавирус. Закупуването на продукта е нужно заради усложнената епидемична обстановка в страната.

На заседанието днес бе прието още Народното събрание да одобри сключените договори за покупко-продажба и доставка на лични предпазни средства, медицински изделия, тестове за диагностика и лекарствени продукти, свързани с пандемията с covid-19. 

Става ясно още, че по всички сключени договори е направена доставка и са извършени плащаания. По десет от договорите вече са извършени и окончателните плащания. 

Това е поредна стъпка, която държавата предприема в борбата с коронавируса. През последните 2 месеца епидемичната обстановка в страната драстично се усложни, като новите случаи рязко скочиха, достигайки неочаквани за България нива от по 3-4 хил. на ден. Днешното решение на правителството е ключово не само за медиците на първа линия, чиято единствена защита от вируса са предпазните средства, но и за тежко болните, настанени в различните лечебни заведения. С доставката на нови бройки от лекарството ремдесивир броят има шанс броят на смъртните случаи да спадне драстично. 

Към момента, по официални данни, страната ни е на 44-то място в света по брой случаи (148 775), от които над 91 хиляди все още са активни. Добрите новини обаче са, че по всички графики изглежда пикът на пандемията у нас е дошъл по-рано от очакваното и броят на новите случаи на ден е започнал да намалява. В същото време обаче броят на жертвите се е удвоил за едва 20 дни от около 2000 в средата на ноември до малко над 4100 в момента.
 

1
Коментара по темата
1.
!!!
02.12.2020 18:19:05
Нищо няма да спаси. Дано поне не погубят животи с това неадекватно лекарство!
  Добави Коментар
Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети Нискобюджетният превозвач спира дейност след провален спасителен план, а Европа се готви за по-скъпо лято и отменени полети Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание Мащабна историческа възстановка припомни опожаряването на селото и подвига на местните родолюбци, сред които е съратникът на Левски Гатьо Шишков
Трагедия в Петрич: Прокурор заспа и автомобилът му падна в дере, жена загина Пробите му за алкохол и наркотици са отрицателни, а разследването се наблюдава от Софийската градска прокуратура Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия M/T EUREKA е бил заловен край провинция Шабва, а властите работят за гарантиране на безопасността на екипажа
Иван Гайков: Пред Община Приморско се откриват сериозни възможности за развитие Съвсем скоро ще представим и конкретните стъпки и концепцията, които ще следваме в следващите години, каза той Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол Пекин обяви, че американските мерки срещу китайски рафинерии нарушават международното право и няма да бъдат признавани
Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц Решението поставя нов натиск върху Европа да увеличи разходите за отбрана и да поеме по-голяма отговорност в НАТО Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд Анди Доналдсън преплува река Орд в Австралия за 11 часа и 51 минути, въпреки жегата, насрещния вятър и крокодилите във водата
Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия Той беше заседнал в Балтийско море, а доброволци го изведоха и му поставиха проследяващо устройство Крис и Юлиян от „Молец“ се готвят за турне с „Параклис“  Искаме да видим кои песни ще разплачат хората, споделят те
Мъртви делфини изплуваха край Варна, експерти търсят причината Тела на морски бозайници са открити на различни плажове Нашествие от комари по Дунав: Проблеми с обработката на ларви и неефективни мерки за контрол Рискът от увеличаването на популацията им е заради прекратена обществена поръчка и неефективност на местните пръскания