Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бивши финансови министри: Нужни са нови смели мерки срещу COVID кризата

Ключови думи: Петър Чобанов, Милен Велчев, коронакриза, новини

Важно е чрез смели и нови мерки правителството да осигури бързо икономическо възстановяване през следващата година. В същото време внимателно да се прецени какви са наличните ресурси и къде и как могат да бъдат насочени част от тях, така че да не се допусне твърде рязък срив на икономическа активност и голяма безработица. Около това мнение се обединиха бившите финансови министри Милен Велчев и Петър Чобанов пред Нова телевизия, цитирани от Инвестор.бг.

Те коментираха задава ли се втора вълна на световна икономическа криза заради COVID-19 и как да се справя България към момента, достатъчни ли са антикризисните мерки на правителството.

COVID-19 ще струва на света 28 трилиона долара. Това сочат сметките на Международния валутен фонд. Пак според фонда глобалният вътрешен продукт е с очакван спад с 4,4%. За България институцията прогнозира свиване на икономиката с 4% за тази година и възстановяване до 4,1% през следващата. 

Важно е чрез смели и нови мерки правителството да осигури бързо икономическо възстановяване през следващата година. В същото време внимателно да се прецени какви са наличните ресурси и къде и как могат да бъдат насочени част от тях, така че да не се допусне твърде рязък срив на икономическа активност и голяма безработица. Около това мнение се обединиха бившите финансови министри Милен Велчев и Петър Чобанов пред Нова телевизия.

Те коментираха задава ли се втора вълна на световна икономическа криза заради COVID-19 и как да се справя България към момента, достатъчни ли са антикризисните мерки на правителството.

COVID-19 ще струва на света 28 трилиона долара. Това сочат сметките на Международния валутен фонд. Пак според фонда глобалният вътрешен продукт е с очакван спад с 4,4%. За България институцията прогнозира свиване на икономиката с 4% за тази година и възстановяване до 4,1% през следващата. 

Негативният ефект от пандемията неминуемо удря и пазара на труда в световен план. У нас се очаква ръст на безработицата 5,6 % през тази година и спад през 2021 с около 1%.

„Като цяло безработните ще трябва да получат и друг вид съдействие от правителството. Когато започнем да излизаме от кризата, ще бъдат необходими някои сериозни реформи, за да се създадат още по-добри условия за инвестиции, за да може новата армия, така да се каже, от безработни да бъде поета, да бъдат създадени нови работни места”, заяви Милен Велчев.

„За съжаление, бизнесът, особено някои сфери от бизнеса, не могат да се справят с тази дълбока и специфична рецесия без помощта на държавата. Аз се радвам, че нашето правителство предприе някои мерки. Въпрос на спор и дискусия е доколко те са достатъчни. Но все пак мисля, че и пандемията не е изчерпала своя ход и правителството би трябвало да продължи да следи нейното развитие и да мисли за нови мерки”, заяви Велчев.

„В момента има значителен ресурс от гледан точка на големия дълг, който е взет от началото на годината. Имаме 8 милиарда емитиран дълг, но разбира се и бюджетът, който е планиран до края на годината. Това означава, че оттук нататък ще бъдат похарчени около 4-5 млрд. лева, може би, което е една много сериозна сума. Трябва да се разпределят колкото може по-планирано. Да не се залита в някакви резки движения и всичко да става на базата на анализ и сценарий- така е най-добре”, смята Петър Чобанов.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
На живо от НС: Първо редовно заседание на депутатите Отхвърлиха създаването на комисия за разследване доходите на Пеевски Община Царево и Нов български университет с обща инициатива Открита е изложба, представяща подбрани дипломни разработки на студенти от бакалавърската програма "Интериорен дизайн" и магистърската програма "Пространствен и продуктов дизайн за интериор" 
Треньорът на Байерн се гневи: Португалец пожали португалеца Според Венсан Компани Пинейро не показа чист втори жълт картон на сънародника си Мендеш Радев отива при Йотова днес Очаква се той да води делегацията на ПБ
До 27° в четвъртък, дъждове и гръмотевици в част от страната Над София може да прегърми  Дневен хороскоп за 7 май 2026: Рибите да внимават с парите и изкушенията Ден за емоционални решения, силна интуиция и нужда от баланс между желанията и реалността
Компании анулираха 2 милиона места заради скъпото гориво Ситуацията се развива на фона на нестабилно примирие в Близкия изток, което доведе до ново покачване на средната цена на реактивното гориво до 181 долара за барел Това е най-продаваната кола в България Веднага след нея се нарежда Hyundai i20, който бележи впечатляващ ръст от над 467%, следван от Skoda Octavia
Три зодии започват своя най-благословен период През следващите дни се очаква поредица от светли и благословени моменти, които ще заредят избраните представители на зодиака за целия месец напред Греховно ли е агнешкото на Гергьовден? По-стриктните духовници вече са предупредили енориашите си, че според канона е грях да се яде агнешка и телешка мръвка този 6 май
Евакуираха трима от круизния кораб в Кабо Верде със съмнение за хантавирус От компанията посочват, че двама от пациентите са с остри симптоми и ще бъдат прегледани веднага след качването им на самолета Гвардеецът Тодор предложи брак на Добринка пред президента Йотова Романтичният момент настъпи извън официалния протокол, разкривайки необикновената история на двамата влюбени