Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Остеопорозата е "тих крадец", протича безсимптомно и вече прераства в епидемия

Специалистът ревматолог д-р Румяна Христова работи с нов клас денситометър DEXXUM T за най-надеждно и безопасно измерване на костната минерална плътност
Ключови думи: Румяна Христова, Остеопороза лечение, ревматолог в Бургас, денситометър

През последните години се развива епидемия от Остеопороза и свързаните с нея фрактури. Инцидентите от бедрени счупвания нарастват в глобален мащаб най-вече заради застоелия начин на живот. Счита се, че 40% от жените и 13% от мъжете от населението на земята ще бъдат засегнати от това заболяване, включено в Международната класификация на болестите през 1994 г.

През 1996 г. 20 октомври е обявен за Световен ден за борба с Остеопорозата, под егидата на СЗО и Международната Фондация по Остеопороза.

Какво трябва да знаем и защо е важно да се лекуваме навреме разяснява д-р Румяна Христова, специалист ревматолог.

Д-р Христова работи в отделение по Ревматология в УМБАЛ Бургас, преглежда амбулаторно пациенти в МЦ „Николай Чудотворец“, завежда кабинет за изследване и лечение на Остеопороза в МЦ „Зорница“, бл.58, ет.2, кабинет 19-Б. Кабинетът разполага с нов клас денситометър DEXXUM T, който извършва надеждно и безопасно измерване  на костна минерална плътност, с двойноенергийна рентгенова абсорциометрия (ДХА).

Д-р Румяна Христова дава консултации и провежда лечение на пациенти с Остеопороза. Телефон за контакт: 0878521109.

- Д-р Христова какво представлява Остеопорозата?

- Костната тъкан е изградена от органична част, съдържаща предимно белтъчни вещества, както и от неорганична, съставена главно от калциеви соли. На белтъчната част костта дължи своята еластичност и здравина, а на калциевите соли – своята твърдост.

Остеопорозата е прогресивно заболяване на скелета, при което е намалена костната маса и са налице структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишена чупливост, има реален риск от счупвания. До появата на фрактура, протичането на Остеопорозата най-често е безсимптомно, поради което я наричат „Тихия крадец“ или „Тихата епидемия на ХХ век“.

- Бихте ли се аргументирали за необходимостта от превантивни изследвания?

- Остеопорозата е голям обществен и здравен проблем. До една трета от прешленните фрактури са клинично значими и водят до намаление в ръста, кифоза, белодробни заболявания, повишена смъртност. Повечето бедрени фрактури, 90% при жените и 80% при мъжете, са свързани с остеопороза. При вече налична остеопоротична фрактура се увеличава от 2 до 4 пъти риска за поява на нови фрактури. 

- Как се поставя диагнозата Остеопороза?

- Има няколко метода за изследване, единият от които е количествена компютърна томография (QCT) -  той е с относително ниска прецизност и по-голяма доза радиация, в сравнение с ДХА.

Други методи са фотонната абсорбциометрия, количественият ултразвук (QUS) – също с ниска прецизност. Стандартното рентгеново изследване е ненадежден метод за оценка на костна маса, или за предсказване на фрактурен риск. Трябва да се използва само за оценка на наличието или липсата на прешленни деформитети при болни с известна Остеопороза.

Двойноенергийна рентгенова абсорциометрия (ДХА) е златен стандарт за измерване на костната маса и има значителни предимства пред другите методи. Ограничение в прилагането на този метод могат да бъдат хипертрофични дегенеративни промени по гръбначния стълб, които изкуствено могат да повишат   костната минерална плътност на гръбнака. Това може да се избегне, като се направи измерване на бедрена шийка. Предимства – по-голяма прецизност, ниска доза за радиация, кратко време за скениране. При диагностицирането могат да се ползват още:Биохимични маркери на  костния метаболизъм – полезна е тяхната оценка в динамика. Допълнителни лабораторни тестове – позволяват да се уточнят евентуални вторични причини за костна загуба. Костна биопсия – редки показания.

- Кой трябва да се изследва за Остеопороза, има ли рискови групи по пол и възраст?

- Според международното дружество по клинична денситометрия, показани за измерване на костна минерална плътност са: Жени на възраст над 65 г. Жени в менопауза под 65 г. с рискови фактори. Мъже на възраст над 70 г. Възрастни лица с фрактури. Възрастни лица, страдащи от болести или състояния свързани с намалена костна маса или повишена костна загуба. Възрастни лица, приемащи лекарства, свързани с намалена костна маса или повишена костна загуба. Всички жени, които смятат да провеждат фармакологично лечение. Всички жени, които провеждат фармакологично лечение, с цел мониториране на терапевтичния ефект За удобство в клиничната практика е създаден кратък въпросник за предварителен подбор на пациенти с висок риск от Остеопороза.  Включва въпроси относно възраст, пол, телесно тегло, ранна менопауза, наличие на предшестващи фрактури, консумация на кафе, тютюнопушене, прием на кортикостероиди.

- Какво трябва да знаем преди да се подложим на измерване костна минерална плътност?

- Преди изследването не е необходима специална предварителна подготовка. Желателно е да се носят широки и удобни дрехи и да се избягва облекло с метални ципове, колани или копчета. Преди сканирането трябва да се оставят  настрани ключовете, мобилните телефони и портфейли. Ако са извършвани рентгенови изследвания с контрастно вещество, необходимо е да са минали поне 10-14 дни от изследването.

- Как се извършва изследването?

- При провеждане на  DХА изследването, пациентът лежи неподвижно по гръб на специална кушетка. Обикновено не се налага да се свалят дрехите. Най-надеждното измерване на костната плътност е едновременното изследване поне на две различни кости (най-добре гръбначния стълб и тазобедрената става) по едно и също време.

- Има ли рискове при изследването?

- При измерване на прешлени или бедрена шийка се използва много ниска доза рентгенови лъчи — около 1/30 от радиацията от стандартната рентгенова снимка.

- Кога не се препоръчва измерване на костна плътност чрез двойноенергийна рентгенова абсорбциометрия (ДХА)?

- Когато пациентът не може да стои в правилно положение по време на провеждане на изследването или при пациенти с високостепенно затлъстяване. Други причини – при бременност, 10 дни след проведено  рентгеново изследване с контрастна материя, при наличие на имплантанти в гръбначния стълб или тазобедрената става – в тези случаи измерването ще се извърши в друга зона.

Откриха кокаин за 40 млн. паунда до кръчма И четиримата арестувани са шотландци Авиокомпания ще плати 66 милиона долара глоба за измама на клиенти Това е австралийската Qantas
Времето днес: Слънчево, но на тези места ще превали По Черноморието ще бъде предимно слънчево Започва Светлата седмица С това се поставя завършек на великденския празничен цикъл
Гергьовден е, 208 016 българи имат имен ден Вторият ден на Великден тази година съвпада и с Деня на храбростта и на Българската армия Секс на изхвърлен на улицата диван Двойката се била отдала на любовни ласки, без да обръща внимание на минувачите
Палавата Христиана от "Ергенът" стене и се съблича в ръцете на 10 мъже  Риалити героинята ги кара да лазят по земята Отиде си актьор от филми с купища „Оскар“-и Бърнард Хил почина часове преди да се завърне на ТВ екрана със сериала „The Responder“, който трябва да се излъчи тази вечер по Би Би Си
Забраниха на гаджето на Иво Карамански да пазарува Инфлуенсърката получила нареждане от майка му да не купува нищо за очакваното си четвърто дете Сестрата на Маги от "Ергенът" се оказа голяма красавица Фаворитката на Алекс май не е бременна
Башар Рахал закова колеги си с признание От един мой учител знам правилото: "Гледай да не те усетят, че играеш! Усетят ли те, си се провалил, споделя актьорът 5 съвета за презареждане на любовта Не забравяйте за флирта