Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Поскъпването на пътеките за COVID-19 увеличава болните?

Ключови думи: коронавирус, клинична пътека, пътека за ковид19

Увеличаването на цената на клиничните пътеки за коронавируса, каквато надежда изрази публично директорът на „Пирогов” д-р Асен Балтов, може да доведе до злоупотреби със средства, предупредиха пред Lupa.bg медици.

„Публична тайна е, че някои болнични шефове забогатяват от работа със скъпи клинични пътеки.  Може да си болен от едно, но те ще изкарат от друго, за да генерират печалба. По тази логика, ако клиничната пътека за коронавируса стане 1200 лева, е възможно броят на заразените с COVID-19 да се увеличи”, допускат медици, запознати с механизмите за точене на Здравната каса.

Разбира се, още не е сигурно, че клиничната пътека за коронавируса от 650 ще стане 1200 лева. Това ще реши финансовото министерство. Ако това се случи, може да се отворят нови инфекциозни клиники или пък да се затворят едни отделения и да заработят специализирани за COVID-19.

Ситуацията сигурно ще заприлича на тази с усвояването на пари от клинични пътеки за сърдечно-съдови заболявания. С такива средства се отвориха нови кардиоклиники. За първи път за проблема заговори през 2014 г. бившият шеф на Здравната каса д-р Румяна Тодорова. Тя тогава огласи, че НЗОК е дала 6 млн. лева за ненужно лечение.  

„Около 11 млн. лева е дала НЗОК предварително за стентиране, а след това около 7,7 млн. лева за кардиологични операции - на практика касата е дала около 6 млн. лева излишно. На повече от 1200 пациенти са поставяни стентове макар диагнозите им да са говорели, че трябва да бъдат оперирани”, заяви Тодорова.

Тази практика продължава и днес. Д-р Петър Лазов от пазарджишката болница, който вземаше заплата от 57 000 лева, слагаше стентове на здрави хора. Средната цена на един стент е 1000 лева и всяка процедура по поставянето на такъв излиза около 3500 лева.

„Поставят се около 50 000 стента годишно. Организира се транспорт на такива болни, ходят по села и паланки, събират ги с микробуси, за да ги извозват. Ръстът на поставянето на стентове беше огромен и в пъти по-голям спрямо предишни периоди”, обясни неотдавна бившият шеф на Касата д-р Дечо Дечев.

2
Коментара по темата
2.
RogerEQ
19.01.2022 13:26:13
<a href="https://web-think.md/ro/">realizarea unui site web</a>
1.
Е
29.06.2020 20:26:27
то е ясно ,че става въпрос за пари,бе .яко ще се мре ,поне парите да са много , думат белите престилки
  Добави Коментар
Никога не слагайте тези 5 растения в дома си В следващите редове ще ви разкрием защо тези цветя може да са опасни 34 дрона ще наблюдават държавната граница и ще следят за мигранти Закупени са с европейски средства
Никога не разбивайте сърцата на тези 6 зодии, те трудно преживяват раздяла Някои представители на астрологията се справят по-трудно с разбитото сърце от останалите  Преживява катарзис Ще прекрати кариерата си
Секси свещеник стана хит на конклава Младият и красив отец побърка девойките във Ватикана Прокуратурата и кметът на Малко Търново в откровен разговор с ученици за капаните на дрогата Над  40 деца от СУ „Васил Левски“ чуха от първо лице какви са последствията от пласиране, употреба и дори неволно пренасяне на наркотици
Това са най-стиснатите зодии Имайте едно наум за тях Стягат сватба Афра Сарачоглу и Мерт Рамазан Демир  
Сладкиш-изненада с най-вкусния и нежен крем, който се крие в тестото Можете да го направите с или без плодове Жена е с опасност за живота след бой с бастун 78-годишният ѝ бивш съпруг е задържан
Зодиите, които винаги се връщат при бившите си Причините за раздялата нямат никакво значение Защо качествената дограма е ключът към комфорт и спокойствие у дома?