Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ще съборят ли 4-етажната подпорна стена на плаж Алепу?

Заради нарушенията тази подпорна стена, която се строи на Алепу, е незаконна и трябва да бъде съборена, коментира геодезистът Йоан Каратерзиян
Ключови думи: Йоан Каратерзиян, Алепу, подпорна стена, строеж

4-етажната подпорна стена на плаж Алепу ще бъде съборена, ако прокуратурата си свърши работата. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ председателят на Управителния съвет на Камарата на геодизизстите Йоан Каратерзиян.
 
Той определи това, което се случва на защитената територия като гавра със закона. 

„Много се надявам прокуратурата да си свърши работа. Ако това стане, съм сигурен, че това нещо ще се премахне и би трябвало собствениците да бъдат ангажирани с възстановяването на стария терен“, заяви геодизизстът.

Според закона незаконното строителство се премахва, а в случая само поради факта, че няма съгласуване с Министерството на околната среда и водите, означава, че е незаконно, подчерта той.

Ще се извърши мониторинг и чрез геодезични измервания той ще покаже дали има отклонения и ако не се установят такива, строежът ще продължи, заяви Каратерзиян.

Той намекна, че е възможно свлачището да е провокирано изкуствено.

„Както се вижда на снимките, това е нормална сграда. Може би ще се пристроява напред към плажа, но по документи това е едно подпорно съоръжение, което е направено с много голямо разхищение на средства, но така са преценили инвеститорите“, заяви шефът на геодезистите. 

„От 25 години се занимавам само с геодезия, с кадастър, с устройствено планиране, с инвестиционно проектиране. Не съм виждал друго подобно укрепване“, добави той.

„РИОСВ – Бургас не е разрешила това брегоукрепване. Според разрешението трябва до оградата на имота до горно ниво да бъдат разположени изливни пилоти. Такива например има до пречиствателната станция. След като се поставят, те образуват стена под земята и след като се установи устойчивостта на терена, може да се строи нещо отгоре“, обясни експертът. 

„Между конструкцията и плажа трябва да се образува ската, върху който гнездяха пчелоядите. Те никога няма да се върнат тук. От РИОСВ бяха предвидили да се спира строителството, когато гнездят тези птици, за да се запази популацията им“, добави той.

„Изгребвани са незаконно земни маси. Това не може да се направи без разрешение от МОСВ“, подчерта Каратерзиян. 

Ясно е, че това на подпорната стена са стаи и никой не го отрича, добави той.

„Шефът на РДНСК – Бургас не каза цялата истина. Това в момента може да се разглежда като укрепително съоръжение. В следващия етап това дали ще са апартаменти или части, или обслужващи помещения, може да се види от проекта“, заяви председателят на Управителния съвет на Камарата на геодизизстите.

На въпроса дали инвеститорът не е решил да направи брегоукрепване със сграда и по този начин да заобиколи закона, той отговори, че това се вижда и е ясно. 

Той обясни, че след като се докаже, че конструкцията върши работа, можело да поеме и други функции – на жилища, на офиси и т.н., но това нещо е гавра със закона. 
 

13
Коментара по темата
13.
До 4
05.06.2020 15:48:37
Архитекта на Созопол не е ли Светозар Рашков, който го писаха по вестниците и го бяха арестували за престъпление по служба преди години когато беше гл. арх. на Поморие?
12.
*********
05.06.2020 15:10:19
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
11.
до герберския трол №10
05.06.2020 14:58:58
Абе ей, трол №10, къде видя тук Радев и Нинова? Не съм им адвокат, ни най-малко не съм им фен, ама на черното да кажеш бяло, не става! Специално за това престъпление са виновни калинките на ГЕРБ и на НФСБ! Запознай се малко с историята на обекта и тогава пиши!
10.
*********
05.06.2020 14:30:33
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
9.
Да
05.06.2020 14:12:20
Имаше поправки в закона за един небостъргач, защо да няма и поправка подпорен хотел.Гледайте между две четения на някой закон как ще влезе.
8.
Гарантирано от ГЕРБ
05.06.2020 14:03:42
Няма по-големина крадци и престъпници от Шайката ГЕрП и Вожда борисоф!
7.
krum
05.06.2020 13:58:24
Такива циркове ги гледаме,вече, 30г. И винаги става така,че всичко, незаконно, направено в България, в последствие става законно.
Да живееш в блато с крокодили и да разчиташ на закони-това е само илюзия.
6.
stp
05.06.2020 12:13:22
После подрепете българския туризъм. Подрепят се най-вече тези укрепители. За съжаление местните хора са също пострадали. Никой ама никой скоро няма да идва по Черноморието.
5.
az
05.06.2020 11:59:22
КОЛКО НАГЛО НИ СЕ ПОДИГРАВАТ И НИ ПРАВЯТ НА ЛУДИ
4.
8654
05.06.2020 11:08:33
Бившия кмет на Созопол Панайот Рейзи и архитекта да се разследват от прокуратурата.
Ако са виновни и съпричастни са срам и позор за нас.
Созополии защо гласувахте Панайот Рейзи да бъде общински съветник?
3.
Природозащитник
05.06.2020 11:03:50
ДА СЕ СЪБОРИ ЦЕЛИЯ СТРОЕЖ И ДА СЕ ВЪЗСТАНОВИ ПРИРОДАТА.
ТОВА Е ПОДИГРАВКА С ХОРАТА КОИТО СПАЗВАТ ЗАКОНИТЕ В ТАЗИ ДЪРЖАВА.
НАПИШЕТЕ КАК СЕ КАЗВА ДИРЕКТОРА НА ТАЗИ ФИРМА"ГЛАВБУЛГАРСТРОЙ" И КАКВО ЗНАЕТЕ ЗА НЕГО?
2.
Гербераститв
05.06.2020 11:01:48
И да не забравите пак да гласувате за нас!
1.
Гербераститв
05.06.2020 11:00:49
Такса "ПОМАГАНЕ" вече е платена, нищо не можем да направим.
  Добави Коментар
Никол Станкулова обясни защо не показва децата си в социалните мрежи Синоптичката заяви, че предпочита да защити децата си от рисковете на дигиталната среда Какво е QR код и кога е по-добър от стандартния баркод? Сравнение между двуизмерните QR кодове и линейните баркодове с фокус върху практическите приложения и избора в реална среда
Раздадоха над 50 хиляди безплатни винетки Мерките обхващат хора с трайни увреждания и техните семейства при специфични условия Почти всички ябълки в Европа съдържат остатъци от пестициди 85% от пробите на ябълки съдържат множество остатъци от химикали, а „вечни вещества“ се откриват в 64% от пробите, сочи ново наблюдение на европейски организации
Паси намразил Цветанка Ризова заради скандал с проститутки? Отмъщението на „Пъсев“: Как едно интервю от 2012 г. превърна ефира на „Лице в лице“ в бойно поле между бившия министър и водещата Тази грешка при прането съкращава живота на пухените якета Неправилният избор на програма и препарат води до слепване на пуха още при първото пране
Популярни здравословни храни крият рискове за сърцето и бъбреците Специалисти предупреждават, че част от масово препоръчваните продукти могат да имат неблагоприятен ефект при прекомерна консумация Ненаситни хищници са нападнали Венеция и заплашват рибните запаси  Канибалистични медузи сее хаос в крехката лагунна екосистема на 
Новите правила в онлайн търговията през 2026 година са доверие и съдържание в дълбочина  Технологиите изместват масовото публикуване на продукти в дигиталните маркетплейси Мъж принуждавал 20-годишна жена да проституира в София Задържан е 33-годишния С.Ш., който според обвинението е действал с користна цел
Жена измами германски гражданин с 60 000 евро за фиктивен имот край морето Схемата е била свързана с несъществуваща къща в балчишкото село Оброчище и обещания за съвместен живот в България Домейните на най-големите български торент тракери са конфискувани при международна операция Акцията е проведена с участието на Европол ГДБОП и американски служби по съдебна заповед от САЩ