Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вариантите пред Китай – икономическо възраждане или нова вълна от COVID-19

Ключови думи: коронавирус, китай, ухан

В китайския град Ухан, откъдето тръгна пандемията от коронавируса Covid-19 в края на миналата година, местните жители триумфираха, след като бяха премахнати извънредните мерки и животът там се върна към обичайните си обороти.

Това беше отразено широко в медиите, особено държавните китайски медии, тъй като градът, който олицетворяваше провала на Китай относно удържането на заразата, сега символизира възстановяването на страната в рязък контраст с хаоса, който бързо се разгръща в останалия свят, пише CNN, цитирани от Инвестор.бг.

"Подобно на феникс Ухан се пренася от мрачната блокада заради коронавируса към топлата пролет", написа китайската държавна медия Global Times, докато търговските обекти в града отварят врати, а жителите в него стават свидетели на истински бум на сватбите. 

…все пак да не излизат

Въпреки еуфорията в Ухан все още личат признаците на притеснение в Азия: всяко възстановяване от вируса може да бъде мимолетно и да започне нова вълна от инфекции - и блокирането, смъртта и мизерията, които ще последват, се виждат на хоризонта.

Говорейки по време на среща на лидерите на Комунистическата партия тази седмица, китайският президент Си Дзинпин призова за "упорити усилия" за предпазване на страната от нов ръст на случаите на заразени с коронавирус заради пристигащи хора от чужбина и "предотвратяване възобновяването на огнището у дома".

На фона на всички разговори за възстановяване на нормалния живот и икономиката на Китай строгите мерки за ограниченията ще останат в много части на страната, най-вече в столицата Пекин, където транспортът продължава да бъде силно ограничен, а чужденците са изправени пред ограничения на движението поради опасения от внасяне на коронавируса обратно в страната.

В северния град Сифънхъ, на границата с Русия, е построена нова импровизирана болница, като на местните жителите им е наредено да останат в домовете си, след като беше регистриран ръст на случаите на новозаразени, за които се смята, че идват от съседната страна. Към 9 април в града са регистрирани общо 123 случая на заразени вследствие на внасяне на патогена, и 137 асимптоматични случая, според държавния вестник People Daily.

Хубей, провинцията, чиято столица е Ухан, ще продължи да поддържа мерките за реагиране при извънредни ситуации на най-високо ниво, а властите заявиха във вторник (7 парил), че нулев растеж при случаите "не означава нулев риск".

Железопътните гари и операторите на железопътния транспорт засилиха мерките за дезинфекция и инспекциите в цялата страна, тъй като тази седмица се очаква десетки хиляди жители на Ухан да напуснат града.

Мнозина се озоваха в капан в града, след като се върнаха в него, за да видят семействата си по време на китайската Нова година, и сега ще се приберат по домовете си в други части на Китай. Множество градове, включително Гуанджоу и Шънджън, вече заявиха, че тези хора ще трябва да се подлагат на самокарантинни мерки и редовни тестове, за да гарантират, че не носят вируса със себе си.

В самия Ухан, по отношение на жителите, които са преминали тестовете, са издадени QR кодове. Само тези със зелени кодове - което означава, че са без симптоми и са били тествани отрицателно за коронавирус – имат разрешение да напуснат домовете си. Всеки, който няма такъв код, ще продължи да се сблъсква с ограничения на движението.

Върху хората все още се изпълняват редовни проверки относно телесната температура, тъй като остават съмненията, че има хора, за които има риск да са заразени.

В сравнение с Европа и САЩ Китай и други азиатски страни изглежда успяват да отговорят по-бързо на заразата. Много хора наблюдават процеса на възстановяване в Азия, тъй като все още остава неясно дали в крайна сметка социалният живот и икономиката ще се върнат към нормалния си ритъм, или предстои втора голяма вълна от нови случаи на зараза.

Рисковете

В проучване, публикувано в Lancet, експертите предупреждават именно за риска от възобновяване на огнището на коронавируса в региона.

Отбелязвайки, че блокирането и ограниченията на пътуванията в Китай са успешни по отношение намаляването на „броя на инфекциите до много ниски нива“, те добавят, че без ваксина или постигане на „стаден имунитет“ вирусът може лесно да се разрази отново , тъй като бизнесът, заводите и училищата постепенно отварят, докато случаите на внасяне на вируса продължават да се увеличават. 

„Дори и в най-проспериращите и добре финансирани мегаполиси, като Пекин и Шанхай, ресурсите на здравеопазването са ограничени и здравните услугите ще изпитат затруднения при рязко увеличаване на търсенето", предупреждава един от авторите на изследването - проф. Гейбриъл Люн от университета в Хонконг. „Нашите констатации подчертават важността да се гарантира, че местните здравни системи разполагат с достатъчно персонал и ресурси, за да се сведат до минимум смъртните случаи, свързани с COVID-19“, добавя той.

Освен Китай и други азиатски страни действат предпазливо при премахването на наложените ограничителни мерки заради заразата.

Ситуацията в региона

В петък Сингапур съобщи за 287 нови случая на COVID-19, отбелязвайки най-голямото увеличение на броя на заразените за един ден в града-държава от началото на пандемията. Само три от случаите са били внесени от други страни, което сочи за наличието на ново вътрешно огнище.

По-рано тази седмица сингапурските власти забраниха всички публични събирания до 4 май, а новото законодателство, свързано със заразата, наложи нови сериозни наказания за всеки, който наруши мерките за социално дистанциране или карантина.

В Хонконг също се забелязва подобен скок на случаите, след като специалният административен район на Китай облекчи ограниченията въпреки многото случаи на заразени с внесена от чужбина инфекция. Оттогава властите отново засилиха контрола и призоваха хората да бъдат по-строги в упражняването на социално дистанциране. Въпреки че това показва известен успех, здравните служители заявиха в четвъртък, че все още се изисква бдителност.

Южна Корея, която беше аплодирана за ефективния си отговор срещу вируса, не поема такива рискове. Изказвайки се в четвъртък, заместник-министърът на здравеопазването Ким Ганглип заяви, че въпреки продължителния спад на новите случаи, ограниченията за големи събирания ще останат в сила през великденските празници и страната трябва "да продължи усилията за прекъсване на всякакви връзки за спорадично пренасяне на клъстери".

Китай преживя икономическите и здравните ефекти от разпространението на вируса и понесе основната тежест на блокирането на икономиката. Желанието на хората най-накрая да се върнат към нормалния живот е разбираемо. Гражданите и останалият свят обаче ще трябва да наблюдават със затаен дъх дали страната ще успее да се възстанови напълно.

2
Коментара по темата
2.
Glzofzitzrztd
22.04.2020 13:06:08
КИТАЙ. ГО. НАЧУКА. ЯКО. НА. МОРМОНА. БАЙ. ДОНЧО
1.
Дернев
22.04.2020 11:43:59
Изобщо не трябва да ни интерисува какво, защо и как го върши Китай. Това е предмет за специализираните служби. Ние трябва да мислим за възстоновяването на нормсалния ритъм в Европа и най-важното да изградим пълнста й автономност от останалия свят. Това е изключително важно, както по отношение на подобни бъдещи пандемии, така и по отношение на тероризма. Нашият дом Европа е най- важен сега.
  Добави Коментар
Болната Михнева сама на Великден За празника Чапа излиза от хосписа, в който живеят с журналистката Щерката на Стоичков ражда от богат венецуелец Христина чака момче от новия си годеник Карлос през октомври
Синът на Чарли Чаплин по-евтин от Лили Иванова Наследникът на великия актьор се изявява пред българска публика за 60 лева, примата иска по 600 за концерт в лозята "Газпром" отчете загуба от 7 млрд. долара Липсата на приходи за 2023 г. се случва на фона на над 13 млрд. долара печалба през 2022 г.
Тъмната страна на риалити шоутата: Секс, насилие и провокации Молят участници да не изнасят неща от "кухнята"  ТИР влезе в дере, спряха движението през Прохода на Републиката Камионът е самокатастрофирал 
Украйна иска от САЩ шпионския дрон MQ-9 Reaper Щяла да ги ползва за идентифицирането на руски цели  Линда на Киро обясни защо продава козунаци за 60 лв. бройката А вие за колко бихте продали труда си, пита риторично съпругата на съпредседателя на ПППП
Войната, мъжете, мобилизацията: Кое е по-ценно животът или Украйна? В момента към 650 000 украинци в наборна възраст пребивават на територията на ЕС  Запалиха Корана в Швеция преди старта на Евровизия Миналата година подобни акции предизвикаха гневни демонстрации и протести, съпроводени от насилие, в държави с преобладаващо мюсюлманско население
Килограм череши в Лондон чукна 165 паунда В България цената им е между 15 и 25 лева за същото количество Нова схема: Измамници се възползват от онлайн пазаруването в празничните дни         Пак ползват името на "Български пощи"