Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Започна „Фолклориада-2019“, състави от цял свят се включиха с народни танци

Инициативата беше открита от заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика Марияна Николова, която е патрон на тазгодишното издание
Ключови думи: Фолклориада, народни състави, фолклорни танци, Марияна Николова

В деня на Света великомъченица Злата Мъгленска, която е небесна застъпница на българките в чужбина, за втора поредна година Държавната агенция за българите в чужбина организира „Фолклориада-2019“ с участието на състави по български народни танци от Украйна, Молдова, Сърбия и България.

Събитието се провежда със съдействието на Столична община - Район Панчарево. Инициативата беше открита от заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика Марияна Николова, която е патрон на тазгодишното издание.

„В последното десетилетие се наблюдава възвръщане и нарастващ интерес към фолклорната култура, към традициите, към народните танци, проявяват се инициативи за създаване на български фолклорни групи, чрез които традиционният танц продължава своето съществуване.“, заяви вицепремиерът отговаряща по въпросите за българските общности зад граница в словото си.

Тя отбелязва важността на подобни събития, които създават културни мостове между България и фолклорните обединения на българите, живеещи в чужбина. Вицепремиер Николова изтъкна, че групите за български народни танци се изявяват като най- устойчивата и традиционна форма на консолидация на българската емигрантска общност.

„Именно фолклорните групи и клубове са и място за поддържане и предаване на фолклорното танцово наследство, а чрез него нашата култура, на следващите поколения българи зад граница, както и на проявяващите интерес чужденци. В тези клубове на децата се предоставя възможност да упражняват майчиния си език, да пеят и танцуват български песни и танци“, каза още вицепремиерът.

Заместник министър-председателят връчи народни носии на шестте танцови състава от чужбина - Украйна, Молдова и Сърбия, като фокусира вниманието на присъстващите, че чрез настоящата инициатива „Фолклориада - 2019“ на Държавната агенция за българите в чужбина се реализира волята на българската държава за съхраняване на българското етно-културно пространство извън територията на страната и духовното единение на всички българи по света.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Втори ден блокада на "Кулата": Над 8 км опашка от тирове заради фермерските протести в Гърция Земеделските протести в Северна Гърция парализират движението на камиони, причинявайки сериозни загуби за бизнеса и стотици блокирани шофьори на "Кулата" Забравете за кюфтетата с кайма, пилешките са много по-крехки, а стават за 30 минути Тайната е в това, че месото не се мели, а се нарязва на ситни кубчета
Трима младежи загинаха при мистериозен инцидент във Франция: кола падна в частен басейн В колата са намерени и флакони с азотен оксид – вещество, известно като „райски газ“ Икономист предложи запазване на лева за български стоки Пламен Илчев предлага фиксиране на лева към валута, различна от еврото
Работилници и театър развълнуваха публиката по време на коледния фестивал в Царево С много смях, творчество и вълшебно настроение  събра деца и възрастни в поредица от незабравими празнични събития Путин: Европа саботира мира в Украйна Руският лидер вижда САЩ като ключ към дипломатическо решение, докато упреква Киев и Брюксел в умишлено удължаване на конфликта 
„Европа на нокти: Половината европейци вярват, че война с Русия е реална опасност“ Паневропейско изследване показва рязък ръст на страховете от конфликт с Русия, като различията между страните в ЕС разкриват дълбока несигурност за бъдещето на континента. Отиде си поетът Найден Вълчев, автор на текста на емблематичната "Една българска роза" Съюзът на българските писатели го наричаше доайенът на поетите днес
Днес е специален празник! Ето кой има имен ден Може да поздравите носещите име Варвара, Варя и Варадин Защо някои хора виждат "светлина в края на тунела", когато умират Учени дадоха обяснение
Унгария ще съди ЕС заради руския газ Словакия обмисля подобен ход Голямо разочарование за Мъри Стоилов в Турция Гьозтепе отпадна за Купата