Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

МБАЛ „Сърце и Мозък“ е болницата, в която всеки лекар мечтае да работи и всеки пациент мечтае да бъде лекуван

На 16-ти oктомври д-р Цветан Градинарово и целият екип на МБАЛ „Сърце и Мозък“ Бургаc ще отбележат Международния ден на анестезиологията
Ключови думи: МБАЛ Сърце и Мозък, Кардиохургията на Бургас, болница в Бургас работи с НЗОК, Международния ден на анестезиологията

Д-р Цветан Градинаров – придобива специалност „Анестезиология и интензивно лечение“ в МУ София. Работи от 2004 год. в УБ Лозенец – София и УМБАЛ „Света Марина“ – Варна областта на сърдечната хирургия. Ръководил последователно структурите по Анестезиология и интензивно лечение към кардиохирургия в УМБАЛ „Света Анна“ – София, УМБАЛ „Света Марина“-Варна, УМБАЛ „Сърце и Мозък“ – Плевен. Специализация по анестезия при коронарна реваскуларизация на биещо сърце в Leuven, Белгия; анестезия и интензивно лечение при TAVI процедури във Франкфурт, Германия. Асистент към катедрата по Анестезиология и интензивно лечение в МУ – Плевен. Към настоящия момент д-р Градинаров ръководи клиниката по Анестезиология и интензивно лечение“ към МБАЛ „Сърце и Мозък“ Бургаc.

На 16-ти oктомври д-р Цветан Градинарово и целият екип на МБАЛ „Сърце и Мозък“ Бургаc ще отбележат Международния ден на анестезиологията.

Родината на анестезиологията е САЩ, където на 16 октомври 1846 г. в масачузетската обща болница хирургът Уилям Томас Мортън дава първата анестезия пред аудитория, при вадене на зъб.

У нас съвременната анестезиология въвежда чехът Антон Франц Червенаков (1908 - 1984). По негово предложение към ИСУЛ се създава специалност по анестезиология през 1956 г.

 Далеч преди него, през 1876 г., бъдещият създател на организираното българско здравеопазване и пръв председател на Българския лекарски съюз д-р Димитър Моллов защитава в Москва докторска дисертация по общото обезболяване с хлороформ. А първата обща анестезия с апаратура е осъществена от бъдещия проф. Янко Добрев в Пловдив през 1949 г.

- Честит професионален празник д-р Градинаров! Защо избрахте лекарската професия и как се насочихте към анестезиологията?

- Не съм израснал в семействто на лекари. В юношеските години, изборите ни често се определят от мечти и романтика. В този смисъл и моят случай не е изключение. Лекарската професия е странна смес от свобода, отговорснот, предизвикателство и сигурност. Смятам, че в годините интересът към нея у младите хора остава един и същ, независимо от промените, които се случват в обществото. Малко преди да завърша медицина, точно в периода на лутане, в който всеки човек попада по пътя си -  един мъдър човек ми каза: „Защо изобщо да ставаш лекар, ако не си селски лекар в Родопите“. Често си спомням за това. Анестезиологията не е детската ми мечта. Изборът на специалност в моя случай бе плод на разум и рационалност. Най-стойностните хора, които срещнах на професионалния терен на медицината, бяха представители именно на тази специалност. Впечатляваше ме спокойствието и увереността в критични ситуации, които бяха придобили, както и поливалентността им в медицината.

- Вярно ли е твърдението, че анестезиологията и реанимацията са най-тежките звена в медицината?

- Това е труден въпрос. Без съмнение обаче това са едни от тежките и сложни звена в медицината. Хирургията, от една страна и анестезиолоията и реанимацията от друга - са изключително тясно свързани. Първата е невзъможна без втората и обратно. В този смисъл най-голямата трудност в нашата специалност според мен е осигуряването на плавно и безопасно преминаване на пациента по трасето - здравословен проблем – интервенция-здраве. В това виждам и основните предизвикателства пред нас.

- Адреналинът в реанимация е много висок. Кое е най-голямото предизвикателство, което срещате в професията си?

- Нивото на адредалина е високо в много професии и за жалост е устойчиво високо в ежедневието ни като цяло. Стресът в работата на анестезиолога се диктува от самата същност на тази професия. От нас като реаниматори се изисква да реагираме адекватно в сложни и критични ситуации. Затова действията ни са строго протоколни и навременни. Анестезиологията не е меката на тежките лекарски консилиуми, обсъждания и сблъсъци на тези и контратези. Анестезиологът обича действието.

- Към настоящия момент сте началник на клиниката по Анестезиология и интензивно лечение към МБАЛ „Сърце и Мозък“ гр. Бургас. Какво Ви мотивира да изберете новооткритата болница?

- Бургас е прекрасен град, аз като варненец, се чувствам като у дома си. Екипът ни е изключителен. Изградихме колектив от млади и опитни лекари с отлична професионална експертиза. Перспективите пред нас са големи. Бях част от екипа на УМБАЛ „Сърце и Мозък“ гр. Плевен, където нивото на професионализъм и академичност надхвърлиха всичките ми очаквания. Когато бях поканен да oглавя клиниката по Анестезиология и интензивно лечение на новата структура от веригата – нямах никакви колебания. МБАЛ „Сърце и Мозък“ е събирателен образ на болницата, в която всеки лекар мечтае да работи и всеки пациент мечтае да бъде лекуван.     

- Само за три месеца работа през вратите на болницата минаха стотици хора. Разкажете ми за специфичен случай, който ще запомните?

- Наистина обемът ни от работа е много сериозен. Очаквам в близките години да се увеличава още. Регионът, който обслужваме също е голям. От друга страна - българите сме от нациите с най-висока честота на сърдечни заболявания.

Значителна част от работата ни като анестезиолози и интензивисти е свързана с лечението на усложнения, където в хирургията често се възприемат от хората, като синоним на лекарска грешка. В действителност усложненията са най-често предварително известен и възможен неблагоприятен сценарий на развитието на една болест, лекувана хирургично. В този смисъл всеки случай е специфичен. Ако всяка оперативна намеса преминаваше гладко, ние щяхме да останем без работа. Основната част в нашата специалност - именно изкуството на интензивното лечение се състои в извеждането до успешен край на целия процес – диагностика – хирургия – консервативно лечение, въпреки собствената логика и съпротивителни сили на болестта.

- В основата на анестезиологията са – анестезия, аналгезия,амнезия и релаксия, а какво стои в основата на добрия анестезиолог?        

- Имате чудесни познания в областта. Поздравления! Добрият анестезиолог е сплав между знания, практически умения и характер. За да бъдат придобити всички тези качества, е нужно преди всичко– желание и опит.

- Специалността Ви е с много висока интензивна натовареност, как я съчетавате с ръководните ви функции в отделението? Какво ви помага да сте добър и в двете?

- Тук в „Сърце и Мозък“ гр. Бургас съм в обкръжението на изключителни специалисти – анестезиолози, хирурзи и кардиолози. Екипът е сплотен и работи като един организъм. Специалистите по здравни грижи в структурата също. Ръководството на болницта е отзивчиво и адекватно спрямо всякакви ситуации, които ежедневно изникват. Когато подкрепата на ръководството е безапелационна, административните задължения не са тежест. За мен е чест да бъда част от веригата „Сърце и Мозък“ и е огромна привилегия да оглавявам клиниката по Анестезиология и интензивно лечение.

- Нараства броят на специализантите във Вашето отделение. Какъв съвет давате на бъдещите анестезиолози и каква добавена стойност носи МБАЛ „Сърце и Мозък“ в развитието на младите лекари?  - - Специализантите по анестезиология и интензино лечение в „Сърце и Мозък“ гр. Бургас наистина се увеличават. В следващите три години броят им най-вероятно ще се утрои. Очакваме разгръщането на новата ни структура – имам предвид новата високоспециализирана болница, която ще отвори врати и нуждата ни от млади лекари ще се увеличи. МБАЛ „Сърце и Мозък“ е прекрасно място за работа и обучение. Съчетанието със сърдечна хирургия и в съвсем близко бъдеще на много други области на хирургията – коремена, гръдна, ортопедична, урология и други - дава възможност за всеки избрал да продължи професиоаналния си път при нас - да се превърне в отлично подготвен анестезиолог-реаниматор, и обратно – при наличен специфичен интерес към определена хирургична област - да се развива предимно в сферата на своите интереси. И всичко това на фона на отлична материална база и най-съвременна медицинска апаратура, значително надхвърлящи условията, които биха предложили други центрове.

- Каква е успешната формула за справяне със стреса?

- Стабилното семейство! И не забравяйте своето хоби!

- Благодаря Ви за това интервю!

- За мен беше удоволствие!

 

За записвания на прегледи и информация, позвънете на телефон: 056/703003

 

Жена пострада на паркинг, удари я кола на заден ход Пострадалата е с фрактура на прешлен, без опасност за живота Роден фермер проговори за огромна далавера с млякото у нас Не може млякото да ми го изкупуват на 80-90 ст., а млечните продукти да са с такива надути цени по магазините
Иван Звездев приготвя морски ястия за бургазлии на Летния Никулден На площад „Тройката“ Звездев ще направи рибена чорба по специална рецепта АПИ е осъдена за 200 хил. лв. заради смърт при потопа в с. Бисер Мъжът загива, защото мост, рухнал при бедствието, не е обезопасен, приема съдът
Младите даскали бягат от училищата заради агресията и бумащината КТ "Подкрепа" иска заплатата на преподавателите да е 150% от средната Българите плащат в кеш, използват все повече пари в брой Банкнотите и монетите в обращение са за над 29 млрд. лв.
Задържаха 12 партиди лимони със завишени нива на пестициди на границата Ежедневно в страната ни влизат стотици камиони, които внасят храни от трети страни Фънки призна за страшна болест Хилда Казасян направо изтръпна по време на шоуто от думите му
Извадиха 15 кърлежа от тялото на дете след игра в парка Обработвани ли са тревните площи в София Слави Трифонов се изправи на крака, напът е да пребори множествената склероза Шоуменът се подложил на експериментална терапия, която давала учудващо добри резултати
Гърция отчете 16,5% ръст на постъпленията от туризъм Пристигналите в Гърция туристи през 2023 г. възлизат на 30,08 млн. души спрямо 29,875 млн. през 2022 г. Козунак от Александрийско тесто! Уникален е! Приготвянето става бързо и лесно, а вкусът е повече от уникален – всички го харесват