Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Артериалната хипертония- контрол, усложнения и сезонна променливост

Д-р Ангелина Скръчкова
Ключови думи: Д-р Ангелина Скръчкова, Артериална хипертония, УМБАЛ Дева Мария, новини от Бургас, здраве

Артериалната хипертония е най-разпространеното заболяване в България и основен носител на риска от сърдечно-съдови инциденти.

С високо кръвно налягане са около 30 на сто от българите или около 2,5 милиона души. Над 20 хиляди българи умират всяка година от усложнения на артериалната хипертония- миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност, хронична бъбречна недостатъчност.

Хипертонията и захарният диабет са основна причина за появата на бъбречна недостатъчност, а от своя страна високото кръвно налягане е и един от най-мощните рискови фактори за развитие на болестта на Алцхаймер. С увеличаване на възрастта зачестяват деменциите, като всеки 3 човек над 80 годишна възраст е с някаква форма на деменция.

„Половината от хипертониците не контролират добре заболяването си. Артериалната хипертония много често започва в ранна възраст, макар да се проявява по-късно. За съжаление, независимо от успехите от лечението на хипертонията, все още контролът на заболяването е незадоволителен.Той трябва да започне колкото се може по-рано в развитието на артериалната хипертония. Ако един млад хипертоник започне своето лечение своевременно, то той ще постигне този контрол по-лесно, отколкото, ако „натрупа стаж“ от няколко години.“ обяснява кардиологът д-р Ангелина Скръчкова от университетска болница „Дева Мария“ в Бургас.

У нас една трета от хората са с артериална хипертония,а при над 60-годишните те са вече две трети. Факт е и увеличаването на артериалната хипертония при младите хора, като основна причина за това е повишаването на теглото. Най-добрият начин да се коригира кръвното при тях е с намаляване на затлъстяването. 20-30% от българчетата са с наднормено тегло, а около 10% са със затлъстяване.

Заради заседналия начин на живот специалистите предвиждат увеличение на броя затлъстели сред подрастващите. Използването на различни електронни средства от младежите също е рисков фактор, разкрива д-р Скръчкова.

„Напрягането на очния апарат и на мозъка води до активиране на центъра на артериалното налягане в мозъка. Тъй като това е съчетано с намалена физическа активност, води до повишена опасност да се увеличи и кръвното налягане.“, подчерта д-р Скръчкова.

Много е важно човек да бъде обучен как да разпознае опасните симптоми в домашни условия. 140 на 90 mm Hg е нормата за нормално кръвно налягане, но измерено от лекар. Във възрастта над 80 г. се смята, че човекът е хипертоник при стойност повече от 160 mm Hg горна граница. Масовата ни цел е кръвното да се поддържа в стойности под 140 на 90 mm Hg. Ако човек измерва кръвното си налягане у дома, се очаква стойностите да бъдат с около 5 милиметра по-ниски. С възрастта е нормално долната граница да спадне, а горната граница да се увеличи.

Важно е да има измерени стойности в седнало и в легнало положение на пациента. Правят се две измервания на ден – сутрин и вечер, като се взима средната стойност от тях. Рискът от сърдечносъдови усложнения зависи не само от абсолютните стойности на артериалното налягане,но и от променливостта му. То варира значително в рамките на 24 часа,на няколко последователни дни, между отделните клинични прегледи.

Съществува и значима вариабилност между летните и зимните месеци - т.н сезонна променливост. Любопитно е да се отбележи, че през зимата стойностите на артериалното налягане се увеличат заради консумацията на по-солени храни.

България като цяло е страна с много висока консумация на сол и солени храни, а сънародниците ни приемат два пъти повече сол от определените норми. Ранното повлияване на рисковите фактори – като наднормено тегло, прием на сол и повишаване на физическа активност, както и своевременното лечение са от съществено значение за предовратяване на сърдечно-съдови усложнения в по-късна възраст.

Спират пети блок на АЕЦ „Козлодуй” до средата на юни В рамките на всяко годишно презареждане ще се подменят по една четвърт от касетите в реактора Русия обяви за издирване Петро Порошенко Не е ясно защо Путин е разпоредил търсенето на бившия украински президент
Шофьор загина, след като се вряза с колата си в един от порталите на Белия дом Самоличността на водача на колата засега е неизвестна Какви ястия да сложим на Великденската трапеза Празникът не може без десерт
Запечатаха фирма, произвела козунак с батерия Сладкишът е бил купен от голям супермаркет в столицата Тони Стораро събра Емрах и Веси Легендарният изпълнител толкова харесал ослепителната брюнетка, че я поканил да танцува с малкия му наследник на предстоящия му юбилеен концерт
Президентът пожела здраве, мир и любов във всеки български дом На Великден нека си пожелаем и вяра и сили за достойни дела, написа държавният глава Колко яйца е безопасно да ядем по Великден? Начинът, по който яйцата се приготвят, може да влияе на тяхната безопасност
Слънце за Великден и Гергьовден Жега в първите дни на предстоящата седмица На живо във Флагман.бг: Стотици бургазлии се събират за Пасхална служба в храма „Св. св. Кирил и Методий“ Църковният ритуал за възвестяване на Христовото Възкресение започна в 23:30 часа
5 неща, които мъжете искат силно Бъдете честни и открити в отношенията си Китайско-руски учения край Тайван предизвикват тревога в САЩ Това съобщи хонконгският вестник South China Morning Post