Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Социално поносима цена на прехода към ниско въглеродна икономика, поиска Василева от шеф по климата в ЕК

Да се запази целта от 40% за намаляване на емисиите до 2030 г., защото това е възможният лимит за България, поиска Ивелина Василева пред г-н Петричоне (с очилата)
Ключови думи: парламент, климатични промени

„От особена значимост за България е гарантирането на справедлив преход, както и запазване на социалната поносимост на цената на енергията за крайните потребители”. Това каза председателят на парламентарната Комисия по околната среда и водите Ивелина Василева на среща с генералния директор на Генерална дирекция „Действия по климата” на Европейската комисия (ЕК) Мауро Петричоне, който е на посещение в България.

Г-н Петричоне проведе разговори с български народни представители – председатели и членове на комисиите по околната среда и водите, по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, по енергетика, по икономическа политика и туризъм и по бюджет и финанси.

Целта му бе да представи дългосрочната стратегия на Европейския съюз за неутрална, просперираща, модерна и конкурентоспособна икономика по отношение на климата.

Г-жа Ивелина Василева откри срещата и направи подробно въведение, като маркира основните позиции на България по темата, свързана с климатичните промени. Тя увери, че страната ни следва поетите ангажименти за намаляване на вредното въздействие на икономиката върху климата.

„Отчитайки важността и сериозността, свързана с изменението на климата и действията по отношение смекчаване на последствията и адаптация към измененията, влиянията им във всеки сектор на икономиката и всеки отделен човек, не само днес, но и за бъдещите поколения, България винаги активно е работила по темата. Това е тема с висок приоритет и за новата Европейска комисия. Накратко коментирахме с г-н Петричоне това, че тя е силно застъпена в дневния ред и потвърждава лидерската позиция на Европейския съюз в борбата с климатичните промени”, каза бургаската депутатка от ГЕРБ.

Какво е направено в България досега по отношение на законодателството, свързано със смекчаване на въздействието на климата и адаптацията към климатичните промени?

Ивелина Василева обясни: „През 2015 г. беше приет Законът за ограничаване изменението на климата. Съгласно закона, съвместно със Световната банка българското правителство разработи Национална стратегия за адаптация към изменението на климата и план за действие за периода до 2030 г. Предстои тя да бъде приета в Министерския съвет.

В рамките на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. беше постигнат напредък в областта на законодателството, свързано с климатичните промени. Беше постигнато политическо споразумение с Европейския парламент по регламента относно управление на Енергийния съюз.”

Шефката на екокомисията в парламента посочи още: „България разглежда с необходимото внимание предложенията на ниво ЕС за осъществяването на дългосрочен план за преход към чиста енергия, като считаме, че следва да се запази одобрената понастоящем правна рамка и постигнатите договорености в областта до 2030 г. при отчитане на националните специфики на всяка държава-членка, както и изключителното право на държавите сами да определят своя енергиен микс.

Нашата позиция е, че трябва да се запази целта от 40% за намаляване на емисиите до 2030 г., защото според нас това е възможният лимит за страната ни и не можем да подкрепим по-голямо увеличение.”

Според Василева постигането на установените цели до 2030 г. ще изисква мобилизирането на значителен административен и финансов ресурс.

От особена значимост за България е гарантирането на справедлив преход, както и запазване на социалната поносимост на цената на енергията за крайните потребители.

За нас е важно да се гарантира, че преходът ще бъде плавен и справедлив спрямо всички държави. Следва да отчитаме факта, че за страните с висок дял на въглища в енергийния им микс този преход ще изисква по-високи нива на инвестиции и ефективни мерки в социалната сфера. В тази връзка от съществено значение е да се осигури необходимото по обем и гъвкавост финансово обезпечаване на прехода на ниво ЕС.

Същевременно отбелязваме необходимостта от изготвянето на подробен анализ и оценка на въздействието на отражение на прехода към ниско-въглеродна икономика върху сектор „Енергетика” в национални условия.

Необходимо е да се отчете принципът за солидарност; да бъде прилаган той и да бъде призната по-високата цена за прехода, която ще бъде заплатена от държавите-членки с по-нисък брутен вътрешен продукт, както и необходимостта от насочването на адекватно финансиране на ниво ЕС за нуждите за целите на прехода в тези държави”, заключи Ивелина Василева.

6
Коментара по темата
6.
Бургазлия
14.09.2019 07:17:08
На вниманието на г-жа Ивелина Василева:
Според правилата за Европейски фонд за регионално развитие за 2014–2020 г. държавите членки за първи път трябва да разпределят задължителен минимален дял от наличното финансиране за изграждането на нисковъглеродна икономика:
-20 % от националните ресурси на ЕФРР в по-силно развитите региони;
-15 % в регионите в преход
-12 % в по-слабо развитите региони.
Така че цената е определена и би трябвало Василева да го знае това, а не да ни говори правни приказки. Иние четем и ние сме завършили университет, но нямаме партия зад гърба си.
5.
до 1
14.09.2019 06:36:24
Дъщерята на Ивелина учи в Германия от 2015 т. сестрата и зетя на тпразнодумец Ивелина работят в Община Бургас-съответно директор на общинско предприятие и началник отдел.
Ивелина Василева-Човек, който говори празни, безсъдържателни високопарни думи, не свързва думите с дела;.
4.
До 3
13.09.2019 21:35:22
Хич не ѝ пука
3.
До Ивелина Василева
13.09.2019 21:30:59
Г-жо депутат Ивелина Василева !
Защо не проверите какви боклуци внос от Италия гори ТЕЦ-Топлофикация Бургас-собствебост на Ковачки.
Гори РДФ отпадъци от Италия като тези в ТЕЦ Брикел.
Скоро започва отоплителния сезон и ще снимаме филм за Пушаците в кв.Лозово ,които обгазяват и целия Славейков.
Всикчо става тайно и но пушаците -черни сажди се стелят от кв.Лозово през Славеков чак до Пристанище Бургас.
Вземете мерки иначе ще обявим гражданско неподчинение и ще затворим пътя за НХК-то ако не стрете лудия Ковачки да гори Италианските боклуци РДФ в Топлофикация Бургас !
Ако не вземете мерки и отношение като министър на екологията ще направим протеста на връх изборите
2.
Милена
13.09.2019 20:11:21
Добре,че някой ще й обърне внимание
1.
Еко е
13.09.2019 19:57:20
Ивелина Василева,таз пък,града и затънал в миризми, отрови и прах от заводите наоколо,нищо НЕ направи за града ни.
Тоз е от някой град в Италия където учи дъщеря ѝ.
Услуга му прави,избори идват на загрижена се прави!!!!!!!!!!
  Добави Коментар
Червени флагове, които карат мъжете да се отдръпват Какво ги провокира да избягат въпреки интереса си 10 неща, които всяка жена заслужава от мъжа до себе си Задоволяването с по-малко може да донесе усещане за нещастие във връзката
10 знака, че мъжът, когото обичате, не ви заслужава Не си губете времето Любовен хороскоп за 29 април – 5 май Ще търсим и ще получаваме повече романтика
Бабината рецепта за празнична великденска пита Лесен начин на приготвяне и бон апети НСИ: Какъв е броят на разводите у нас през 2023 г. За 84.6 % от жените и 84.2% от мъжете, сключеният граждански брак през 2023 г. е бил първи
Защо децата ни са първи по пушене и пиене? Това са много стряскащи резултати, защото са свързани с подрастващите хора, малките деца, смята експерт 70% от българите нe си мият зъбите Децата в никакъв случай не трябва да се плашат със зъболекаря или зъболекарския стол
"Булгаргаз" предлага с 6% по-евтин газ през май Окончателно решение ще бъде взето на 1 май Слагат и електронен подпис в личните карти Таксата за обикновен срок за издаване става 30 лева, бързата услуга е 60 лв., а експресната - 150 лв.
Даниел Петканов стана трейдър Лудия репортер търгува с валути, акции, стоки и индекси Глоба от КАТ ни спъва да си продадем колата Пречката важи и при сделките за имоти, от 3 май нотариусите ни проверяват в НАП за борчове