Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Половината българи смятат, че държавата е виновна за проблемите им

Ключови думи: държавата е виновна за проблемите, флагман, проблеми

Близо половината българи смятат, че държавата е виновна за проблемите им. Този начин на мислене е изразен по-силно при по-възрастните хора, докато по-младите винят повече себе си за личните си неблагополучия. Данните са от изследване на „Галъп Интернешънъл“, част от ежемесечната изследователска програма на социологическата агенция. Църквата е сред почитаните авторитети, но се отчитат и видими проблеми в нейния публичен образ, сочат още данните от проучването, пише Дарик.

Оказва се, че три десетилетия след началото на демократичните промени в България, 46% или близо половината от обществеността у нас е склонна да се съгласи, че държавата е виновна за повечето проблеми в живота ни. 42% е делът на тези, които не са съгласни с такова твърдение, а 12% не могат да кажат. Така обществото ни на практика е разделено на две половини по въпроса виновна ли е държавата за повечето проблеми в живота ни. Възрастта (и свързаният социален статус) е от значение за обществените нагласи спрямо ролята на държавата за личното ни благополучие. Най-младите респонденти между 18 и 25 години (или тези, родени след преломната 1989 г.) изглежда в по-голяма степен са склонни да винят себе си, а не толкова държавата, за проблемите в живота си. Вероятно, с възрастта нарастват и поводите да виним държавата, а и обективната вярност на това обвинение. Закономерно, привържениците на управляващите са и по-малко критични.

68% от участвалите в проучването споделят мнението, че най-важно е нещата в живота да са справедливи, а не винаги точно по закон, 19% казват, че това твърдение не се отнася за тях, а останалите 13% не могат да преценят. Това мнение се подкрепя от различни демографски групи. Ясно личи, че обществото ни по-скоро базира моралните си критерии на някакво усещане за здрав разум, отколкото на законовите детайли.

Мнението на другите е традиционен регулатор на поведението на голяма част от хората, дори и неосъзнато. 57% от запитаните пълнолетни българи споделят, че обръщат внимание на мнението на околните за тях, за 38% твърдят, че то не е от значение. 
Оказва се, че мнението на околните е важен обществен регулатор за всички възрасти – дялове от над 50% определят общественото мнение като важно и сред най-младите и сред най-възрастните.

На фона на останалите институции у нас Църквата се ползва със сравнително високи нива на доверие. След кратки колебания и кризисни моменти, породени от различни скандали, свързани с някои духовници у нас, след избора на патриарх Неофит през 2013 г. доверието в църквата се запазва на нива между 40 и 50% и като цяло е трайно по-високо от недоверието.

Предишни изследвания на „Галъп Интернешънъл“ показват, че хората свързват Църквата и с редица хронични проблеми, като връзки с бизнеса и луксозен живот на духовници, липса на достатъчно близка до ежедневието на хората дейност, намаляване на ролята на религията в съвременното общество, принадлежността на висши духовници към бившата Държавна сигурност и др. Вероятно, негативно влияние върху образа на Църквата оказва и дейността на секти, ролята на атеистичното управление в близкото минало, липсата на добре подготвени духовници, липсата на достатъчно уважение към църквата от страна на активни части на обществото и др.

Естествено, винаги когато става дума за доверието в Църквата, трябва да се има предвид и фактът, че в страната ни живеят представители на различни вероизповедания, както и че определящата роля на религията в редица европейски общества постепенно намалява – включително и в нашата страна. Все пак, към този момент Църквата се оказва, сред обществените регулатори, в които (макар и с колебания) българите имат най-голямо доверие, поне в сравнение с държавните институции.

7
Коментара по темата
7.
ХХ
22.08.2019 10:01:22
Сигурно е вярна статията - като няма държава - законът на линч за селската престъпност... Ама ес и ценностите не дават.
Затова вън от кочината ес!
6.
Levskar
22.08.2019 08:57:02
ТО НЯМА ДЪРЖАВА БЕ....
5.
ГЕОРГИ КАШКАВАЛОВ
22.08.2019 00:37:28
НЕ ПИТАЙТЕ КАКВО Е НАПРАВИЛА ДЪРЖАВАТА (РАЗБИРАЙ БЪЛГАРИЯ) ЗА ВАС,А КАЖЕТЕ ,ВИЕ КАКВО НАПРАВИХТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ.....
4.
Цункай хуй от Козлодуй
21.08.2019 21:25:12
Държавата няма да ви прави деца и добър живот без да искате вие самите, Вземайте се в ръце, учете и работете иначе ще ядете кура докато се опържат ташаците смотаняци !!! Всичко си зависи от вас ама като гледам какви боклуци се въдят, ужас...Ще стоите бедни в тая кочина цял живот.
3.
_nib_
21.08.2019 21:08:39
Че кой друг да е виновен?Държавата тотално се е оттеглила от социалните си функции.С изключение към мангалите....пардон-ромите.
2.
Началникът на Църквата е самият Господ Исус Христо
21.08.2019 20:28:56
В духовния живот има базови закони, които действат независимо дали знаем за тяхното съществуване, или не. Един подобен закон казва, че злото не се побеждава със зло, тъкмо обратно - добива по-голяма сила.
1.
Дернев
21.08.2019 20:11:18
Половината е скромно казано. А няма място и време за такава. Трябва да си върнем държавата.
  Добави Коментар
Мел Би тъне в разкош, омъжи се в катедралата „Сейнт Пол“ Тя пристигна с елегантно бяло Bentley, сияеща от щастие и със внимателно нагласен воал, преди да влезе в храма, за да стане официално г-жа Макфий Костадин Костадинов: Ще сринем еврозоната  Когато "Възраждане" получи властта, ще извади България от нея, каза лидерът на „Възраждане“
Кличко зове за ракети „Таурус“, за да спре терора на Путин Предшественикът на Мерц, Олаф Шолц, отказа да достави оръжието от страх да не въвлече страната си още повече във войната Алчни богаташи щастливи от геноцида в Газа Световноизвестни компании печелят от мъката на хората
Млада жена почина след ритуал с врачка Малко след като напуснала мястото, жената започнала да повръща в автомобила си, където и е настъпила смъртта ѝ от задушаване Трагедия с рибар в канала до Мездра Започнало мащабно издирване, което продължило часове наред
Големи промени на изпитите след 7-ми клас заради слабите резултати Министърът на образованието иска повече практически задачи на НВО Рая Назарян: Опозицията се превърна във фабрика за неуспешни вотове на недоверие Според нея най-интересното от гласуването тази седмица е било отсъствието на ПП-ДБ.
Унгарското село, където стотици мъже загинаха, убити от своите жени В основата на всичко било насилието и арсенът Задържаха шофьора-убиец от Разград Младежът е имал само година стаж зад волана
Шахед - оръжието, което трансформира въздушната война на Путин Русия вече произвежда по 6000 дрона на месец Ози Озбърн сложи край на кариерата си с епично шоу (ВИДЕО) Холивудският актьор Джейсън Момоа скочи в публиката