Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Колко всъщност е голям интернет? Вижте картата на World Wide Web

На 6 август 1991 г. британския физик ТИм Бърнърс-Лий, работещ в ЦЕРН, публикува първият уебсайт, няма и 30 години по-късно днес вече има над 1.5 млрд. регистрирани домейна
Ключови думи: размер на интернет, колко е голям интернет, брой на сайтовете, карта на интернет, новини

На 6 август 1991 г. британския физик ТИм Бърнърс-Лий, работещ в ЦЕРН, публикува първият уебсайт – страница, посветена на проекта World Wide Web (www), която се е намирала на компютър NeXT в сградата на Европейската организация за ядрени проучвания. До края на 1992 г. сайтовете в света вече са десет, а след като през 1993 г. ЦЕРН прави технологията World Wide Web достъпна за всички, интернетът започва да расте постепенно към гигантът, който днес познаваме.

До 1994 г. вече е имало близо 3 хиляди уеб сайта, сред които и добре познатият Yahoo!, чието име първоначално е било “Jerry and David’s Guide to the World Wide Web”.

Когато Google се появява за първи път на бял свят през 1998 г., в интернет пространството вече има над два милиона уебсайта.

Днес броят на страниците в интернет надвишава 1.71 милиарда, пише Statista.com

При откриването на Фейсбук през 2004 г., страниците в мрежата са били само 51 млн. Когато любимият на мнозина днес Instagram бе официално открит през 2010 г., броят на сайтовете в мрежата пък е бил едва 200 милиона. Само 9 години по-късно това число е цели 8 пъти по-голямо. Причината за това е все по-лесния достъп до инструменти, с които се създават страници, спадащата цена на главните домейн имена, както и осъзнаването, че присъствието в мрежата е много по-ценно от досега съществуващите методи за реклама. 

Сравнени по популярност в България най-посещавани са съответно 1. Google, 2. Facebook, 3. Youtube. Търсачката Гугъл е най-посещавания уебсайт в глобален мащаб, като изключение правят само страни като Русия и Китай, където потребителите използват национални търсачки като Yandex и Baidu.

Впечатление прави, че в глобален мащаб втори най-посещаван сайт е платформата за видеосподеляне Youtube. Това обаче не е така в България, където втората позиция е заменена от социалната мрежа Facebook, която постепенно започва да отстъпва по трафик на Запад.
Според експерти обаче интернет пространството към този момент е достигнало до плато – през последните 3 години броят на сайтовете стои сравнително равен – между 1.6 и 1.7 млрд. регистрирани уникални домейни. Колко от тях са активни е друг въпрос, но прогнозите са за между 200 и 300 млн. сайта. Реално обаче задържането на бройката сайтове в последните години може да се дължи на факта, че за много фирми излиза по-евтино да рекламират дейността си чрез остановените платформи като Facebook и Youtube, вместо да поддържат собствен сайт.

Ето я и картата на интернет. https://internet-map.net/

1
Коментара по темата
1.
fakt
21.08.2019 11:28:24
тубата в България не е монетизирана затова е така.
  Добави Коментар
Сексът с тези зодии е трагедия Те са най-слабите любовници Идеалното тегло според възрастта Какво е здравословно за мъже и жени
Беше просто блъскане, не любов Една жена си спомня как е била обект, а не партньор Това са зодиите, които винаги носят рога: Всички знаят, само те не Те вярват в лоялност, вярност и доживотна романтика
Лято, жега и опасност: Как да разпознаем, че получаваме инфаркт или инсулт Високите температури, влагата и резките температурни колебания повишават натоварването на сърдечно-съдовата система Защо в апартамента ни винаги мирише на лошо Причини, които често пропускаме
Топ 5 зодии, които са въздух под налягане: Големи претенции, малко съдържание Те се мислят за елит, но реалността често ги поставя в графа "самозаблуда" Ето я новата армия на Бойко Борисов ГЕРБ смени лидера на младежката си структура 
Ужасни грешки, които допускаме с хладилника Защо мирише, разваля храна и ни създава проблеми Хвърлих всички препарати, с тази домашна смес за жълти стотинки кухнята ми блести Тази уникална комбинация лесно ще премахне и котлен камък, че и грес
Направих уникална кашкавалена пита и най-накрая затворих устата на свекърва ми, която все ме подценява в кухнята Рецептата е толкова проста, че всеки би се справил с нея Това са зодиите, които все си падат по най-големите боклуци Вижте кои са те