Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо котките са като визитка на Турция? Тя ли е прародината им?

Според учените преди 10 хиляди години започнало разселването на котките от днешните земи на Турция към всички континенти на света без Антарктида
Ключови думи: котки, турция, прародина, новини

Често в разговор приятели и колеги от чужбина, особено тези, които за пръв път посещават Истанбул, са ме питали защо има толкова много котки по улиците на мегаполиса. Наистина ли турците много ги обичат, откъде идва тази обич, какво се прави за тях, къде живеят, как се изхранват?

Сигурно няма друг град в Европа, в който необезпокоявани от хората и превозните средства да се разхождат по улиците толкова много улични котки, пише Нахиде Дениз за БТА.

В Кадъкьой, който бе включен сред "50-те най-колоритни квартали на света" и е посещаван от над половин милион души дневно, котките си влизат свободно в заведенията, сядат на ниските табуретки по тротоарите досущ като клиенти или дремят в лятната жега пред вратите на къщите.

Обичайна гледка по улиците са паничките с вода и храна, не липсват и къщички, оцветени в различни цветове, за подслон на уличните котки. "Stray Cat" се нарича един от популярните хотели в Истанбул. В разговор с турци те ще ви впечатлят с познанията си за живота и навиците на котките, нещо, което може да направят хора, които обичат четириногите животни, представляващи един вид визитната картичка на турците.

Много причини - от фетишизирането им в исляма като свещени животни- религиозни текстове разказват за привързаността на пророка Мохамед към котките или как едно котка го е спасила от змия, до манталитета на турците се изтъкват като причина за слабостта или привързаността на турците като цяло към котките.

Много разпространена е легендата, която гласи, че "ако убиете една котка, за да ви прости Аллах, ще трябва да построите една джамия".

Тези дни се прибави и още едно твърдение, което за разлика от другите има научна стойност. Учени, анализирали ДНК на котките, твърдят, че прародината им е Турция.

Според учените преди 10 хиляди години започнало разселването на котките от днешните земи на Турция към всички континенти на света без Антарктида. Твърди се, че отначало котките се използвали от земеделските стопани за борба срещу гризачите. Около 2500 години преди новата ера котките достигат до остров Кипър.

Вероятно този факт предопределя огромния брой на котките, които обитават двете части на разделения остров, като надхвърлят в пъти населението и на едната и на другата част. Въпреки че островът е разделен вече близо половин столетие, привързаността към котките и грижите за тях са обща черта на жителите им.

Пак според учените в последвалите столетия чрез хората котките се преселили в България и Румъния, а също в Египет.

В Османската империя котките са били на особена почит заради унищожаването на гризачите, размножили се много особено след построяването на канализацията на града.

В османските дворци живеели ценни породи, служели за талисмани или дошли като ценни дарове.

След разпадането на Османската империя четириногите обитатели на сараите и кьошковете плъзват по улиците, настаняват се в джамиите, в заведенията, превръщат се в талисмани, формират у жителите на града едно присъщо само на мегаполиса отношение към котките. За разлика от днешните жители котките може да се каже, че са по-късметлии, защото живеят по-охолно, и да търсите, няма да откриете мършави котки край Босфора...

Мнозина помнят снимката на американския президент Барак Обама при посещението му през 2007 г., в "Света София" с котката талисман на 15-вековния храм, която обиколи света и създаде един непознат дотогава имидж на Истанбул.

През 2017 г. един турски документален "Кеди" /котка на турски/ предизвика истински фурор, тъй като чрез една трогателна история авторката Джейда Торун разказа за бездомните котки на Истанбул и хората, които се грижат всеотдайно за тях. Филмът събра 2,7 млн. долара приходи в САЩ и бе обявен на трето място за най-гледан чуждестранен документален филм.

Сайтът Истанбулските котки във Facebook има над 66 хиляди потребители, в него може да се прочетат от интересни по-интересни котешки разкази, разкази на хора, които отглеждат десетки животни, живеят и се грижат за тях. В Instragram стотици хиляди снимки са запечатали фантастични пози на четириногите любимци, много от които имат славата на звезди като от екрана.

Изродиха котка с цезарово сечение!

Новината дойде от Университета Юзюнджю йъл в град Ван, чийто символ е елитната порода Вански котки, които са под закрилата на местните власти. Към университета е създаден Център за проучване и разпространение на ванските котки.

Екип начело с проф. д-р Абзуллах Кая преди няколко дни е извършил операция с цезарово сечение, за да изроди котката Назлъ, която се сдобила с десет котета.

Според учения това е първата интервенция с цезарово сечение, извършена върху котка в 20-годишното съществуване на Центъра.

"Това беше изненада за нас и същевременно бе постигнат рекорд, защото една котка обикновено ражда четири, най-много до седем котета. Много трудно е за майката-котка да храни едновременно 10 рожби, поради което прилагаме специална програма за отглеждането им, дадохме ги на други котки да ги кърмят", каза ученият.

Турската ванска котка е една от най-нежните и красиви породи домашни котки. Те имат грациозни тела, покрити с копринено мека бяла козина, която единствено на главата и на опашката е червено-кафява. Очите им могат да бъдат сини, оранжеви или разноцветни, като комбинацията бяла козина и сини очи не води до глухота.

Цената на отделно животно достига до 15 хиляди турски лири.

През 2004 г. в Турция бе приет закон за домашните животни, който гарантира живота на котките в града и улеснява жителите в грижите за тях.

Източник: Днес.бг
 

4
Коментара по темата
4.
До 2
13.08.2019 07:43:00
Пиши на български ве мангал.
Мерси.
3.
До 2
13.08.2019 07:42:49
Ах твоята турска гадна тънка кожичка,даже на кирилица не можеш да пишеш седнал да обяснява българина като какво бил,турците са мразени от целия християнки свят,и ви знаят като войнствен народ,диваци хвърлящи кючеци и гюбеци,с грозни и дебели жени,всички обичате дюнер,безформени сте,дебели и живря от много бели до много черни в Турция,смесено племе мешени с всички народи,като боклука на земята
2.
Do Mdaa
13.08.2019 04:51:49
Za tuy li v dne6no vreme hristiyanite ubivat musulmanite v Afganistan, Irak i Syria. Ela i vij tuka na Zapad kak vyv vsyaka ky6ta hranyat ku4eta i kotki. Li4i se 4e si edin nevej rasist. Bulgaristan i Renesans tova sa kato magare i kosmos. Kvo razbira bulgarina ot Renesansa? Bulgarina e ne6to kato neandartelec. Grubiyan s golemi u6i. Tova ste vie.
1.
Мдааа
12.08.2019 23:39:40
Хората с благородни и добри сърца хранят и се грижат за птички, сърнички, катерички.... а мръсните хора, тея които искат да наранят да убият отглеждат котки и други хищни породи.. Те и затова първа задача на ислямистите е да избият християните...така са научини да убиват, вместо да създават.
Вижте парковете и горите в западна европа и вижте какво посяка на балкани турците... А в България е заченат ренесанса, но след турското робство останаха само мутри, комунисти и селяни от мързеливите....
  Добави Коментар
Черна прокоба сее смърт в семейството на Чирков Неговият брат Дилян е погребал сина си Борис, а дни по-късно самият той се споминал от мъка по детето си Великденски намаления в Триа Сити Център (СНИМКИ) Тук ще откриете най-удобният начин да сте с модерна и ефектна визия през настъпващите топли месеци
Топим се и ни мързи В България 3,7 милиона могат да работят, но го правят само 2,9 млн. Дават 3 бона заплата, но желаещи няма Търсят ударно стругари
Обичам я, но трябва да съм луд, за да се върна при нея, обяви Рачков Да, Рачков няма половинка, Мария също, откакто се раздели с Ивайло Цветков – Нойзи, а със завръщането на „Господари на ефира“ май ще им се наложи да работят пак заедно Капките не струват 5 пари без тези двамата Принзанието е на Панайот Панайотов
Чалгата се тресе от този скандал Бони проговори за конфликта си със Софи Маринова Ето защо хипермаркетите не спират да ни мамят Търговците не само не спират със злоупотребите в надпреварата си да удрят клиентите с измислени промоции и разлики между цифрите на етикета и сумите
Посрещаме Възкресение Христово без чадър, а на Гергьовден не празнувате на поляната! До 13-14 май времето ще е с много динамика, каза климатологът проф. Георги Рачев Тя има номер като на Васил Божков и често приема негови обаждания „Имате грешка!“, отвръщала всеки път блондинката, когато по неволя приемала обаждания за Васил Божков
Щангите ни аут от Олимпиадата, ако не платим днес, Коджабашев на крачка от голям провал Новият президент на федерацията не успява да намери решение на кризата  Тази вечер имаше силно изригване, очаква ни нова магнитна буря до часове Обикновено смущенията, породени от нея, влияят неблагоприятно на възрастните и на хората със слаб имунитет