Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Задържаха собственика на "ТАД Груп" на Летище София

Ключови думи: тад груп, иван тодоров, летище бургас, кристиян, хакер, атака срещу нап

Задържаха собственика на фирмата за киберсигурност "ТАД Груп" Иван Тодоров на Летище София. Той е пристигнал у нас около 9.00 ч. с полет от Истанбул. Тодоров неколкократно от Канада обяви, че доброволно ще се яви в прокуратурата, за да даде обяснения за безпрецедентната хакерска атака срещу НАП.

От държавното обвинение контрираха, че това пътуване е било насрочено в последната седмица, именно в разгара на скандала и затова беше обявен за издирване и пуснаха европейска заповед за арест. Именно въз основа на нея той беше задържан още на Летище София, съобщи Нова тв.

В залата за пристигащи беше и неговият адвокат, който отказа коментар.

Прокуратурата официално  му повдигна обвинение за кибер-тероризъм. За разлика от другите двама обвиняеми, той не беше пуснат под гаранция, защото имало опасност да се укрие.

По-късно адвокатът му Ина Лулчева заяви, че няма нищо възмутително във факта, че е задържан на летището. Тя обаче намира за недопустимо факта, че другите двама заподозрени са пуснати под парична гаранция, а за Тодоров се иска задържане под стража.

„Възмутително е задържането за 72 часа и твърдението, че е необходимо налагането на най-тежката мярка на човек, който е оказал пълно съдействие, който е уведомил, че заминава по служба и кога ще се върне и, че днес ще се яви. В този случай да се твърди, че има опасност от укриване, е злоупотреба със закона и с правомощия“, заяви Лулчева и добави, че единственият мотив, който прокуратурата посочва за задържането му е опасност от укриване.

Припомняме, че в компютрите на "ТАД Груп" прокуратурата откри източените данни от Националната агенция за приходите.

В разгара на хакерския скандал Иван Тодоров замина за Канада. Според самия него - на отдавна планирано посещение. От прокуратурата го обявиха за издирване и издадоха европейска заповед за арест. Тодоров и адвокатите му са категорични, че той не се е укривал от правосъдието.

Обвинението срещу собственика на компанията е за кибертероризъм - престъпление, което се наказва с 15 години затвор.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Каза дали ще смени България Новиков няма намерение да се състезава за друга държава отново  Мощен ураган край бреговете на... Мексико
Направи интересно изказване Енрике е голям привърженик на отборната игра Кошмарна катастрофа разтърси света на тениса Почина голям талант, други 2 човека са в критично състояние
"Моряците" ще имат затруднения... Истанбул Башакшехир е много труден съперник Земетресение в съседна страна Трус в Гърция
Сериозен инцидент в Пловдив Пешеходец е бил ударен от лек автомобил Приеха го в болница Проблеми за Мбапе
Голям екшън край Варна Задържаха мъж, издирван с червена бюлетина В началото на лятото: 2 метра сняг натрупа на... Високите места в турската провинция Ризе
Футболна легенда се бори за живота си Сашо Паргов е в тежко състояние Потъна в скръб Почина бабата на Ариана Гранде