Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Производителността на труда нараства с 4.6%

За сравнение, година по-рано темпът беше двойно по-нисък
Ключови думи: производителност на труда, ръст, новини, бизнес, икономика, новините днес

Растежът на производителността на труда се ускорява през първото тримесечие на 2019 г. до 4.6% на годишна база. За сравнение, година по-рано темпът беше двойно по-нисък. Така всеки работещ в икономиката е произвел по 7160 лв. от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, който отчита общ годишен темп на увеличение от 3.5% през първото тримесечие, показват предварителните данни на НСИ. Икономическият ръст е ревизиран леко нагоре от първоначалните експресни оценки преди месец, които показаха 3.4%. Промяната идва от по-добро представяне на потреблението и износа, докато инвестициите леко се забавят.

Първото тримесечие на тази година е петото поред, което отчита ускорение на темпа на растеж на производителността на труда. Така брутният вътрешен продукт, който всеки работещ в икономиката създава, се увеличава с 4.6% до 7 160 лв. между януари и март.

Подобно на предходните периоди, увеличението на темпа идва основно от намаляващия брой заети в аграрния сектор (30.2 хил. на годишна база) за сметка на повече работещи в индустрията (8.1 хил. души повече) и услугите (26.3 хил. души). Причината това да се отразява на производителността на труда е, че в селското стопанство тя е най-ниска - всеки работещ в сектора е произвел едва 874 лв. брутна добавена стойност през първото тримесечие, докато в индустрия и услуги стойността е съответно 6.9 хил. лв. и 6.2 хил. лв. на всеки зает.

Икономическият растеж през първото тримесечие достига 3.5% на годишна база, показват предварителните данни на НСИ. Това е ревизия леко нагоре (с 0.1 пр. п.) спрямо първоначално публикуваните експресни оценки преди месец. Разбивката по компоненти показва, че увеличението идва от по-добро представяне на потреблението. Докато първоначалната статистика показваше ръст от 3.5%, сега той е 4.5%, или 20.5 млрд. лв. по текущи цени през периода януари - март.

От друга страна, аналогична ревизия нагоре е видима и в данните за вноса на стоки и услуги, където растежът достига 3.9% на годишна база спрямо 1.7% преди месец. Приносът на външната търговия обаче остава положителен, тъй като експортът расте с по-бърз темп - 5.1%. Подобрение в данните за инвестициите пък няма и темпът им на растеж остава разочароващ - едва 2.5% е увеличението през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година. Добра новина е, че очакванията на повечето анализатори са този показател да се подобри заради повече еврофондове и разходи на правителството тази година.

Стойността на брутната добавена стойност в българската икономика, което е разликата между крайната стойност на продукцията и изразходваните за производството й стоки и услуги, приближава 21 млрд. лв. към март по текущи цени. Това е увеличение с 3% над миналогодишната стойност за този период от годината.

Основен принос за увеличението отново имат операциите с имоти (0.8 пр. п.), които включват покупка, продажба, даване под наем на жилищни имоти, търговски обекти, складови помещения, както и посредническата дейности на агенциите. В имотния сектор брутната добавена стойност нараства с 6.5% на годишна база до 2.6 млрд. лв.
 

2
Коментара по темата
2.
do 1
06.06.2019 21:50:29
Ти пък кеде видя работодатели.Всички са пишман ЧОРБАджии.
1.
А заплатите?
06.06.2019 21:02:26
А, сетох се. Тя производителноста на труда се отразява на заплатите, само когато пада. Когато се вдига, работодателите автоматично причисляват заплатата към т,н. хигиенни фактори. Сиреч, те не влияят пряко на мотивацията, но без тяхното наличие, персонала се чувства демотивиран. Значи, щом ви даваме заплата, значи сте мотивирани. Кво толкова сте се вторачили в тази производителност на труда.
  Добави Коментар
Джордж Клуни се отказва от сцените с целувки във филмите си Холивудската звезда обясни, че с годините приоритетите му са се променили и сцените с интимност вече не са част от професионалния му път Медиците от КОЦ-Русе: Спасяваме животи, но заплатите ни намаляват Казват ни, че пари няма, споделят те и настояват за финансова ревизия 
Мъркането разкрива повече за котките от мяукането Анализ със софтуер за разпознаване на реч показа, че нискочестотното мъркане съдържа уникални звукови характеристики, докато мяукането еволюирало като комуникация с човека Почина Карл Карлтън – легендата зад хита "She’s a Bad Mama Jama" Звездата от Детройт, чиято музика беляза цели поколения, си отиде след дълги здравословни проблеми, но остави вечен отпечатък с хитовете си
Уроки или стрес? Как да разпознаем негативната енергия и кога да потърсим лекар Народните вярвания свързват личните неуспехи с уроки, докато съвременната медицина търси причината в психическото и физическото натоварване Четири знака, че тялото ви има недостиг на витамин С Нисък прием на витамин С засяга ставите, кожата и дори настроението - научете какви сигнали подава тялото и какво да промените в диетата си
Украински подводен дрон удари руска подводница за 400 млн. долара в Новоросийск Новият дрон "Sub Sea Baby" на украинските сили е нанесъл сериозни щети на руска подводница, способна да изстрелва крилати ракети "Калибър", сочи информация от СБУ Две лекарки осъдени за смъртта на дете в Сливен Момиченцето починало след погрешно назначено лечение и липса на навременна консултация със специалист, а присъдата подлежи на обжалване
16-годишна наръга ученичка с нож в Атина Пострадалото момиче е настанено в детска болница, а гръцките власти провеждат разпити за изясняване на обстоятелствата Синът на Роб Райнер арестуван след смъртта на родителите си в имението им в Калифорния 32-годишният Ник Райнер е задържан с гаранция от 4 млн. долара
Сватбена игра в Германия завърши с бой и ранена булка Напрежение по време на традиционната игра с жартиера предизвика масова разправия с хоспитализирани и полицейско разследване Националния исторически музей връчи наградата „Лъв - Пазител на наследството“ на кмета на Царево Марин Киров е отличен в знак на признание за усилията и ангажираността му към съхраняването на историческото богатство на региона