Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Атанаска Желязова от Бургас – как с очарователна усмивка се създават таланти

Ключови думи: Атанаска Желязова, ОУ Христо Ботев Бургас

Атанаска Желязова е усмихнат, чаровен и неуморен професионалист, която работи с деца по Интегрирания проект за социално включване на ромите и другите уязвими групи в Бургас, Средец и Малко Търново, финансиран по Програма ЗОВ - Здраве и образование за всички.

По образование тя е психолог с няколко допълнителни квалификации и специализации, включително приказкотерапия, арт-педагогика, работила е като медиатор за ранно детско развитие, занимавала се е с деинституционализация. Оттам се насочва в новото поприще:

"Новата ми професионална ориентация, като психолог,  доброволчеството в ромските махалите в града, бедността и незаинтересоваността на родителите децата им да се ограмотяват и социализират, очакването в детските очи за внимание и желание да се докажат и научат интересни неща, да постигнат резултати сами- в рисуване, изучаване на български занаяти", споделя мотивацията си Атанаска Желязова.

Тя работи с 30 деца по проекта към Програма ЗОВ, който се реализира и в Народното читалище "Христо Ботев 1937" в Бургас. Те участват в различни конкурси и печелят много награди, медали в областта на изобразителното изкуство, приложното и народното творчество, литературата.

"Всичко, което на децата им е интересно, те споделят и реализираме с екипа на читалището", казва Желязова. С децата се работи два пъти седмично, след часовете в училище.

"В началото беше много трудно, защото имаше деца в 3-4 клас, които не можеха да си напишат правилно дори имената си, въпреки че ходят  на училище", признава тя. "В школата има кодекс за уважение, което включва да се говори на български език, да се изслушва и да не се прекъсва. Но, най-важното, казва Желязова - да се забавляваме". Така, за да заинтригуват децата, организират забавни игротеки с български език и математика. Децата добиват увереност и започват да вярват в себе си.

Започват да учат рисуване; различни техники в изобразителното изкуство;  приложни дейности като макраме, плетене, бродерия, тъкане...

"Аз още съм по-душа дете. Всичко, което съм и умея да правя съм научила от прекрасни хора, които постоянно срещам по пътя си. Разбира се, всичко се постига чрез постоянно учене и надграждане и това повтарям непрекъснато на децата в моето читалището. За мен децата са еднакви, различни са само мотивацията и несигурността им, че няма да се справят в определена дейност, важното е да си повярват, че могат и те го доказват ежедневно при нас", разказва Атанаска Желязова.

В работата си среща и проблеми - не достигат средства за материали, за организиране на пленери, за награди в конкурсите...

А най-приятните моменти са, когато децата идват при нея всеки път с усмивка, споделящи своите несгоди, търсещи съвети. И когато вижда в очите им искри, а на лицата им - усмивки.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание Мащабна историческа възстановка припомни опожаряването на селото и подвига на местните родолюбци, сред които е съратникът на Левски Гатьо Шишков Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия M/T EUREKA е бил заловен край провинция Шабва, а властите работят за гарантиране на безопасността на екипажа
Иван Гайков: Пред Община Приморско се откриват сериозни възможности за развитие Съвсем скоро ще представим и конкретните стъпки и концепцията, които ще следваме в следващите години, каза той Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол Пекин обяви, че американските мерки срещу китайски рафинерии нарушават международното право и няма да бъдат признавани
Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц Решението поставя нов натиск върху Европа да увеличи разходите за отбрана и да поеме по-голяма отговорност в НАТО Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд Анди Доналдсън преплува река Орд в Австралия за 11 часа и 51 минути, въпреки жегата, насрещния вятър и крокодилите във водата
Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия Той беше заседнал в Балтийско море, а доброволци го изведоха и му поставиха проследяващо устройство Крис и Юлиян от „Молец“ се готвят за турне с „Параклис“  Искаме да видим кои песни ще разплачат хората, споделят те
Мъртви делфини изплуваха край Варна, експерти търсят причината Тела на морски бозайници са открити на различни плажове Нашествие от комари по Дунав: Проблеми с обработката на ларви и неефективни мерки за контрол Рискът от увеличаването на популацията им е заради прекратена обществена поръчка и неефективност на местните пръскания
Разлив на опасни пестициди в Свищовско: Заплаха за водата и околната среда Разливът застрашава питейната вода и водните организми в района Павликени отбеляза Празника на яйцето с кулинарни изкушения и атракции Над 4000 гости се събраха в града за фиестата, която включваше състезания, кулинарен конкурс и музика, посветени на яйцето