Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вижте колко ще ви глобят, ако шофирате без винетка

Глобата за леките автомобили е 300 лева
Ключови думи: глоба, глоба без винетка, шофиране без винетка, електронна винетка, тол система, хартиен винетен стикер, новини от последните минути

През 2019 г. шофьорите няма да бъда глобявани по електронен път за липсва на винетка. Тоест, ако снимат автомобила ви на пътя и системата регистрира, че сте без винетка, няма да получите фиш по пощата, а ще бъдете спрян и санкциониран на място, съобщиха за СБА от Националното тол управление, цитирани от Fakti.bg.

Причината да няма електронно правоприлагане е, че все още има действащи хартиени винетки. За да може да има електронно правоприлагане, винетките трябва да са изцяло електронни, обясниха още от новата структура, натоварена да следи за винетките. Първоначалният замисъл бе хартиените винетки да се конвертират в електронни, за да могат полицаите и тол инспекторите да засичат с камерите си неизрядните водачи.

На 3 януари т.г. обаче заради опити за измами в крайния срок на валидност на винетките този процес бе преустановен. Стигна се до безпрецедентно положение – системата може да регистрира само електронните винетки, но не и хартиените. Ситуацията породи страхове сред автомобилистите, че в някакъв бъдещ момент могат да получат фиш по пощата и няма да могат да докажат, че към момента на заснемането са били изрядни.

„Имах валидна хартиена винетка до 31 януари. Случи се така, че на няколко пъти минах покрай автомобили на тол управлението. Те не ме спряха, за да ме проверят и да видят, че не съм нарушител, обясни преживяванията си мъж. – Сега се опасявам, че след месец-два мога да получа е-“честитка“ с глоба, че съм карал без винетка.

Няма как да докажа, че не съм бил нарушител. След изтичането на валидността на винетката по закон съм длъжен да я махна от предното стъкло, защото иначе ме заплашва глоба. Аз я отлепих. Квитанция също нямам. Доколкото знам, досега не е имало регистър на закупените хартиени винетки. Та въпросът ми е как да докажа, че не съм бил в нарушение?“

СБА отправи въпросите към Националното тол управление, а оттам категорично ни отговориха, че няма да се налагат електронно глоби, когато сте сниман на пътя и системата е регистрилала, че сте без винетка. Това не означава, че ще ви се размине. Правоприлагане ще има и то ще бъде на място от колите на тол контрола и от КАТ.

Винетната система с изцяло електронно правоприлагане ще заработи от 1 януари 2020 г. Сега ако ви хванат без винетка, на нарушителя ще му бъде предложено да заплати компенсаторна такса на място – така той ще може да довърши пътуването си в рамките на деня и няма да му бъде писан акт.

Компенсаторната такса може да бъде платена на място само с дебитна или кредитна карта и е съответно 70 лева за лек автомобил. Ако не бъде платена на място при толконтрола, тя ще може да бъде погасена по банков път. В случай, че шофьорът не плати компенсаторната такса в 14-дневен срок, влиза в сила наказателно постановление.

Глобата за леките автомобили е 300 лева. От тол управлението напомниха, че хартиненият винетен стикер трябва да остане залепен на предното стъкло на автомобила до изтичане на валидността му, без значение дали е конвертиран или не. В противен случай шофьорът е в нарушение.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Дете на 14-години е било принудено износи близнаците на майка си и приятеля ѝ И двамата са обвинени в сексуално насилие над дете 4386 дела са постъпили в Окръжния съд в Бургас през 2025 г., повече от 75% са приключени Окръжен съд Бургас отчете стабилни резултати и висока ефективност през 2025 година
Никола Цолов получи премия от 25 000 евро Държавно признание за силния сезон на пилотът във Формула 2 връчи министърът на младежта и спорта Моджтаба Хаменей дал благословията си за сделка със САЩ Арагчи е уведомил Уиткоф, че аятолах Моджтаба Хаменей му е дал своето "съгласие и благословия"
КЗП затвори заведение в Бургас Комисията напомня на всички търговци в туристическия сектор, че предоставянето на услуги без необходимото удостоверение за категоризация представлява сериозно нарушение и води до незабавни административни санкции Отличиха най-добрите във втория творчески конкурс в Несебър Проявата бе насочена към ученици от 5. до 12. клас, разделени в две възрастови групи и в нея взеха участие възпитаници от различни училищата на територията на Община Несебър
Два медала за СК „Бушидо“ на държавните първенства по карате в Несебър Александър Тетевосян спечели сребро и бронз при силна конкуренция в зала „Арена Несебър“ Орбан: ЕС няма пари, но тегли милиарди за Украйна Италия се справя фантастично, десницата е впечатляваща“, а италианският вицепремиер Матео Салвини е най-силният управляващ фактор на патриотите в Западна Европа. Но италианските патриоти са принудени да правят непрекъснати компромиси с Брюксел, каза той
Държавата и бизнесът синхронизират действията си за успешен летен туристически сезон „Важно е да имаме ясна картина за записванията, да чуем препоръките на бизнеса и да реагираме навреме. България трябва да бъде позиционирана като сигурна и предвидима дестинация за предстоящия летен сезон“, заяви министърът на туризма Ирена Георгиева Годеницата на Рачков ще дава съвети в предаването на Гала Бившата адреналинка от „Господари на ефира“ отдавна не е на екрана, но явно някой е решил, че е време телевизионната ѝ слава да бъде освежена
Вдигат лимита за плащането в кеш - рай за сивата икономика Фискалният съвет предлага ръст на ограничението до 10 бона, но в евро! Програма за очаквания пролетен древнобългарски обичай „Лазаруване“ в Поморие И тази година „Лазаруването“ ще се проведе в два последователни дни