Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Заради правен вакуум отдаваме плажовете под наем, вместо на концесия – това води до голяма несигурност

Плажовете следва да се извадят от общия ред на Закона за концесиите и да се върнат в ЗУЧК, категорична е Николина Ангелкова
Ключови думи: Ангелкова, плажове, концесии, Валери Симеонов, НФСБ, ЗУЧК, Закон за концесиите

През декември 2018 г. парламентът изненадващо отказа да удължи действието на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие в частта му, уреждаща концесиите на плажовете. Това стана под натиска на лидера на НФСБ Валери Симеонов, който настояваше процедурите да се провеждат по общия ред - съгласно Закона за концесиите. Тогава министърът на туризма Николина Ангелкова предупреди, че се създава правен вакуум. Каква е ситуацията към момента? Г-жа Ангелкова коментира темата пред „Флагман” след участието си в петъчния парламентарен контрол.

Г-жо Ангелкова, след изненадващото развитие в парламента през декември по отношение на плажовете предупредихте за проблем с правен вакуум. Оттогава стартирали ли сте процедура за концесия?

- Не, няма стартирана процедура за концесия на плаж. Знаете, че в края на миналата година не бе удължен срокът на действие на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) – глава 2а, която регламентира процедурите за отдаване на концесия. И от началото на 2019 г. плажовете вече попадат в общия ред на Закона за концесиите. Независимо че – тук отварям една много голяма, но важна скоба – съгласно европейската директива за концесиите, която всъщност е транспонирана в Закона за концесиите, плажовете не би следвало да попадат в общия ред, защото тази директива се отнася за концесии, които са на стойност по-голяма или равна на 5,548 млн. евро, от една страна, и от друга страна, тази директива не се прилага за концесии за услуга, когато говорим за недвижим имот. Плажовете са земя и те са именно недвижим имот. Така че тази изключително утежнена и тежка процедура, която е визирана в общия ред, европейският законодател е преценил, че не следва да се прилага за плажовете. Но българският законодател, съответно, слага плажовете под общия ред. От друга страна изключително важната наредба, която е свързана с управлението, мониторинга и контрола на концесиите, която е по Закона за концесиите, е спряна от Върховния административен съд миналата година и на практика имаме правен вакуум в това, че няма подзаконов нормативен акт, който да урежда неуредените в закона случаи. И на трето и не по-малко важно място, всъщност основният проблем, който има със Закона за концесиите, не е свързан с това кой дава концесиите, защото съгласно предишния ред, който беше регламентиран в ЗУЧК, концесиите се даваха по предложение на министъра на туризма до Министерски съвет.

- Как е според настоящия регламент?

- В момента концедент е изцяло министърът на туризма – еднолично, който определя състава на комисията и т.н. Преди съставът на комисията се определяше от министър-председателя. Така че това, което утежнява всъщност процедурата, е изключително сложният и фактически състав и много широката административна тежест, свързана с набавяне на редица документи, които по наше мнение биха представлявали доста голяма трудност за малкия и средния бизнес, които са основно концесионери на морски плажове. Защото морските плажове в България са над 237. Като изключим тези, които са в националните ни курорти, всички други са много малки и средната им стойност за концесионно възнаграждение варира в рамките на 10 до 200 хиляди лева, което е далеч-далеч под 5,548 млн. евро. И, разбира се, по новата процедура се създава т.нар. фигура „професионално обжалващо лице“, защото се дава възможност непрекъснато да се обжалват не само действията, но и бездействията на концедента. Това на практика поставя в невъзможност да се планира кога една започната процедура би могла да приключи, а това по отношение на морските плажове е изключително важно, за да може да се гарантира безопасността и сигурността на туристите, от една страна. И от друга страна, предвид изключително конкурентния сектор, предвид това, че буквално ние се борим за всеки турист и за доверието на големите туроператори към България, всички те са изпратили писма към нас и искат информация кои плажове са на концесия.

- Защо им е нужна тази информация?

- За тях е много важно да имат стабилност и сигурност по отношение на летния ни туристически продукт, а той е свързан с дългосрочното планиране и с това, че плажовете трябва да бъдат отдавани на концесия, която е по-стабилната форма на тяхното стопанисване. Това е така, защото съгласно закона наемите са, първо, до пет години; второ, всяка една концесия може да прекрати един договор за наем. Така че това изключително много притеснява големите туроператори, което естествено притеснява и нас. Защото това означава, че се поставя под съмнение сигурността на летния туристически продукт и на услугата, която предлагаме. И поради тази причина ние получихме много писма от организации като Националния борд по туризъм, КНСБ, АИКБ, Асоциацията на концесионерите, Съюза на собствениците в Слънчев бряг... Повече от осем са вече организациите, които искат от нас да стартираме промени и всъщност да извадим плажовете от общия ред и те да се върнат в ЗУЧК, където им е мястото. Както е с останалите обекти на концесия, които са изключителна държавна собственост.

- Какво имате предвид?

- Подземните богатства също не са по общия ред, те са по Закона за подземните богатства; концесиите за минералните води също не са по общия ред – те са по Закона за водите. Единствено плажовете са тези, които попаднаха в хипотезата на общия ред, която, пак казвам, е изключително утежнена предвид дребния и средния бизнес, които са основните концесионери на морските плажове. И пак повтарям, че изваждам от скоба националните курорти, които няма как да бъдат използвани като пример за всички останали 237 плажа. Така че ние като Министерство и бидейки сезирани от всички тези организации сме стартирали обществено обсъждане на промени в Закона за концесиите, което в момента тече.

- Кога започна това обсъждане?

- Миналата седмица.

- Т.е. въпросът за изработване на нова наредба след спирането ѝ от Върховния административен съд не стои пред Вас?

- Нека да подчертая, че съгласно Закона за концесиите Министерството на туризма няма правомощия по написването на наредбата. Тази наредба беше изцяло изработена и предложена от екипа на ресорния вицепремиер по икономическа и демографска политика (преди - Валери Симеонов, а сега - Марияна Николова – б.а.).

- Какво обаче правите сега, за да намерите стопани на плажовете, които нямат такива?

- Обявяваме процедури за наеми.

- Така ли ще излезете от ситуацията?

- Длъжни сме, защото за нас е много важно за сезона да има стопани на плажовете. Пак казвам, че за съжаление това води до много голяма несигурност от страна на големите туроператори – как ще продължат да се стопанисват изключително важните черноморските курорти. Давам пример с „Албена“. Предстои ни сега и ITB (Internationale Tourismus-Börse) другата седмица в Германия. Това са основни въпроси и ние сме длъжни да отговорим, че сме стартирали обществено обсъждане и се надявам наистина да се осъзнае колко са различни като обект морските плажове и как те трябва да бъдат в самостоятелен и специален закон, където им е мястото. Само за сведение, преди 2008 г. - преди да влезе в сила ЗУЧК, плажовете са се отдавали по стария Закон за концесиите и по него може би за десетина години са били отдадени не повече от три концесии. Може да си представите за какво говорим като процедура.

- Сега законопроектът е Ваша инициатива, нали така?

- Да, той е качен за обществено обсъждане миналата седмица по искане на браншовите организации. Разбира се, аз като ресорен министър подкрепям тяхното искане, защото ние сме наясно с детайлите и специфичния предмет, свързан с управлението на морските плажове, които формират над 80% от целия летен туристически продукт.

- Понеже в това отношение сте в конфликт с Валери Симеонов, смятате ли да направите среща и да убедите него и неговите депутати с Вашите аргументи по някакъв начин?

- За мен е важно да работим с всички и излагаме пред абсолютно всички народни представители нашите аргументи.  Морските плажове, пак повтарям, са много специфичен предмет и водят след себе си доста последствия – преки и непреки, свързани изцяло с летния ни туристически продукт. Надявам се нашите аргументи да бъдат чути. Съответно при необходимост от допълнителни разяснения винаги сме били на разположение, защото диалогът е на първо място и той е ключов. Стартирали сме общественото обсъждане по искане на всички организации – виждате и КНСБ, а и КТ „Подкрепа“ също са се обърнали към нас за информация, защото секторът осигурява изключително много работни места и всички хора са притеснени от тази несигурност, която в момента се създава.

 

6
Коментара по темата
6.
мнение
06.03.2019 11:15:23
по добре под НАЕМ,отколкото на КОНЦЕСИЯ ,наема е мярка за по къс период за стопанисване ,а концесията е феодална мярка с дълъг период и с чуство за собственост на обекта !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5.
Алчо
06.03.2019 10:36:31
Дайте плажовете на общините! Те са природна даденост и парите, които се взимат да влязат в общинските бюджети. Хората, които стопанисват плажовете инвестират само в едни чадъри и опъват пари от наеми до небето, които никой не контролира... общо взето концесиите са за да напълним джоба на някои приятели....
4.
*********
06.03.2019 10:26:28
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
3.
Правен вакум
06.03.2019 09:05:55
Или безправен //В ИНТЕРЕС НА няКОЙ///ПЪЛНЕЖ!!!!!!!!!!
2.
Валери им разказа играта
06.03.2019 09:03:10
И сега пак драпат за концесията на МАРГИНИТЕ //МАФИЯТА !!ЗА 20 ГОДИНИ .ДА АМА НЕ!!!
1.
*********
06.03.2019 08:07:13
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
  Добави Коментар
Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома
Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка? Преследва я маниак Мъж тормози Анистън
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани
Голям проблем с водата в... Село Полковник Серафимово Гръмна бомба за него Ще води "белия балет"