Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Всяко пето убийство на жена у нас е заради... ревност

Има много случаи, в които полицията не взема мерки и не задържа извършителя, когато е нарушил заповедта за защита
Ключови думи: домашно насилие, насилие над жена, побой от ревност, жертва на домашно насилие, къде да подам сигнал за домашно насилие, заповед за защита от насилника, новини от последните минути

Всяко трето умишлено убийство е на жена в дома ѝ, а всяко 5-то заради ревност. Наблюдава се увеличение в броя на убийствата между 2016 г. и 2018 г., показват данни на статистиката. Всеки трети човек е ставал свидетел или познава някой, който страда или е бил малтретиран в дома си. Мъжете също по някога са жертва на домашно насилие.

"Превантивните мерки би трябвало да са повече. Преди последствията би трябвало да има възпитание у дома още за малките момичета - какво означава насилието, как изглежда то, как може да се промени човекът, който обичаш след време. А за момчетата - какво може да се случи, ако не си сдържат нервите", каза пред Нова Диана Николова, която е жертва на домашно насилие.

Близо 350 са жертвите на домашно насилие в Бургаска област, но повечето не търсят помощ

"Искам да кажа на всички да не търпят. Това е много трудно решение и първите дни, след напускането на такъв човек, са най-сложни, но решението е за вас", призова Диана.

В сутрешния блок на NOVA по темата говори и Елена Кръстева, координатор на Алианса за защита от насилие основано на пола, преди това юрист в Българския хелзински комитет. Тя също смята, че са необходими редица превантивни мерки като обучения, психологическа работа с жертви на насилие, особено с децата, за да не възприемат те агресивно или пасивно поведение. 

Според Кръстева е позитивна и промяната в закона, при която потърпевшите лица дори не е необходимо да подават жалба, ако прокуратурата вече установила нарушение, тъй като често пострадалите са манипулирани от посегателите си, след като са се оплакали. 

"Има много случаи, в които полицията не взема мерки и не задържа извършителя, когато е нарушил заповедта за защита", добави още тя и изрази мнениe, че трябва да има регистър на извършителите и те да бъдат наблюдавани. 

През тази седмица парламентът направи промени в закона и официално призна домашното насилие за престъпление. За убийство при домашно насилие наказанията са от 15 години затвор до доживотен такъв. Следене на интимен партньор в условията на тормоз се наказва с до 5 години лишаване от свобода, а закана за насилие - с до 6 години затвор.

3
Коментара по темата
3.
baihui
09.02.2019 14:43:18
Типично е при мангалите.
2.
2.
09.02.2019 13:39:28
не се връзва математиката .При наличието на толкова много свободни мъже и жени защо ще се ревнуват ,избор има и то много голям.Разбирам да нямаше свободни да те е страх ,че ще останеш сам ,ама като има кой нормален ще иска а лежи в затвора.
1.
1.
09.02.2019 13:35:49
така сочи статистиката ,обаче дали е така или в основата на убийствата са схеми за забогатяване само мъртвите знаят.
  Добави Коментар
ГДБОП задържа двама китайци част от международна схема за киберизмами  Заподозрените от групата Smishing Triad за заловени в столицата след след покупка на 18 смартфона Любов, саможертва и бунт в „Солунските атентатори“ на сцената в Бургас Постановката представя история за любовта като движеща сила, която не носи утеха, а изгаря и тласка героите напред дори към гибел
Община Царево получи нов електрически автомобил за социалните услуги  Модерното превозно средство ще подпомага социалните услуги в общината от 19 март Летище Берлин спря 445 полета заради стачка  Засегнатите пътници са около 57 000, докато трудовият спор обхваща и градския транспорт в Мюнхен
Откриха нов крем, борещ се срещу рак на кожата в ранни изследвания Учени от САЩ отчитат потискане на туморния растеж при лабораторни тестове Предадоха на съд обвиняемия за убийството на Магдалена Русева в Хасково Окръжната прокуратура в Хасково внесе обвинителен акт срещу 18-годишния Иван Костов, който е обвинен за умишленото убийство на 18-годишната Магдалена 
Златка Райкова с нова стъпка в публичната си кариера  Преди цели 15 години плеймейтката дебютира в ролята на проститутка в "Конан Варварина", а днес е избрана за главна роля в социална сатира  Заплати и имоти: Колко години трябва да работим неуморно, за да си купим дом в Стара Загора, София и Варна За да се купи имот в София, е нужно да заделяме поне 10,2 години по 1,5 средни заплати. По-дълго се работи за имот единствено във Варна
Канят на обществено обсъждане за визията на Стария Несебър Срещата ще се проведе в понеделник, 23 март, от 10:00 ч. Каква е скритата причина за липсата на енергия  Психологически теории обясняват, че често тя е свързана с потиснати емоции и вътрешно напрежение 
Камион се озова в канавката на АМ "Тракия", Динко от Ямбол се намеси След засечка от турски тир шофьорът е загубил контрол над тежката машина и е излязъл от пътното платно БАБХ свиква кризисен щаб заради огнища на шап в Гърция Въвеждат засилен контрол по границите и проверки на превозите с животни