Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Опасна или полезна е безглутеновата диета?

Ключови думи:
Ново изследване, публикувано в списанието “Природни комуникации”, установило, че диета с ниско съдържание на глутен може да бъде от полза за здравето и на хора, които не са алергични към него. Обаче ползите не са свързани само с отсъствието на глутен в храната.

Хората, живеещи със заболяването целиакия или непоносимост към глутен, се нуждаят от диета с ниско съдържание на глутен, за да се справят с техните симптоми. При автоимунни заболявания, като например целиакия, имунната система на организма реагира на глутена чрез насочването му към тънките черва. Хората с непоносимост към глутен или чувствителност към него съобщават, че протеинът предизвиква стомашно-чревни симптоми дори при липса на заболяването целиакия, пише на сайта medicalnewstoday.com.

Въпреки това все повече хора прилагат безглутенова диета, дори ако нямат целиакия или алергия към глутена. Но някои неотдавнашни проучвания предполагат, че това може да има неблагоприятни последици за здравето като повишаване на риска от развитие на диабет тип 2. Изследователи, ръководени от проф. Олаф Педерсен от Центъра за основни изследвания на метаболизма в Копенхагенския университет, Дания, поставили за проучване въпроса дали диета с ниско съдържание на глутен е от полза за хора, които не са алергични към него.

Проф. Педерсен и колегите му направили разбъркано проучване на 60 здрави души на възраст между 22 и 65 години, които нямали целиакия, диабет или други разстройства.

Участниците се придържали към 8-седмична диета с ниско съдържание на глутен и 8-седмична диета с високо съдържание на глутен, съответно с 6 седмици почистващ период между тях.

Диетата с ниско съдържание на глутен се състояла от 2 грама глутамин на ден, докато тази с високо съдържание на глутен съдържала 18 г от веществото на ден. Периодът на изчистване включвал редовна диета с 12 грама глутен дневно.

Двете диети били подобни по отношение на броя на калориите и качеството на съдържащите се в тях хранителни вещества. Въпреки това съставът на фибрите се различавал в диетата с ниско съдържание на глутен, в която също така се съдържали по-малко влакнини от пшеница, ръж и ечемик, тъй като те са първични източници на глутен.

Учените изследвали промените в чревната ферментация чрез извършване на метаболитно профилиране на проби от урина и мониторинги, свързани с храненето. Изследването установило, че диетата с ниско съдържание на глутен е променила микробиологията на черния дроб на участниците, намалила е стомашно-чревния дискомфорт и е довела до малка загуба на тегло. Изследователите смятат, че намаленото подуване на корема е следствие от промените в чревните бактерии и функцията им.

Проф. Педерсен подробно разкрива резултатите, като казва: “Ние демонстрираме, че в сравнение с диета с високо съдържание на глутен тази с ниско съдържание на глутен и богата на фибри индуцира промени в структурата и функцията на сложната чревна екосистема на бактериите и води до подобрения в състояния като подуване на корема. Освен това наблюдавахме скромна загуба на тегло, вероятно поради повишеното горене на тялото, предизвикано от променените бактериални функции на червата”, добавя водещият изследовател.

Диетичните фибри са ключови

Така че диета без глутен може да бъде добра за вас, казват изследователите. Но ползите за здравето, открити в това проучване, изглежда зависят повече от качеството на фибрите в храната, а не от липсата на глутен.

“Необходими са повече дългосрочни изследвания, преди да може да се даде съвет за общественото здраве като цяло. Особено защото намираме хранителни влакна, а не отсъствието на глутен самостоятелно като основна причина за промените в чревния дискомфорт и телесното тегло”, казва проф. Педерсен. - Сега смятаме, че нашето изследване е повикване за събуждането на хранителната промишленост. Без глутен може да не е непременно здравословен избор, който много хора мислят, че е. Повечето храни без глутен, които се предлагат на пазара днес, са лишени от хранителни влакна и естествени хранителни съставки”, предупреждава професорът.
1
Коментара по темата
1.
А
06.12.2018 23:04:26
Опасна или полезна е безглутеновата диета?
  Добави Коментар
Русия обяви за издирване Петро Порошенко Не е ясно защо Путин е разпоредил търсенето на бившия украински президент Шофьор загина, след като се вряза с колата си в един от порталите на Белия дом Самоличността на водача на колата засега е неизвестна
Какви ястия да сложим на Великденската трапеза Празникът не може без десерт Запечатаха фирма, произвела козунак с батерия Сладкишът е бил купен от голям супермаркет в столицата
Тони Стораро събра Емрах и Веси Легендарният изпълнител толкова харесал ослепителната брюнетка, че я поканил да танцува с малкия му наследник на предстоящия му юбилеен концерт Президентът пожела здраве, мир и любов във всеки български дом На Великден нека си пожелаем и вяра и сили за достойни дела, написа държавният глава
Колко яйца е безопасно да ядем по Великден? Начинът, по който яйцата се приготвят, може да влияе на тяхната безопасност Слънце за Великден и Гергьовден Жега в първите дни на предстоящата седмица
На живо във Флагман.бг: Стотици бургазлии се събират за Пасхална служба в храма „Св. св. Кирил и Методий“ Църковният ритуал за възвестяване на Христовото Възкресение започна в 23:30 часа 5 неща, които мъжете искат силно Бъдете честни и открити в отношенията си
Китайско-руски учения край Тайван предизвикват тревога в САЩ Това съобщи хонконгският вестник South China Morning Post Колко пъти на ден трябва да се храните, за да сте здрави и да не напълнявате? Има състояние на тялото, което възниква при продължително отсъствие на храна, в резултат на възбуждане на страничните ядра на хипоталамуса - това е глад