Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Много солена глоба за стотици хиляди заради заблуждаваща реклама

Ключови думи:
КЗК глоби „Нет инфо“ АД във връзка с разпространение на заблуждаваща и забранена сравнителна реклама. Финансовата санкция за всички нарушения е 267 200 лeвa. Дружеството оперира на пазара на рекламата в интернет и предоставя „програматик“ реклама посредством собствени сайтове. В презентация на услугата „Adwise“ присъства рекламно съобщение на цяла страница с визуални елементи и текстови слогани „80% от най-качествения български трафик“ и „№ 1 технологично programmatic решение“, като тази презентация се разпространява от „Уеб Пауър“ ООД – рекламна агенция и партньор на „Нет Инфо“ АД. В същата презентация в раздел „Реални примери“, под карето „Бързи кредити“ (период – 45 дни; дневен бюджет – 50 лв.; импресии – 12720406; кликове – 6880; цена на клик – 0,33 лв.; продажби – 36) е поместена информация „според клиента“: „За същата инвестиция в EasyAds – 4 продажби, за 10 пъти по-голяма инвестиция във FB – 120 продажби“. Данните показват още, че конверсиите са по-добри и спрямо някои custom (формирани на база ключови думи или дисплей реклама) групи в AdWords.“.

Това послание, като рекламно и с публичен характер, се определя като неразрешена сравнителна реклама, тъй като посочения "клиент" е анонимен. Тези послания са причина фирмата „Изиадс“ ЕООД да входира жалба в КЗК за нелоялна конкуренция. В хода на проучването по преписката в уатановено, че в началото на 2017 г. „Нет инфо“ АД разпространява презентацията на предлаганата от дружеството услуга „Програматик реклама“ (Adwise – Programmatic), в която се съдържат посочените рекламни послания. По отношение на първите две послания Комисията приема, че представляват заблуждаваща реклама, тъй като чрез тях ответното дружество въз основа на недоказани твърдения създава впечатление за предимство, каквото фактически не притежава: „80% от най-качествения български трафик“ и „№ 1 технологично programmatic решение“.

"По отношение на третото послание Комисията приема, че сравнението за отношението цена за ползваната услуга – реализирани продажби спрямо съответните конкуренти е некоректно, тъй като не почива на обективни признаци, дискредитира предоставяната от подателя на искането и други конкуренти услуга, като начинът, по който е направено представянето на сравнението, е възможно да мотивира и да повлияе върху икономическото поведение на потребителите", се казва в становището на КЗК. Това е втори удар по "Heт инфo" AД, която е част от конгломерата "Hoвa бpoyдĸacтинг гpyп" AД, cлед като през 2017 им бе наложена глоба по жалба на същата фирма, отново за нелоялна конкуренция. Фирмата обжалва пред ВАС, ала все още няма окончателно решение на магистратите по казуса. 


0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Любов, саможертва и бунт в „Солунските атентатори“ на сцената в Бургас Постановката представя история за любовта като движеща сила, която не носи утеха, а изгаря и тласка героите напред дори към гибел Община Царево получи нов електрически автомобил за социалните услуги  Модерното превозно средство ще подпомага социалните услуги в общината от 19 март
Летище Берлин спря 445 полета заради стачка  Засегнатите пътници са около 57 000, докато трудовият спор обхваща и градския транспорт в Мюнхен Откриха нов крем, борещ се срещу рак на кожата в ранни изследвания Учени от САЩ отчитат потискане на туморния растеж при лабораторни тестове
Предадоха на съд обвиняемия за убийството на Магдалена Русева в Хасково Окръжната прокуратура в Хасково внесе обвинителен акт срещу 18-годишния Иван Костов, който е обвинен за умишленото убийство на 18-годишната Магдалена  Златка Райкова с нова стъпка в публичната си кариера  Преди цели 15 години плеймейтката дебютира в ролята на проститутка в "Конан Варварина", а днес е избрана за главна роля в социална сатира 
Заплати и имоти: Колко години трябва да работим неуморно, за да си купим дом в Стара Загора, София и Варна За да се купи имот в София, е нужно да заделяме поне 10,2 години по 1,5 средни заплати. По-дълго се работи за имот единствено във Варна Канят на обществено обсъждане за визията на Стария Несебър Срещата ще се проведе в понеделник, 23 март, от 10:00 ч.
Каква е скритата причина за липсата на енергия  Психологически теории обясняват, че често тя е свързана с потиснати емоции и вътрешно напрежение  Камион се озова в канавката на АМ "Тракия", Динко от Ямбол се намеси След засечка от турски тир шофьорът е загубил контрол над тежката машина и е излязъл от пътното платно
БАБХ свиква кризисен щаб заради огнища на шап в Гърция Въвеждат засилен контрол по границите и проверки на превозите с животни Зеленски се оплака: Войната в Иран отклонява световното внимание от Украйна Преговорите за мир постоянно се отлагат. Причината е една – войната в Иран, посочи Зеленски