Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

2 г. от опита за преврат в Турция, извънредното положение се отменя

Ключови думи: турция, преврат
Турция отбелязва втората годишнина от опита за преврат в страната.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган ще присъства на церемония, която ще се състои на "Моста на мъчениците" - единия от трите моста над Босфора в Истанбул, предаде турската частна телевизия НТВ.

В рамките на честванията ще бъде частично открит и Музей на жертвите от 15 юли, чийто строеж продължава.

Танкове и тежко въоръжени войници пристигнаха на 15 юли 2016 г. на първия мост над пролива Босфор между европейската и азиатската част на Истанбул, където се изправиха пред групи граждани, решени да им се противопоставят. След опита за преврат мостът, който преди това се наричаше "Богазичи", т.е. Босфор, бе преименуван на "Мост на мъчениците от 15 юли".

Общо близо 250 души бяха убити, а около 2200 ранени при опита за преврат в Турция, за който Анкара обвинява ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен и неговото движение, наричано в Турция ФЕТО - "Фетхуллахистка терористична организация".

Турция вече е президентска република, а Реджеп Ердоган разшири неимоверно властта си.

От неуспешния преврат на 15 юли досега страната е в извънредно положение, което беше удължавано няколко пъти. Очаква се то да бъде отменено на 18 юли вечерта, обяви преди няколко дни говорителят на турския президент.

В рамките на извънредното положение турските власти осъществиха безмилостно преследване на предполагаеми привърженици на Гюлен.

Чистките засегнаха и прокюрдски опозиционери, критични към властта медии и неправителствени организации.

След опита за преврат близо 77 хил. души бяха изпратени в затвора, а над 150 хил. бяха уволнени или временно отстранени от работа.

Мащабът на чистките предизвика безпокойство и критики от страна на неправителствени организации и на западни партньори на Турция.
1
Коментара по темата
1.
Турчин
15.07.2018 14:00:22
Евала на нашия Башкан Ердоган погна доган пеевски фето и още много други
  Добави Коментар
Пияни тийнейджъри уринираха в супа, глобиха ги Скандалът разтърси най-голямата верига за хот пот – съдът в Шанхай обяви родителите на младежите за отговорни Автомобил се вряза в кафе-закусвалня Колата помете маси и столове, няма пострадали
Три шампионски титли за състезателите на ШК „Бургас-64“ в Приморско Гросмайсторите Мартин Петров, Борис Чаталбашев, Радослав Димитров и Васил Спасов изведоха бургаския тим до републиканския връх в класическия, ускорения и блиц шахмата Започна последният етап от реконструкцията на булевард "Ал. Стамболийски" в София Крайната точка е натовареното кръстовище с бул. "Константин Величков"
Извадиха труп от Гребния канал в Пловдив Полицията отцепи района, съдебни медици ще нищят какво точно се е случило В България е арестуван руснак за опустошителния взрив в Бейрут през 2020 г. Игор Гречушкин пристигнал у нас с полет от Кипър
Областният управител на Разград даже не разбрал, че присъства на събитие на ДПС Ново начало Не отказвам никъде да ходя - в читалища, сборове. Няма значение коя партия го е организирала. Като областен управител не деля хората на етноси, на политическа принадлежност или на фенове на даден отбор, обясни той Професор Рачев зарадва много хора с тази прогноза Времето остава подходящо за море, лятото не бърза да си отива 
Българи бедстват в условия на невиждан воден режим Община Елена има колосален проблем, някои села са на брега на язовир, но вода от чешмите не потича с дни 23-годишната красавица Ръждавичка с фурор в "Игри на волята" Много здравеняци се оказаха комплексно в пъти по-слаби от Симона
Български пенсионер спечели 29 дела за превишена скорост Перничанинът бе жертва на измамна схема Обрат в "Игри на волята" Лечителите, които записаха поредица от победи в първата седмица на Игрите, останаха последни в териториалната битка и от луксозната вила отиват на голия плаж