Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Няма виновни за трагедията в завод „Миджур”

Ключови думи: миджур, взрив, загинали, бургас, флагман
Няма виновни за взрива, отнел живота на 15 души в Горни Лом. Три години и половина след трагедията в завод "Миджур", съдът оправда обвиняемите.

Взривът по време на утилизация на противопехотни мини отне живота на 15 души. Обвинението посочи четирима отговорни за трагедията. Сред тях и собственикът на "Миджур". Днес видинският окръжен съд оправда всички.

13 мъже и 2 жени загубиха живота си след взрив в цеха за утилизация. Още две служителки на завода за боеприпаси пострадаха и бяха настанени в болница. 200 свидетели бяха разпитани по мегаделото. 40 са вещите лица, които трябваше да изготвят различни експертизи в търсене на отговор чия е вината за трагедията.

На 1 октомври 2014 г. година петнайсет души остават завинаги зад оградата на завод "Миджур". Цех "С", в който са работили, е сринат със земята. За смъртта им бяха повдигнати обвинения на четирима души, а днес и четиримата бяха оправдани.

Преди три години и половина Димитър губи сина си. Оттогава не спира да търси истината.

„Трудно е, но все пак дължа това на сина си. Мен не ме интересува дали виновни са тези, които бяха обвинени реално или има хора, които не са обхванати в тоя обвинителен акт", споделя бащата на загинал в трагедията Димитър Димитров.

За да чуят присъдите си, в залата бяха четиримата обвиняеми, сред тях беше и бившият собственик на „Миджур” Валери Митков, който загуби сина си във взрива. Той обяви, че според него причина за взрива е външна намеса, тъй като няма други доказателства, че той е станал по друг начин.

„Всичко, което се приписа на мен, бяха задълженията на ръководителя на завод „Миджур” и на мениджъра на цех „С” – утилизация”, каза от своя страна Палма Иванова.

Основният въпрос за Димитър е защо мините въобще са допуснати за утилизация в този завод.

„Обидно е според мен отношението на съда и прокуратурата към целия случай. Това е един сериозен случай с голям обществен отзвук и самото решение на прокуратура и съд, делото да се гледа при закрити врати с мотив "държавна тайна" е най-малкото смущаващо. Не може смъртта на петнайсет човека да се сложи в града "държавна тайна"”, каза той.

Делото приключи година и половина след внасянето му в съда, а прокуратурата ще обжалва присъдите.

Преди седмица прокуратурата предупреди, че боеприпасите в "Миджур" все още не са безопасни. В отговор и след спешна среща с институциите, от областната управа обобщиха, че опасността за населението е минимална.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Виктор разкарал тази участничка в Ергенът, защото била дебела и натрапчива Ситуацията се случва пред очите на зрителите още в първите епизоди на предаването Слагам мляко, малко вода и правя уникални сиренки С няколко прости стъпки ще получите цяла тава ароматни сиренки, идеални за неделната закуска
Във Великобритания негодуват срещу развратната актриса Бони "Това не е нормално", отсича гневен мъж Какво не знаем за изпъкналите вени на ръцете Какви са причините за изпъкването?
Меси направи точно обратното на палавия Анди Лео сияе до любимата си и майка на трите му деца Вълк нападна дете в Нидерландия, издадена е заповед за разстрел на хищника Детето е спасено от случайни минувачи
Васил Найденов остава без най-големите си хитове? Песента "Там на завя" стана ябълка на раздора между Кеца и композиторът Стефан Димитров Оспорвана битка за голямата награда в конкурса за нова песен „Срещу вятъра“ (НА ЖИВО) 12 от любимците на бургаската публика се включиха в надпреварата с девет свои творби
Къде точно са американските ядрени подводници около Русия? Пентагонът не разкри Превърнаха лъскав Mercedes G-Classa в казан за боклук Милионер бе принуден да стане боклучия от "Чистота"
Десетки деца починаха от глад в Газа Около 320 000 малчугани живеят при мизерни условия 11 властелини на смеха на „Охлюва“, поемат „Кучешката вахта“ (НА ЖИВО) Два дуета се включват в хумористичния концерт на „Солени ветрове“