Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

УМБАЛ Бургас призовава – дарете кръв в Световния ден на кръводарителя

Призивът е насочен най-вече към шофьорите
Ключови думи:
УМБАЛ Бургас призовава бургазлии да отбележат Световния ден на кръводарителя с масова дарителска акция. Призивът е насочен най-вече към шофьорите. През лятото пътните инциденти се увеличават, както и спешните кръвопреливания на пострадали в катастрофи шофьори и пътници.

Международният ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител се отбелязва на 14 юни, четвъртък. Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас (Кръвният център) ще работи с удължено работно време, за да приеме всички желаещи. Отделението работи от 7.30 до 14 ч., но на 14 юни екипът ще остане и след 14, докато не мине и последният кръводарител. То се намира в сградата на бившата Първа поликлиника, на първия етаж вдясно. Кръводарител може да бъде всеки здрав човек от 18 до 65 г.

Всеки месец отделението има средно около 700 кръводарители. Това го поставя сред най-натоварените в страната, но заради демографския срив в последните години кръводарителите намаляват. През 2017 г. те са били 7338. През 2016-та – 7968. Близо 2500 души миналата година са били върнати, защото или не отговарят на изискванията, или кръвта не е годна за преливане. За да работи нормално, отделението има нужда от 900-1000 кръводарители месечно. Особено ако има голям инцидент, или родилка с ДИК-синдром (състояние, в което се губи много кръв и кръвозагубата не може да се овладее).

Тези синдроми са рядкост, но се случват и изискват спешно и масивно кръвопреливане. А до момента учените не са измислили заместител на кръвта.

Близък, претърпял операция, или масивен призив за нуждаещ се човек, отправен чрез фейсбук – това са най-честите причини за кръводаряване. "Хората, които днес са се събудили и са решили, че трябва да дарят кръв, са единици. Единици са тези, които го правят просто така, а не защото са били помолени от близък, или са решили да се отзоват на молба чрез социалните мрежи", казват в отделението. Екипът му се надява на 14 юни призивът му да бъде чут, защото дарената кръв няма цена, така както приятелството, любовта и човешкият живот.

14 юни е обявен за Световен ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител през 2004 г. На тази дата е роден Карл Ландщайнер, носител на Нобелова награда за откриването на системата АBО кръвни групи.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
4 зодии ще усетят огромно щастие през първата седмица на февруари Звездите подготвят емоционален подем и вътрешен баланс за... Флагман.БГ позна за Карлос Алкарас и Аустрелиън Оупън 2025 Испанецът ликува на Аустрелиън Оупън 
Неделна филмова вечер с Пенелопе Круз в една история за любов и драмите на Балканите Серджо Кастелито създава дълбока кинематографична емоция в една от най-силните ѝ роли като майка Любов ли е, да я опишеш: Защо връзките от "Ергенът" се разпадат толкова бързо Страстта на екрана рядко издържа на реалността
Поздравиха новата звезда на Лудогорец с "Я елате, пиленца, при батко" Станич се подиграва с противниковите защити в ЛЕ Депутатът инж. Петър Кънев гост на празника в Черноморец Той уважи поканата на кмета на общината Тихомир Янакиев и кметът на Черноморец Росен Деспов
Тайната на Гордън Рамзи за перфектни бъркани яйца е само една съставка Известният шеф-готвач разкрива как превръща обикновеното ястие в кулинарно удоволствие Студ скова Централна Европа - реки и езера се превърнаха в ледени пързалки Полша и Германия са под влияние на продължителен студ, с температури до -30 градуса и рядко срещано пълно замръзване на водни обекти
Още две жени убити в рамките на дни, а институциите отново с оскъдна реакция Убийства в Койнаре и Брестак разкриват системен провал в защитата на жени от домашно насилие Том Круз напусна апартамента си в Лондон за 35 милиона паунда, след като районът му се стори опасен Звездата от „Мисията невъзможна“ е разочарован от упадъка на някога луксозния квартал в Лондон
Израел забранява „Лекари без граници“ да работят в Газа Заради отказ да предоставят списък със служителите си Бургас приветства премиерата на филма "Нас, които ни няма" Режисьор е бургазлийката Габриела Бозова