Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Айтос открива юбилейни „Славееви нощи“ на обновена сцена, вижте пълната програма

32 танцови състава, 5 ансамбъла, 94 певчески групи и още много музиканти и танцьори ще зарадват за поредна година публиката
Ключови думи: айтос, славееви, нощи, откриване, юбилей
32 танцови състава, 5 ансамбъла, 94 певчески групи, 11 инструменталисти, шест дуета, един квинтет и 93 певци са се записали за участие в конкурсите на юбилейните Фолклорни празници "Славееви нощи Айтос 2018", които ще бъдат тържествено  открити, на 8 юни, от 20.00 часа на откритата сцена в парк "Славеева река" в Айтос. Фолклорен спектакъл на съставите на НЧ "Васил Левски 1869" - Айтос, Кукери от с. Вресово и Ансамбъл "Чинари" включва програмата на тържественото откриване, с което ще бъде отбелязана 50-та годишнина на айтоските празници.

Славеевият химн ще даде началото на тридневната фолклорна фиеста, която тази година празнува юбилей. В двата конкурсни дни - на 9 и 10 юни, близо 3000 танцьори, певци и инструменталисти ще се качат на обновената сцена в парка. В момента, там се извършват строителни дейности по проект на Община Айтос, но зоната, в която традиционно се провеждат Празниците е готова да посрещне гостите, изпълнителите и гражданите. След "Славееви нощи" строително-монтажните дейности продължават, съобщиха от Общинската администрация.

Председател на журито на конкурсите на "Славееви нощи 2018" е проф. д-р Елена Кутева – директор на Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”-София, а членове са Цвета Кехайова – хоров диригент педагог, Димитър Тонев – хореограф, художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл „Атанас Манчев” – град Бургас и Петър Димитров – директор и главен художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл „Тунджа” – град Ямбол.

Хиляди са зрителите на поляната край сцената, привлечени от красотата на българските гласове и багрите на народните носии. Украсена с естествен природен декор, сцената, която пази и развива българската духовна култура, е в непосредствена близост до Архитектурно-етнографския комплекс „ГЕНГЕР”, съхранил материалната култура на айтозлии - бита, архитектурата и занаятите на стария Айтос.

За първи път фолклорните празници се проведжат като Годишен преглед на художествената самодейност през май 1968 г., в края на творческия сезон на НЧ „Васил Левски 1869” – Айтос. През годините прегледът постепенно прераства в празници с водещо фолклорно начало. Развиват го и го обогатяват с любов, приемственост и грижа за младите таланти, Община Айтос и НЧ "Васил Левски 1869".

За първи път през 1986 г., на 18-то издание на празниците е обявен конкурс за млади изпълнители. До 1990 г., журито оценява само индивидуални изпълнители до 14 години и подбира най-добрите за участие във вечерните концерти. От 1991 до 1995 г., в изданията на "Славееви нощи" конкурси не се провеждат. През 1995 г. конкурсите са възстановени и се провеждат в две възрастови групи - до 14 и до 18 години. По това време "Славееви нощи" са известни като Детски фолклорни празници. А на сцената освен индивидуални изпълнители се изявяват танцови и инструментални групи. Талантът на много млади изпълнители - певци, танцьори и инструменталисти, е открит на сцената на "Славееви нощи", от която започва успешният им творчески път.

От 2002 година, няма възрастови ограничения за участниците в конкурсите - провеждат в три възрастови групи – до 14, до 18 и над 18 години. Конкурсите са пет:


В рамките на празниците се провеждат пет конкурсая:

• конкурс за изпълнители на народни песни

• конкурс за инструменталист /гайда, кавал, гъдулка и тамбура/

• конкурс за певческа група за изворен и обработен фолклор

• конкурс за инструментална група за изворен и обработен фолклор

• конкурс за танцова група.



Тази година се навършват и 115 години от рождението на композитора Филип Кутев - вдъхновител на Празниците. Той е роден на 13 юни 1903 година в град Айтос като четвърто дете в семейството на общинския чиновник Куню Тенев. И най-добрата орисница едва ли би могла да предскаже на айтоското момче изключителния музикален талант, който превърна името му в емблема на българския фолклор по света.

Расте броят на участниците в конкурсите на „Славееви нощи” с всяка изминала година. На юбилея си "Славееви нощи 2018" ще посрещнат изпълнители и състави от всички фолклорни области на България. Расте и наградният фонд за победителите в конкурсите, който се осигурява от Община Айтос и от спомоществователи.

Традиционна е специалната награда на Кмета на Община Айтос за „Младо дарование”. Учредени са специални награди за „Най-млад изпълнител” на народна песен, за „Певческа група за автентичен фолклор”, Традиционната награда на сем. Кутеви за откритие на Празниците,Традиционната награда за "Най-добре представил се колектив от Айтос" и др.
3
Коментара по темата
3.
3
07.06.2018 10:49:42
Добре , че има сладури като тях ,да направят купона , защото в противен случай трябваше да гледаме ,няколко вкиснали толумба ,които чоплят семки и оплюват мацките и пичагите.
2.
до 1
07.06.2018 10:39:36
Умна си ,обаче всеки търси елегатно и красиво ,никоя не се хвърля на цоцковците.
1.
Младо гадже
07.06.2018 10:29:52
Там съм ,не заради фолклора ,а заради трима готини мъже ,за които си стррува ходенето.Това са Гено,Савата и Васко.Мъже мечта за всяка жена.
  Добави Коментар
Червени флагове, които карат мъжете да се отдръпват Какво ги провокира да избягат въпреки интереса си 10 неща, които всяка жена заслужава от мъжа до себе си Задоволяването с по-малко може да донесе усещане за нещастие във връзката
10 знака, че мъжът, когото обичате, не ви заслужава Не си губете времето Любовен хороскоп за 29 април – 5 май Ще търсим и ще получаваме повече романтика
Бабината рецепта за празнична великденска пита Лесен начин на приготвяне и бон апети НСИ: Какъв е броят на разводите у нас през 2023 г. За 84.6 % от жените и 84.2% от мъжете, сключеният граждански брак през 2023 г. е бил първи
Защо децата ни са първи по пушене и пиене? Това са много стряскащи резултати, защото са свързани с подрастващите хора, малките деца, смята експерт 70% от българите нe си мият зъбите Децата в никакъв случай не трябва да се плашат със зъболекаря или зъболекарския стол
"Булгаргаз" предлага с 6% по-евтин газ през май Окончателно решение ще бъде взето на 1 май Слагат и електронен подпис в личните карти Таксата за обикновен срок за издаване става 30 лева, бързата услуга е 60 лв., а експресната - 150 лв.
Даниел Петканов стана трейдър Лудия репортер търгува с валути, акции, стоки и индекси Глоба от КАТ ни спъва да си продадем колата Пречката важи и при сделките за имоти, от 3 май нотариусите ни проверяват в НАП за борчове