Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Всеки трети българин живее в риск от бедност

Ключови думи: риск, бедност, българия
Близо 30% от българското население или почти всеки трети българин живее в сериозен риск от бедност, показват данни от анализ на Евростат за делът на хората в тежки материални лишения в ЕС през 2017 г.

Средният показател за ЕС на хора, живеещи в тежки материални лишения, е 6,7 %.

Отнесени към населението на страната цифрите показват, че през 2010 г. в материални лишения са живели около 3,5 милиона българи, докато през 2017 г. техният брой е бил около 2,1 милиона или намаление от 1,4 млн. души на лицата у нас, които са имали сериозни материални лишения, информира NOVA.

Живеещите в лишения са хора, които не могат да си плащат безпроблемно сметките, да поддържат топъл дома си, да посрещат неочаквани разходи, нямат достъп до телевизор, кола и телефон, и не могат да си позволят дори една седмична почивка.

„Ако пресметнем цялото население на Земята, ние със сигурност сме в златния милиард – на единия милиард, който живее най-добре от всички. Това бихме могли да го отнесем и за средния индиец, тъй като Индия е най-бързо развиващата се икономика”, коментира финансистът Емил Хърсев.

Същевременно България е с най-бърз ръст на доходи, заплати и национално богатство.

„БНБ не може да отчита всички приходи на българския гурбетчия, който носи пари от работата си в чужбина“, посочи Хърсев.

Според актуални данни на НСИ най-висок дял на хората у нас, които живеят в сериозен риск от бедност или материални лишения, е най-голям сред българите на възраст 65 + години - около 46 на сто от сънародниците ни в тази възрастова категория или близо над 670 хиляди души.

Най-ниски нива на материални лишения са регистрирани в следните страни-членки: Швеция /0,8 на сто/, Люксембург /1,6 на сто/, Финландия /2 на сто/ и Холандия /2,6 на сто/, показват данните на европейската статистика.

В другия край на скалата, страните от ЕС, в които се регистрира най-висок процент на хора в материални лишения, са: България - 30 на сто, Гърция - 21 на сто, Румъния - 19, 4 на сто и Унгария - 14, 5 на сто.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Как да намалим стреса Как стресът влияе на живота ни и как да го контролираме за по-добро здраве Домашна питка с масло: Тайната й Как да постигнете перфектна текстура
Средиземноморска диета: Ползите за здравето и защо е сред най-препоръчваните режими Как този хранителен модел променя начина ни на живот Тризначки нахълтват с гръм и трясък в "Ергенът"? Те са колоритни
Шоколадов сладкиш без много усилия Как да приготвим перфектния шоколадов сладкиш за 30 минути Най-съвместимите зодии за перфектна връзка Как астрологията определя кои зодиакални двойки са най-подходящи за успешни отношения и какви са техните особености
Григор Димитров сред най-богатите в тениса - ето първите 20 Българинът е 14-и Цената на водката в Русия лети нагоре Продажбите падат
От кои зодии са най-верните приятели Как различните зодиакални знаци показват своята преданост, според астролози Пролетна супа със зеленчуци: Лека и свежа рецепта за новия сезон Как да приготвите лесна пролетна супа със сезонни зеленчуци
Зодиите с най-голямо чувство за хумор Как зодиите използват хумора Как да премахнете миризми от килими и мебели Ефективни методи