Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изследване от Бургас до Калиакра показа: Морето бъка от пластмаса - чаши и опаковки на всяка крачка (СНИМКИ)

Експертите ловят пластмаса. Най-мръсно е при Камчия и Калиакра
Ключови думи: Черно море, замърсяване, пластмаса

Замърсяването на българското Черноморие с микропластмаса е сходно с това в Балтийско море и Северозападното Средиземноморие – едни от най-замърсените водни басейни в света.

Това е един от основните изводи от изследване на замърсяването в района, проведено през изминалата година, като част от кампанията на „Грийнпийс“ – България за намаляване на пластмасовото замърсяване „Свободни от пластмаса“.

Изчисленията показват, че през август месец 2017 г. в изследвания район между Бургас и нос Калиакра микропластмасовите елементи наброяват средно 429 000 частици на квадратен километър.

Изследването показва моментното състояние за съответния период. Спoред събраните данни, най-голям дял от микропластмасите, намерени при изследването, имат влакната - вероятно остатъци от въжета и мрежи. Замърсяването с микропластмаси е най-силно в района на нос Калиакра и при устието на река Камчия.


Що се отнася до замърсяването с плаващи морски отпадъци като цяло, резултатите показват, че то е съпоставимо с това в румънската акватория на Черно море  или по тихоокеанските води пред  бреговете на Чили. Количествата са най-големи в района на Варна и нос Емине.

Автори на изследването са учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Теренното проучване е проведено от борда на кораба „Rainbow Warrior” в три дни, между 8. и 10. август 2017 г. и е изпълнено съвместно с активисти и доброволци на „Грийнпийс“.

Данните са получени, чрез събиране и категоризиране на проби и наблюдение на водната повърхност, изпълнени според насоките в Рамковата директива за морска стратегия на ЕС. Общото морско замърсяване е разделено на 7 основни категории: материали изкуствени полимери (пластмаси), гума, текстил, хартия или картон, обработено дърво и метал. Резултатите показват, че най-висок дял имат пластмасите (90 – 100%). Сортирането на отделните проби е извършено според техните размери, тегло, тип на намерените предмети, изменения в цвета или формата (които показват престоя им във водата).

“Пластмасата за еднократна употреба никога напълно не изчезва. Опаковки, торби и чаши, които сме ползвали за 10 минути, веднъж попаднали в морето се разграждат на малки частици, където се носят от теченията със стотици години. Те стават и храна на морските обитатели. Голяма част от замърсяването, което видяхме по време на изследването, идваше от брега – пластмасови шишета и чаши, опаковки на солети, вафли - пластмаса, която е в ежедневието ни,“ коментира Деница Петрова от „Грийнпийс“ – България.

Необходимостта от подобни изследвания е голяма, поради вредите, които пластмасовите отпадъци нанасят на околната среда и в частност – на водните басейни и техните обитатели, но и на плавателните съдове и на водната инфраструктура. Данните за замърсяването на Черно море са малко, а конкретното изследване ги допълва с актуална информация за състоянието на българското Черноморие. Авторите на изследването препоръчват подобни проучвания да продължават да се правят по цялата брегова линия и в различни сезони, за да може, да се добие още по-добра представа за нивата на замърсяване на Черно море.


„Надяваме се изследването, за чието случване помогнахме, да се превърне в основа за следващи по-задълбочени проучвания. Но най-силно се надяваме скоро да се промени стилът на живот и пластмасите за еднократна употреба да не са част от света ни. Има достатъчно решения,“ допълва Деница Петрова.

След няколко месеца анализи на събраните проби, крайните резултати са събрани в подробен доклад и в момента учените планират неговото издаване.

Пластмасовите опаковки, които изхвърляме в България само за едно лято, биха покрили повърхността на всичките ни морски плажове. Сега е моментът да кажем „не“ на основните замърсители - еднократните пластмаси: в момента тече онлайн обществено допитване на Европейската комисия по темата със срок 12 февруари. Всеки гражданин на ЕС или представител на организация може да предложи начини за справяне с пластмасовото замърсяване в морето. Отговори се приемат на български и всички други езици на Европейския съюз.
7
Коментара по темата
7.
mnogo vajno
07.02.2018 10:23:30
ne me interisuva moreto nqma da jiveq hilqda godini nqkoi da ne gleda moeto udobstvo v taz izpadnala mizerna strana na kradlivi politici
6.
Хаха
06.02.2018 22:17:31
По комунизма (не го възхвалявам) хората пазаряха с платнени торбички и ползваха стъклени бутилки за многократна употреба. Сега , в демокрацията, понеже е много модерна политическа система, хората пацарят с еднократни найлонови торбички и използват еднократни пластмасови бутилки. Важното е мафията да печели и да купува Ролс-Ройси, а на народа и природата - майната им!
5.
xlgxlgzlgzlgxlhxlhxlhxlx
06.02.2018 21:56:29
ШУМЕН КАБЕЛАРОВ
4.
Васил Левски говори
06.02.2018 21:41:40
По голямата зараза идва от излуствените торове на субсидираните фермери които изливат всякакви химии в земята и морето
3.
*********
06.02.2018 20:47:44
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
2.
1
06.02.2018 20:44:56
А, добър ден!!! Пак кмета виновен!
1.
ЦКЙЛНЭВГЛНЧННЧ
06.02.2018 20:43:55
ЛЪЖИ НА ЧИФУТИТЕ ЗА ДА НЕ СЕ КУПУВА ПЕТРОЛ ОТ РУСИЯ. ...А ДА РАБОТЯТ САМО ФАБРИКИТЕ ЗА СМЕТ НА МАФИЯТА НА ТИКВАТА И ГРОБ
  Добави Коментар
Тръмп обеща 10% мито на всички вносни стоки Заяви приоритетите си за втори мандат пред сп. “Тайм” Кифлите от "Ергенът" ще вият сарми и бъркат мелекуни Тази вечер ще има кулинарно състезание 
Хайде на бас, че не сте яли такъв картофен разкош Това картофено хлебче няма общо с пататник, много по-вкусно е!  Те бяха една най-креативните двойки на "Денсинг старс", но напуснаха шоуто Танците са вълшебство, което открих. Благодаря на Михаела, че не се отказа от мен, каза Виктор
Чуждите работници излизат на хотелиерите ни до 50% по-скъпо от нашенците Чуждите сезонни работници, които идват за до 90 дни у нас, струват с около 50% по-скъпо, защото за тях има постоянни разходи – за самолетен билет, медицинска застраховка и жилище, които работодателят е длъжен да осигури Още една връзка се зароди след "Хелс Китчън" Само в 6-ия сезон на кулинарното риалити вече има цели две съвсем нови двойки, който се залюбиха по времето на шоуто
Кошмарни дни за тези 2 зодии, да се готвят за най-лошото! Те трябва да бъдат много внимателни, предупреждават астролозите Цирк в бТВ с участието на тази водеща Цънцарова не може да си прочете текста
Боядисват 2024 червени яйца в Бачковския манастир Те ще бъдат раздавани на социални домове и нуждаещи се хора Българите полагаме най-малко извънреден труд в целия ЕС Според данните на Евростат през 2023 г. 7,1 на сто от заетите в страните от ЕС са се трудили повече часове на основното си работно място
Почина рок легенда Издъхна на 76-годишна възраст Тя е на 41 години, девствена е и помоли Бог да и намери гадже Блондинката признава, че е подложена на подигравки и всекидневни оферти да скъса с принципите си