Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

ЕК: Икономическата криза вече е твърдо в миналото

Ключови думи: икономическа, криза, минало
Рекордна заетост, силно вътрешно търсене, растящи инвестиции и намаляващ публичен дълг. Това са част от факторите, които движат възходящата тенденция на европейската икономика през последните години, става ясно от доклада "Европа се завърна". Публикацията е дело на Европейския център за политическа стратегия, изследователски институт към Европейската комисия, а едно от заключенията на експертите е, че финансовата криза вече е твърдо в миналото.

Целта на публикацията е да подчертае някои от най-важните елементи в основата на възстановяването. Вероятно поради тази причина фокусът е предимно върху положителната страна на икономиката, без да се посочват все още съществуващите предизвикателства, отбелязвани в други доклади на комисията.

Икономическият растеж (почти) се завърна

Реалният растеж на БВП в съюза се задържа на стабилни нива от 2% от 2014 г., а през 2016 г. задминава отчетеното в други големи развити икономики като САЩ и Япония. Тенденцията ще продължи и през следващите две години, а възходът е устойчив и осезаем за повечето компании и домакинства, посочват експертите в новия си доклад. "Тази положителна перспектива се подкрепя от пазарно ориентирани показатели като Индекса на мениджърските покупки", допълват още те.

В есенната прогноза на ЕК от ноември обаче се вижда, че темпът на растеж ще се забави - от 2.4% през 2017 г. до 2% през 2019 г., като така леко ще изостане от САЩ. "Темпът на икономически растеж в Европа надмина очакванията", потвърждава прогнозата. Но успоредно с това се подчертава, че възстановяването остава непълно. "Също така е нетипично предвид зависимостта му от политическа подкрепа, продължаващо наличие на фискални и финансови нестабилности, произтичащи от кризата, както и относително слабата сила на вътрешно търсене в сравнение с минали възстановявания", допълват още анализаторите.

В България ръстът на БВП е над 3% вече трета поредна година. Макар и по-устойчив, отчитаният темп остава значително под растежа преди кризата (над 6%).

Производителността расте, но бавно

Чужди инвестиции на стойност 424 млрд. евро са привлекли страните от ЕС през 2016 г., като вложенията са допринесли за създаването на нови работни места и растеж на производителността, което пък подобрява конкурентоспособността на региона. Според данните в доклада общата производителност се е повишила с малко над 6% между 2010 и 2016 г.

По данни на Евростат обаче през 2016 г. производителността на труда е нараснала едва с 0.6% спрямо предходната година. Есенната прогноза също отбелязва, че стойностите на показателя все още са ниски, съдейки по слабия темп на нарастване на заплатите, което ограничава и бъдещия растеж на региона. Предвид негативните демографски тенденции из цяла Европа и недостига на кадри повишаването на продуктивността на намаляващия брой служители ще е от решаващо значение за бизнеса и икономиката в региона.

В някои държави е под въпрос доколко са подобрили конкурентоспособността си. Българските заплати например нарастват с над 10% на годишна база от 2017 г., докато производителността на труда едва с 1.1% през третото тримесечие на миналата година. Аналогична е ситуацията в Румъния и Унгария. Това означава, че производството на единица продукция става все по-скъпо в някои държави от съюза.

Публичните финанси се подобряват

Повечето страни членки отбелязват подобрение на фискалните показатели, а публичният дълг в ЕС - 83% от БВП, е с 25 пр.п. под този на САЩ. Ниското ниво е добра новина за бизнеса в Европа, тъй като това намалява необходимостта от увеличение на данъците и дава повече свобода на правителства да използват наличните средства в случай на нужда.

В есенната си прогноза комисията залага, че задлъжнялостта ще продължи да намалява, но също посочва, че все още има пространство за подобрение. Редица държави, сред които Гърция, Италия и Португалия, имат публичен дълг от над 100% от БВП през 2016 г., а необслужваните кредити в банковия сектор намаляват, но бавно.

Други фактори

Техническите центрове, разпространени из съюза, привличат инвестиции в технологичния сектор на стойност 11.2 млрд. евро през 2017 г., което е пет пъти над нивото от 2011 г. Градове като Париж, Берлин и Букурещ привличат стартъп компании, инвеститори и изследователски центрове, отбелязват експертите.

Съюзът е дом на висок дял самонаети - 14% от всички работещи, което е над нивата в Япония (10.5%) и САЩ (6.4%) и е показател за силна предприемаческа общност, посочва докладът.

По глобални стандарти хората в Европа просперират и са на най-високите позиции по отношение на благосъстояние, развитие и качество на живот. "Европа също така е дом на най-равноправните общества в света, като се справя по-добре от САЩ и Япония по отношение на справедливото разпределение на доходите", пише в докладът. Важно е да се отбележи, че в сметките за това справедливо разпределение не влизат България, Румъния, Хърватия, Кипър и Малта.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Пакистан започна военна операция срещу Индия Съседните страни водят боеве помежду си от три десетилетия насам 10 знаменитости, за които се говори, че не са добри в леглото Понякога сексът с актриси е като… буквално да спиш с диван
Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома
Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка? Преследва я маниак Мъж тормози Анистън
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани