Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Балон ли е биткойнът и докъде ще скача цената

Както с всяка нова технология, напълно е възможно пазарът да е надценил първата в света криптовалута
Ключови думи: биткойн, балон, криптовалути, коментар, пазар
Много от нас имат поне по един приятел, купил биткойн преди няколко години, който през ден с блеснал поглед ни осведомява за текущата цена. В последната година криптовалутата поскъпна над 16 пъти. Зашеметяващата траектория пусна от бутилката един стар дух, който от време на време обикаля по света, кара хората да забравят всякакъв здрав разум и дави наивниците в море от сълзи. Духът на лесното забогатяване.

Мнозинство ранни биткойн инвеститори са инженери, добре запознати с блокчейн, инвестирали с вяра, че тази технология ще промени света до неузнаваемост. Някои от тях днес са милионери, други съжаляват, че не са купили повече. Всички са доволни, че са се оказали прави. Откакто съществуват пари, съществуват и балони. Откакто съществуват балони, човечеството се затруднява да ги разпознае, преди да са се спукали.

Технологията е едно, балонът е друго

Почти всички финансови катастрофи от последния век идват в резултат на масова заблуда, че "този път е различно" и съответно прегряване на пазара. В края на 90-те масовият оптимизъм, че интернет завинаги ще промени човечеството, доведе до дотком балона. Между март 2000 и септември 2002 г. индексът NASDAQ загуби почти 80% от стойността си и чак през 2016 г. се върна на нивата от преди краха. Интернет действително промени света завинаги, но това по никакъв начин не предотврати спукването на балона. По времето на дотком манията пазарът нямаше достатъчно информация, за да оцени реалната икономическа стойност на интернет. Спекулативната еуфория доведе до мащабно надценяване.

Голяма част от колективната слепота при надуването на един балон се дължи на факта, че съществуват съвсем логични аргументи в полза на инвестицията. Ранните биткойн инвеститори придават голяма тежест на теорията, че блокчейн е революция. Технологията безспорно осигурява сигурност, анонимност и известна свобода от държавен произвол. Когато става дума за финансов балон обаче, качествата на самата инвестиция нямат голямо значение. Връзката между икономическата логика и цената на инструмента е прекъсната поради наличието на голям брой търсачи на лесни пари. Тъй като, фундаментално погледнато, лесни пари няма как да има за всички, когато емоцията надделее над разума, се стига до катастрофи.

Теорията за по-големия наивник

Основната функция на финансовите пазари е да осигуряват място за среща на купувачи и продавачи. Текущата цена на даден инструмент се определя от наличието на търсене и предлагане и от сключващите се сделки. Участниците правят сделки с различни мотиви, грубо категоризирани в два типа: фундаментални и спекулативни. Фундаментална причина цената на пшеницата да падне е една добра реколта. Цената на акциите на голяма компания като "Форд" например може да нарасне, пак ако пазарът има обосновано очакване, че печалбите ще се покачват. Фундаменталният компонент в образуването на цената често идва чрез действията на информирани играчи на борсата (банки, големи фондове, професионални инвеститори).

Ако голям борсов играч например е направил подробен анализ на пазара на автомобили и производството на "Форд" и е заключил, че в следващите години компанията ще увеличава печалбите си, той ще започне да купува нейни акции и по този начин цената ще се повиши. Така поне отчасти промяната на цената е резултат на реален трансфер на информация от борсовия играч към пазара. Колкото повече "информирани" участници има на даден пазар, толкова по-достоверна е текущата пазарна цена. До някаква степен ранните инвеститори в биткойн са изиграли подобна роля. В началото за виртуалните валути се мислеше като за средства за обмяна (откъдето идва и името) и съществуваше силен аргумент, че една криптирана, сигурна и неподвластна на инфлация или държавен контрол валута може да улесни много сделки (някои от които законни) и това да доведе до реален икономически резултат.

Спекулативният компонент в ценообразуването е по-сложен, главно движен от играчи, които търсят временни възможности за печалба, без да имат допълнителна информация за продукта. Въпреки донякъде лошото си име спекулантите играят ценна роля на пазара, тъй като често осигуряват ликвидност. Проблемът настъпва, когато те доминират. Огромна част от днешните купувачи на биткойн не търгуват в резултат на реален анализ на икономическата стойност на криптоинструмента. Те купуват, защото смятат, че цената ще продължи да се покачва със същата безумна скорост и ще намерят купувач на много по-висока цена (теория за по-големия наивник).

Не е невъзможно "справедливата" цена на биткойн да е в пъти по-висока от сегашната стойност. Никой разумен инвеститор обаче няма начин да провери тази хипотеза, наблюдавайки пазара през 2017-а, тъй като той е доминиран от неинформирани купувачи и следователно не дава достоверни данни. Сегашната ирационалност означава, че купуването на биткойн е предимно хазартен ход. Това ще продължи поне до момента, в който цената рязко падне, прахът се уталожи и информираните участници отново поемат водеща роля на пазара.

Какви са опасностите

На първо място, както с всяка нова технология, е напълно възможно пазарът да я е надценил. Подобно на надценения интернет през 1999 г. биткойн няма вътрешна стойност (за разлика от пшеницата), той трудно може да бъде и истинска валута поради крайната си нестабилност. (Кой би правил сериозни сделки при наличието на инфлационна или дефлационна спирала?) Подобно на златото той е пристан за спестяване за хора, които не вярват на централните банки и се страхуват от инфлация. В хилядолетната си история като ценен метал златото е минало през множество катаклизми, няма причина да очакваме, че виртуалният му еквивалент е застрахован.

Вторият голям риск е изобилието на краткосрочни спекуланти. При първия спад на цената много от тях ще започнат да продават, за да си подсигурят печалбата. Това може да доведе до спираловидно и ускоряващо се падане на цената. Еуфорията може много бързо да премине в паника. Нещо повече - самата технология поставя лимит на обема транзакции. Ако цената потъва и голям брой участници решат да продават, е възможно да се стигне до огромни проблеми с ликвидността. При негативен сценарий може да се окаже невъзможно да ограничите загубите си.

Накрая, в ерата на масово недоверие към властите липсата на регулации привлича много хора, но тя носи големи рискове от измами. Наскоро мой познат ми каза, че неговият "биткойн брокер" му е гарантирал 1000% възвращаемост на инвестициите през 2018 г., ако той му намери нови клиенти. Подобни пирамидални схеми се разпространяват с голяма скорост и рано или късно ще доведат до големи загуби. Нещо повече - сред изобилието на ICO започват да се промъкват все повече "койни" на компании без бизнес план и без реален шанс за печалба. Престъпните схеми ще повлияят на цената и на напълно законните койн инструменти.

Митът за лесните пари

Лесните пари са един от най-устойчивите митове в историята на човечеството. Балоните се надуват и се пукат средно веднъж на десетилетие и по нищо не личи, че успяваме да си научим урока. Биткойн манията обаче развява няколко големи червени флага, с които разумният инвеститор трябва да се съобрази. Когато голям брой хора купуват нещо, което не разбират, само защото се надяват да намерят "по-голям наивник", комуто да продадат, парите ви са в опасност. Когато голям брой хора твърдят, че "този път е различно", парите ви са в опасност. Когато някой ви обещае, че дадена инвестиция ще ви донесе печалба с абсолютна сигурност, попаднали сте на измамник.

Когато видите иначе разумни хора да поемат несъразмерни рискове, и вашите пари са в опасност. Няма случай в историята на човечеството, при който голям брой хора да забогатеят бързо без труд. Ако нямате никаква експертна информация за криптовалутите, вероятността да се окажете "по-големият наивник" е голяма. Затова и съветът към хората, които сега чуват за биткойн и искат да се включат, е: недейте. Рискът не си струва.
9
Коментара по темата
9.
*********
29.12.2017 10:50:30
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
8.
До 7
29.12.2017 09:53:46
Ами те са балъци, защото са се качили последни на кораба, за разлика от тези, които са купували на $1-$1000 :)
7.
До 5
28.12.2017 22:25:00
Тези които са си купили биткойните на цена 18 000 долара ,а сега цената е 13 000долара,те какви са ,и те ли ще спечелят милиони от този биткойн или ще пият една студена вода
6.
Бил Гейтс
28.12.2017 20:20:41
А колко кораба влизат на Бургаското пристанище и кой е виновен че е толкова неразвито?
5.
До 2
28.12.2017 20:14:32
Дали? Доста хора "нахрани" биткойна и вече са милионери :) Явно си кон с капаци.
4.
opa
28.12.2017 20:14:18
1ⁿ*-
3.
висок
28.12.2017 20:09:28
Бах мързел.....точно койна ще те храни! Та повечето актини на ЧПФ в момента са в койни!!!! Нали един ден ще чакаш пенсия от там?
2.
Ебах мързела
28.12.2017 19:41:45
Флагман пишете за глупости!!!
Мислете!!! Биткой не е проблем на Бургас!!!
Пишете за бизнеса и подобренията в Бургас!!!
Пишете и искайте отговорност!!!!
Привличайте инвеститори и богати хора в града.
Майната му на биткойн той няма да ни храни утре.
1.
ДПС, ГЕРБ, БСП и патрЕЕЕооотите
28.12.2017 19:39:57
Ние ударихме 3 милиарда от биткойни пък гласуващите овце да му мислят.
  Добави Коментар
Вижте как ще се повишават пенсиите през следващите три години МФ публикува Конвергентната програма за следващите три години – от 2024 до 2027 г Няма и помен от "Ергенът" 2, Валерия празнува РД-то си куче Миналата година покрай рождения ден на хубавицата отново имаше скандал с Евгени, не само защото много фенове отбелязаха, че тя се държи ужасно с него, но и защото ясно се виждаше, че не е сред желаните гости на партито
Не искаме аналогови матури, ще ги дигитализираме, обяви образователният министър В над 750 училища в цялата страна се провеждат матури, работи се при дефицит на време, за 15-20 минути трябва да се разпечатат материалите за от 200 до 300 зрелостника в едно училище Мъжете от тези три зодии са най-заклетите ергени
Сърцето на тази риалити звезда е разбито, но тя намери начин да го излекува Сицилия лекува души с цветовете си, онези розови оттенъци, светлосенките, усмивките на хората, написа в социалните мрежи Елена от Ергенът Имате ягоди и се чудите какво да ги правите? Пробвайте този сладкиш - не е кекс, а злато! Приготвя се супер бързо и е уникално вкусен
Той е най-известното мъжко жиголо, а в списъка му има политици, бизнесмени... Почти всички го поръчвали чрез популярна интернет платформа, където се представяли с истинските си имена Тази запеканка със стар хляб е най-бързото решение за гладници! Хем няма да изхвърлите сухия хляб, хем ще имате вечеря за нула време
Кошмарни тапи на две граници Трафикът е интензивен на ГКПП "Кулата" и на ГКПП "Маказа" на вход за леки автомобили Сянката на плажа поскъпва това лято Дни преди началото на летния сезон подготовката на плажовете тече с пълна сила
Какво ще направи Чоткин след победата в "Хелс Китчън" Вдига сватба Всички вкъщи обожаваме тези шоколадови целувки - супер хрупкави и кремообразни Тази рецепта ще ви стане любима!