Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Внимание! Плажовете остават без концесионери заради зелените

Ключови думи:
Зелените рекетьори напоследък започват да прокарват тезата, че са изцяло против новия Закон за концесиите и скачат срещу всяка инициатива на сътрудничество между държавата и бизнеса. Те искат да блокират държавата, тъй като концесиите са единственият вариант на публично-частно партньорство в Европейския съюз. Още повече, че след отпадането на европейските фондове след 2020 г., няма да има други възможни опции за партньорство между държавата и бизнеса.

Противниците на концесиите обричат всички плажове по морето да останат без стопани, а това означава да бъдат заринати с боклуци. Лошото състояние на ивиците веднага ще изгони чуждите туристи и обрече на фалит туристическия сектор.

През тази година 11 плажа в България се хвалиха с международния сертификат син флаг. Сред тях са "Оазис", Царево, плажовете в Дюни, "Слънчев бряг", "Слънчев ден", Созопол, Поморие, "Свети Влас", "Албена".

След отпадането на концесиите на плажовете, екоорганизациите най-накрая ще получат диво къмпингуване навсякъде по Българското Черноморие. Те са най-големите защитници да разполагат където си искат каравани и палатки, без правила. Така плажовете ще бъдат нацвакани с фекалии, гащи и чорапи. Ще палят огньове и ще горят близките горички.

Освен това зелените са готови да изгонят всички чужди инвеститори, които работят чрез концесии – германски, американски, канадски и др. компании, най-вече в добивната индустрия. За правителството и България ще бъде голям крах и лош имидж ако изгони концесионерите. Същото се отнася и за ски зона Банско, за където в момента е подготвена промяна в концесионния договор.

С новия закон, който влиза до края на декември в сила, се прилагат изискванията на Директива 2014/23/ЕС на Европейския парламент и Съвета от 26 февруари 2014 г., като заради забавянето страната беше заплашена от санкции. С него на практика се отменят сегашният Закон за концесиите и Законът за публично-частното партньорство и се въвеждат два основни вида концесии - за строителство и услуги (възлагани от държавата и общините като публично-частно партньорство) и за ползване (концесиите по досегашния закон). Максималният срок на договорите трябва да е такъв, че да гарантира покриване на разходите и възвръщане на инвестицията и получаване на доход от вложения капитал. Това са европейските норми и нормална бизнес логика.

Законът предвижда, че за договори за строителство и услуги срокът не може да бъде по-дълъг от 35 години, а таванът за втория тип концесии е 25 години, но с уточнението "освен ако със специален закон е предвиден друг срок". Допуска се и удължаване, но не с повече от една трета от конкретния срок, определен с договора. Така максимумът на една концесия може да стане 47 години.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Горя жилище в Пловдив Жена е в болница Голяма авария във Варна Много хора са без вода
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда