Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Провал в КСНС: Политиците не се разбраха как ще борят корупцията във властта (допълнена)

Няма съгласие за ролята и функциите на бъдещия антикорупционен орган, както и за това кой ще го назначава и контролира
Ключови думи: Румен Радев, президент, парламент, правителство, Воля, БСП, ГЕРБ, ДПС, Корнелия Нинова, корупция


Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) при президента не постигна съгласие за функциите на новия антикорупционен орган и за това кой ще назначава ръководството му. Това стана ясно от изявлението на държавния глава Румен Радев след заседанието.

То продължи около четири часа.
Президентът отправи критики към управляващите, че не са изпълнили решенията на КСНС от 30 май. Тогава политиците се обединиха за мерки, свързани със сигурността, най-вече касаещи армията и полицията.

Относно днешните решения Румен Радев каза: „Съветът не успя да постигне съгласие относно ролята и функциите на бъдещия антикорупционен орган, както и относно принципите за назначаване на неговото ръководство и контрол на действията на този орган. Предложих още две точки към така вече обединените предложения, които съдържаха моето виждане за всеобхватни и ефективни мерки за противодействие на корупцията. Съответно в дебатите и в гласуванията те не бяха приети.”

Припомняме, че Министерският съвет предлага законопроект за борба с корупцията, който обаче не предвижда новият орган да прави разследвания.
От БСП настояват органът да може да разследва, а ръководството му да бъде назначавано от президента. Такова е мнението и на държавния глава.

След заседанието днес лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че е имало гласуване. Нейните идеи били одобрени само от два гласа – нейния и на президента. 12 били "против". Това означава, че ДПС и „Воля” са застанали на страната на управляващите.

От речта на президента стана ясно, че е постигнато само общо съгласие.
Участниците се обединиха около констатацията, че резултатите от борбата с корупцията по високите етажи на властта са ниски поради несъвършенства в законодателството, в институционална рамка и поради липсата на обособена структура с ясни правомощия и капацитет за ефективна борба с корупцията. Постигнато бе съгласие за основните насоки в работата на държавните институции за ефективно противодействие на корупцията сред лицата, заемащи или заемали висши публични длъжности, които да гарантират първо, прилагане на комплексен подход, който наред с превенцията да се фокусира и върху разкриването, разследването и реализирането на наказателна отговорност“, заяви Радев.

Второто съгласие е да се създаде нормативна база, която да обхваща всички аспекти на превенцията, противодействието и борбата с корупцията.
„Трето, ефективни институции и механизми както за превенция и пресичане на корупционни практики, така и за своевременно разкриване и разследване на корупционно престъпление. И четвърто, независимост на органите за превенция и противодействие на корупцията от проверяваните и разследваните лица“, добави Румен Радев.

Членовете на КСНС са се обединили около предложения към изпълнителната и законодателната власт - първо, да приемат промени в Наказателния кодекс относно корупционните престъпления, за да бъдат обхванати адекватно „проявните форми на корупция не само в публичния, но и в частния сектор”.
„Второ, Народното събрание да разгледа и приеме закон за противодействие на корупцията. И трето, новият закон да регламентира всеобхватни мерки, включващи превенцията, отнемането на незаконно придобито имущество и своевременното разкриване и разследване на престъпления, свързани с корупционни прояви на лица, заемащи или заемали висши публични длъжности“, каза още Румен Радев.

Той коментира от свое име: „Искам още веднъж да подчертая своето виждане, че наистина е необходим независим разследващ орган, който да подпомага и да разкрива, пресича и разследва корупционни схеми; да работи за реализирането на наказателна отговорност. Защото дълбоко в себе си не вярвам, че корупцията може да бъде преборена само с имуществени декларации и борбата с нея да се задоволява с мерки за превенция. Разбира се, те са важни, но тук говорим за всеобхватност и са необходими и много други неща.”

Президентът подчерта, че сега въпросът е в ръцете на българския парламент и заяви, че предстои да видим доколко депутатите ще отчетат решенията на днешното заседание и високите обществени очаквания за резултати в тази дейност.

Припомняме, че преди десетина дни се появиха медийни спекулации, че ГЕРБ са готови да отстъпят на Румен Радев възможността да назначава ръководството на бъдещия антикорупционен орган. Развитието в КСНС днес обаче опровергава това. 



4
Коментара по темата
4.
Да
17.10.2017 20:39:58
Който може, нека почете паметта на непознатата Дафне Галиция. Нейната смърт ни показа за пореден път пропастта, която ни дели от нормалността. Оправданията са безпомощност. И бездуховност.
3.
Къде си Круме???
17.10.2017 20:20:53
К'во очаквахте? Крадците да приемат закон за кражбите да си режат ръцете.
2.
G
17.10.2017 19:14:52
Tova sa prestapnicite na balgariq
1.
ъцгйцгйцгйцгйцгъбтэтч
17.10.2017 18:28:35
БРАВО НА ДПС И ВОЛЯ .....ИСТИНСКИТЕ БОРЦИ ПРОТИВ КУРУПЦИЯТА И РЕКЕТА В БИЗНЕСА .......
  Добави Коментар
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана
За нищо на света не съхранявайте този продукт в хладилник Някои продукти изискват специфични условия за съхранение, за да се запазят в най-доброто си състояние, както по отношение на вкус, така и по отношение на безопасност Тошко Йорданов: В ИТН няма разнобой, отдавна сме посочили, че сме за еврото Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите
Всеки клиент на тази голяма БГ банка да чете, за да не загуби много пари Потребителите получават в електронните си пощи мейл, в който се алармират клиентите на банката, че трябва да "актуализират" документа си за самоличност Тиктака бомба: Учени засякоха времето до пълното изчезване на живота на Земята Всъщност, колкото и да не ни се мисли за това, рано или късно всичко на Земята ще приключи
60 лева за килограм череши у нас, дори във Франция са по-евтини Трагична година за овошките, не само в района на Кюстендил, но и в страната Мръсна игра за книжки: Как спират новия контрол над шофьорските курсове Приложение трябва да ги следи, но е пълно с дефекти, заяви шефът на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев
Галена плаща 11 бона за училището на големия си син! Фолкпевицата е първият потвърден член в състава на журито в предстоящия сезон на „България търси талант“ Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна Предложението за преки преговори между Русия и Украйна на 15 май в Истанбул направи рано в неделя руският президент Владимир Путин