Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

През 2018 година неонатологията в университетска болница „Дева Мария“ ще стане още по-добра

При нас думата "екип" е равна на семейство, каза д-р Търнева
Ключови думи: Дева Мария, болница, Бургас, отделение, качество, неонатология

- Д-р Търнева, вече 4 години оглавявате отделението по неонатология на университетска болница „Дева Мария“. Каква е Вашата равносметка за периода?

- Да, на 13 октомври правя 4 години, откакто съм част от екипа на университетска болница ‚Дева Мария“ и съм началник на отделението по неонатология. От 2014 година отделението е с трето, най-високо ниво на компетентност според медицинските стандарти. Ние сме и база за обучение на специализанти по неонатология. В Бургас и областта до този момент не съществува друго отделение по неонатология с това ниво. През тези години аз се постарах да създам екип от неонатолози и педиатри, както и екип от акушерки, които да отговарят на изискванията за интензивна работа в неонатологията.

И ако за някои думата „екип“ означава просто хора, с които ходят на работа на едно и също място, при нас „екип“ е равно на семейство. Има я спойката, има го усещането за цялост. Постарах се да съхраня всички позитивни практики, които бяха постигнати от основаването на болницата до момента, в който отделението придоби статут на трето ниво. Това са редица добри практики за отглеждането на новородените и грижите за тях в периода на престоя им при нас. Разработили сме комплексна подготовка за майката- като почнем от активното участие в училището за бременни „Биберон“, където изнасяме лекции и стигнем до ежедневния контакт на майките с новородените и подготовката им за отглеждане на бебето у дома.

Смятам, че сме положили основите на едно неонатологично отделение от съвременен тип и сега остава да надграждаме. Не е тайна, че освен професионализъм, за адекватна грижа за бебетата е необходима и апаратура, затова през 2018 година в плановете ми е да закупим още модерна техника, с която да сме сигурни, че даваме най-доброто на нашите малки пациенти. Ще бъде увеличен екипът с нови специалисти по неонатология, неонатологични акушерки и медицински сестри. Отговорно заявявам, че това ще са специалисти от нов тип.


д-р Мария Търнева, д-р Веселина Стоянова и д-р Красимира Добрева

- Споменахте колко е важна апаратурата. Наблюдава ли се тенденция за увеличаване на ражданията на недоносени бебета?

- Да, наблюдава се. Ние сме болница с изключително много раждания през последните години- ежегодно се раждат около 1200 бебета. Тенденцията в България да се раждат все повече недоносени деца се наблюдава и при нас. Усилията на екипа ни са насочени за подобряване качеството на работата спрямо тези деца, както и за децата, родени с екстремно ниско тегло- под 1000 гр.

Към момента за периода, в който съм в болницата, през интензивен сектор са преминали 485 недоносени деца, от които 50 деца са били с много ниско тегло и 5 деца с екстремно ниско тегло- под 1000 гр. От недоносените деца общо 110 деца са имали продължително интензивно лечение с екзогенен сърфактант и апаратна вентилация. Около 100 доносени деца, т.е. родени на термин, са лекувани комплексно, включително са били на апаратна вентилация по повод на тежки заболявания в неонаталната възраст. Диагностицирани са 4 деца с генетични заболявания, които са насочени за лечение в специализирани заведения.


Добрата колаборация между неонатолози и лекарите от другите звена на болницата- рентгенолози, лаборанти, кардиолози, детски хирурзи) ни дадоха възможност своевременно да диагностицираме вродени аномалии на сърдечно-съдовата система и гастроинтестиналния тракт. От 10 деца с вродени аномалии за този период успешно оперираните и спасени са 7. В годините имаме и спад на детската смъртност, като през 2017 имаме само едно починало бебе.

- След като вече и в България пренаталната диагностика се разви, продължават ли да се раждат деца с малформации?

- Все по-рядко се случва да се раждат деца с малформации, благодарение на пренаталната диагностика. Има рискови семейства с вече родени деца с аномалии, при които задължително трябва да се прави медико-генетична консултация, за да не се повтори горчивият им опит.

Доброто взаимодействие на неонатолозите с акушер-гинеколозите с пренатална насоченост е от съществено значение и ние сме благодарни, че го имаме. Мога да спомена д-р Борис Стоилов, който е от Пловдив, но преглежда в университетска болница „Дева Мария“ и е изключително добър ехографист.

- Във всички сфери на медицината в България има недостиг на кадри. Какво се случва в неонатологията, която е изключително натоварваща и стресираща специалност?

- Да, в България има недостиг на кадри и в неонатологията. При нас не е достатъчно да си отличен лекар, трябва да си и изключителен човек. За дългия си стаж като неонатолог винаги съм вярвала и съм се ръководила от презумпцията, че да работиш с новородени деца, да им дадеш живот в рамките на минути след раждането, по-късно да се бориш денонощно за тежко болните бебета, трябва да имаш душа и сърце. Човек без душа не може да бъде неонатолог!

д-р Мария Търнева, д-р Веселина Стоянова и д-р Красимира Добрева

Това е моето верую и вярвам, че успешно съм я предала на екипа си от лекари и неонатологични акушерки. В отделението, което оглавявам, независимо от преминалите трудности, смея да твърдя, че работят жени, които са майки не само на своите деца, но и на всяко едно новородено бебе. За това се изисква висок професионализъм и екипност. Това дава възможност на неонатологичното отделение в университетска болница „Дева Мария“ да продължи да се развива като неонатология от модерен тип.

Нашият екип се стреми да се равнява по умения, знания и професионален опит с водещите неонатологични отделения в страната. Прекрасно съзнавам факта, че всеки ден в България хиляди самоотвержени неонатолози и акушерки се борят за живота на най-малките. Професията е изтискваща, стресираща и свръх интензивна, но същевременно е много отблагодаряваща се. Хубавото е, че виждам пламъка в очите на специализантите и знам, че в България ще продължат да се изграждат отлични неонатолози. Горда съм, че част от тях ще изградим ние.
Иран мобилизира "всички възможни ресурси" в издирване на президента, шансовете му обаче намаляват Съд касира избора за кмет на Омуртаг Имало е подмяна в една от секциите, общо 32 протокола са счетени за фалшиви
Измама в интернет: Изтеглиха 200 лева от сметката на 20-годишна жена Започната е проверка Строителството станало апетитен бизнес за превъртане на кеш Цените на имотите у нас растат по няколко причини
Участничка в "Игри на волята" преживя ужасяващ инцидент. Възстановяването ѝ се определя като чудо Интуицията предупреждава Елена Боянова за фаталната травма Шофьор блъсна пешеходец във Варна, колата му падна в изкоп На място са пристигнали няколко екипа на полицията, пожарната и Бърза помощ
Ергенът бил смотаняк В интернет се появиха стари негови снимки, които предизвикаха същински взрив и лавина от коментари, за жалост повечето от които подигравателни Тя е едва на 34 години, а вече е с ботокс на челото Червенокосата дама, която бе синоптичка на Нова тв, преди да излезе за втори път в майчинство
Топ 5 енергийни места в България ма земи със силна и лековита енергия, за които хората разказват, че там компасите се побъркват, а часовниците спират Внимание: Обречени сме на бедност заради тези 3 навика В днешните меркантилни времена сякаш всичко опира само до пари
Военен камион удари автомобил на АМ „Тракия” По чудо инцидентът се размина без жертви Магдалена след "Ергенът": Проблемът не е в мен Тя публикува искрено признание в своя профил в Instagram