Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бизнесът иска: Учиш държавно, работиш в България!

Снимка: Днес
Ключови думи: бизнес, образование, висше, средно, индустрия, България

Правителството незабавно да преосмисли държавната политика по отношение на човешките ресурси, очакват от Асоциацията на индустриалния капита.

Бизнесът иска хората, които получават висше и средно професионално образование в рамките на държавната поръчка, да имат ангажимента да работят в България или за български компании или институции за определен период от време. От АИКБ смятат, че в тази връзка е е необходим нов Закон за професионалното обучение и образование, съобщава Днес.бг

В своя позиция по проблемите на политиката по доходите и човешките ресурси посочват, че за определени необходими за икономиката, но непопулярни специалности, трябва незабавно да се заделят финансови ресурси за отпускане на стипендии за учащите, както за висше, така и за средно професионално образование. Тази стипендия също да е свързана с ангажимент за работа в България или за български компании или институции за определен, по-продължителен период от време.

Тук не става дума за "възстановяване на крепостното право", а за коректни взаимоотношения между потребителите на обществени финансови ресурси (учащите) и обществото като цяло, изтъкват от асоциацията.

Втората посока според тях e радикалната промяна в подхода към легалната имиграция в България на квалифицирани кадри. Според АИКБ е необходимо незабавно да се разшири обхватът на действие на "синята карта" в България и за крайно необходими за индустрията специалности.

Бизнесът настоява да искаме от Брюксел допускането на висококвалифицирани специалисти от страни, които не членуват в ЕС, да остане в компетентността на националните правителства и администрации, както и кадри да бъдат привличани с двустранни правителствени спогодби на първо време със страни с българска диаспора.

Големият проблем е, че България изостава чувствително спрямо средната за ЕС производителност на труда, но ръстът на възнагражденията у нас изпреварва ръста на производителността на труда, смята бизнесът.

Едновременно с това у нас така наречената „компенсация на заетите”, включваща всички възнаграждения, бонуси и други придобивки на работещите, е 41 % от БВП. По този показател, България изпреварва повечето страни от Балканите и от Централна и Източна Европа.

В позицията се посочва, че политиката на невъздържано нарастване на минималната работна заплата води до надценяване на труда на най-ниско квалифицираните работници за сметка на средно квалифицираните и висококвалифицираните такива, затруднява наемането на хора с ниска или неподходяща квалификация и ги изпраща в сивия сектор или на социални помощи.

Данните от европейската практика показват, че в страните от ЕС, където няма регламентирана МРЗ, безработицата е с 40% по ниска, а средно претеглената работна заплата е 1,66 пъти по-висока от същата за групата държави с регламентирана месечна МРЗ, към които страни се отнася и България.

От АИКБ настояват час по-скоро да се отмени административното определяне на минималната работна заплата за страната и да се премине към нейното договаряне между национално представителните организации на социалните партньори.

Според ръководството на АИКБ продължават да са актуални и въпроси, които са многократно дискутирани, като например отмяна на временно въведената през 2010 г. мярка работодателят да плаща за първите 3 дни болнични, отмяна на минималните осигурителни доходи, отмяна на "класовете" за прослужено време и др.

От асоциацията изтъкват, че по статистически данни работната сила в България е намаляла със 73 хиляди души  през 2016 спрямо 2015  година. Общият брой на хората извън работната сила вече е 2 856 300 души, а едва 239 000 от тях имат желание да работят.

По данни на МВФ България е сред най-потърпевшите страни от емиграционната вълна от изток на запад в годините на прехода. Към 2012 г. около 16 % от населението на България, Румъния, Хърватия и Албания е емигрирало на Запад, което е довело до намаляване на брутния вътрешен продукт (БВП) със 7 %. Прогнозата е, че към 2020 г. БВП на страната ще намалее с още 4 %.
14
Коментара по темата
14.
asdsde
22.05.2017 16:49:33
eto! ti chakash biznesa da zapochne da raboti po evropeiski sled kato sa im otvorili granicite, a te kvo? vednaga se opitvat da diskriminirat veche evropeiskite grajdani. Ako ne si bqhte kupuvali stari BMWta i Porsheta, a konstantno reInvestirate parite si v primerno: zaplati, zdravni, obucheniq ili koli na rabotnicite, nqmashe da revete sega. Vpregnete si sega kolite da izkarvat obrazovanie.
13.
Kojcho
22.05.2017 09:49:38
Няма такова нещо "учене с парите на държавата", това са наши пари! Ми като се раждаме с "пари на държавата", да си стоим тук ?!
12.
CENSORED
22.05.2017 00:06:05
Za! S 2 РЪЦЕ!
11.
Момчил
21.05.2017 22:12:39
До10:
Какво взимате, само Вие си знаете.
Като знам колко персонал работи, и колко туристи обслужват, паричките си идват. Но тук не става въпрос, само за туризма, а на всякъде.
Човек за да работи, трябва да яде. А с тия трохи, които подхвърляте, няма как да стане.
До вчера казвахте : като не Ви отърва, другият чака на вратата. Е, сега да Ви работи другият!
10.
Ех Момчиле
21.05.2017 21:08:24
Само не разбрах,на кои услуги цените у нас са като европейските?Квартира,хотел,транспорт,ресторант...Нали се сещаш,че ако ти дам 15 лева на час трябва да ги взема от клиента,който ТИ обслужваш! Аз такъв клиент в България не знам да има.
9.
Момчил
21.05.2017 20:42:51
15лв на час, за 8 часа раб.време. Допълнителните часове 22.50!
Щом може цените в магазините,бензиностанцийте и други услуги да са европейски, значи може и цените на труда да са европейски! Ако това стане, България ще стане 16000000.
Хората ще имат стимул .
Така, че каквото извикало, такова се обадило.
8.
До fdf
21.05.2017 18:29:03
Като си ми толкова отворен,я кажи ти колко пари като заплата би дал на една камериерка?
7.
лицемерие
21.05.2017 18:26:12
Тоест "потребителите на обществени услуги" са длъжници, не на обществото, а на "бизнеса"? Това онзи "бизнес", който настоява, че трябва да плаща 10% данък, ли е? Същият "бизнес", който съществува благодарение на държавни субсидии и привилегии, за него ли става въпрос? "Бизнеса", който функционира и се управлява като феодално владение? Ние му "дължим" нещо? Този "бизнес" и цялото "работодателско" съсловие, начело с Домусчиев, са като герои на Оруел, с малката разликата, че правят живота на действителните хора ужасен.
6.
fdf
21.05.2017 18:16:49
"Бизнесът" да почва да дава нормални заплати , не да се гаври с трудът на хората , че и после се оплакват , че нямало кой да им работи ненаядени свине мръсни
5.
До 3
21.05.2017 18:01:24
Как хората по-света са го направили? Няма да откриваме топлата вода, ама то, ако искаш най-добрите студенти за себе си ще трябва да им плащаш. Ама не може така, те хем искат кадри, хем не искат да плащат. Кажи ми в момента кой е стимулиран да работи в туризма и с какво? Със заплати от 300 до 800 лева ли? Че те бачкаторите по строежите взимат вече 1000+. И никой не може да ме убеди, че един хотелиер със 100-200 или 300 стаи не може да дава повече пари.
4.
бай чеп
21.05.2017 17:57:12
Крайно време е работника да получава брутната си заплата и сам да се осигурява (социално и здравно) на каквато сума той реши.Тогава няма да има сърдити "Ама аз работя за 1000,пък той ме осигурява на минималната!"
3.
До 1
21.05.2017 17:29:02
И си прав и не си едновременно! Не може да учиш и създаваш вишисти с пари на държавата, които след завършване да заминаавт в германия. Или държавата се отегля от университетитемна 95% или ако плаща убочението да осигури и работа и то платена за 5 години на тея вишисти. Точно тук е и ролята на бизнеса - плаща редом с държавата на даден вишист и после симго взима кадъра на работа!
2.
...
21.05.2017 17:22:04
Ахахах,нали на вратата чакаха много? Сега искат фа назначават украинци и молдовци за 200 лева. Накрая и те ще спрат да идват и ще трябва да си вкарват черни от Уганда
1.
1
21.05.2017 16:49:10
Крепостничеството отдавна отмина. Хората отиват да живеят на места с по-добри условия. На бизнесът като му трябват кадри да умее да си ги задържа. То не е за всеки тази работа да се прави на бизнесмен.
  Добави Коментар
Започва Светлата седмица С това се поставя завършек на великденския празничен цикъл Гергьовден е, 208 016 българи имат имен ден Вторият ден на Великден тази година съвпада и с Деня на храбростта и на Българската армия
Секс на изхвърлен на улицата диван Двойката се била отдала на любовни ласки, без да обръща внимание на минувачите Палавата Христиана от "Ергенът" стене и се съблича в ръцете на 10 мъже  Риалити героинята ги кара да лазят по земята
Отиде си актьор от филми с купища „Оскар“-и Бърнард Хил почина часове преди да се завърне на ТВ екрана със сериала „The Responder“, който трябва да се излъчи тази вечер по Би Би Си Забраниха на гаджето на Иво Карамански да пазарува Инфлуенсърката получила нареждане от майка му да не купува нищо за очакваното си четвърто дете
Сестрата на Маги от "Ергенът" се оказа голяма красавица Фаворитката на Алекс май не е бременна Башар Рахал закова колеги си с признание От един мой учител знам правилото: "Гледай да не те усетят, че играеш! Усетят ли те, си се провалил, споделя актьорът
5 съвета за презареждане на любовта Не забравяйте за флирта Цяла Великобритания говори за българка Валентина е обявена за най-добрата акушерка на Острова за 2023 г.
70-годишна варненка сподели рецептата за козунак на баба си Автентичността на празника ви е гарантирана, ако сложите това на трапезата си Природни методи против пигментни петна по кожата Как да изгладите и изравните тена