И Гроздан Караджов стана обвиняем за присвояване при източването на "Теленор"
Впоследствие от държавното обвинение съобщиха, че обвинението срещу Караджов е за длъжностно присвояване и е по разследване за източването на "Теленор".
На излизане Караджов заяви само: "Извикаха ме за някакви търговски отношения отпреди примерно шест години. Не съм го прочел още.
Прокуратурата се занимава с договори между части фирми. Знаете, че аз се занимавам с бизнес. Ще имам изявления по-нататък." Той отказа да отговори на повече въпроси. Адвокатът му само потвърди, че той има обвинение.
Разследването е по сигнал на "Теленор" от април 2016 година, за който съобщи норвежкия икономически всекидневник Dagens næringsliv (DN).
Историята започва, след като норвежкият телеком "Теленор" купува "Глобул" от гръцката OTE през август 2013 година.
От съобщението на прокуратурата се разбира, че Караджов като собственик и управител на фирма е обвинен за три договора, сключени през 2011 и 2012 година на стойност 5 545 660.51 лева. По тези договори е нямало изпълнение.
Караджов е обвинен, че умишлено е улеснил главния изпълнителен директор на "Космо България Мобайл" ЕАД да присвои сумата от 5 545 660.51 лв. Той е обвинен за длъжностно присвояване, при условията на продължавано престъпление, в съучастие с главния изпълнителен директор на "Космо България Мобайл" ЕАД, като Караджов действа като помагач
Сигналът на компанията до прокуратурата е от миналата година и съдържа доклад от вътрешен одит, който е установил 21 компании, издали фактури към "Глобул" за предполагаеми фиктивно извършени доставки на стоки и услуги на обща стойност 48 млн. лева. В сигнала са посочени и лицата, свързани с тях, за които са установени съмнителни сделки. Той е подаден от новото ръководство на компанията срещу предишното.
Докладът от одита съдържа описание на множество договори за консултантски и маркетингови услуги, договори за доставяне на софтуер и лицензии за него, договори за използване на интернет честоти, сключени преди "Теленор" да придобие "Глобул".
"Установено е при вътрешния одит, че описаните в договорите доставки не са били заявени за необходими от съответните технически отдели, не са били доставени, инсталирани и поддържани и изброените доставчици според тях не са имали капацитет да доставят активите, съобщават още от прокуратурата.
На специален брифинг по-късно през деня говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че кръгът на обвиняеми не е изчерпан и ако държавното обвинение събере доказателства и срещу други собственици на търговски дружества, спомогнали за източването на кампанията, ще има още обвинения.
"По трите договора (сключени от фирма на Караджов - бел.ред.) категорично и според нашите доказателства, и според сигнала на "Теленор", няма реално изпълнение, но парите са преведени. Това е така нареченото помагачество към длъжностно присвояване", обясни Арнаудова.
Тя добави, че това са отношения между две търговски дружества в действителност привидно, но в случая се касае за длъжностно присвояване.
"Приета е тази форма на източване на дружеството, като са сключвани наистина фиктивни договори. Това не е търговска дейност това е престъпление", уточни Арнаудова. Добави Коментар