Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Спомени от соца: Когато киселото мляко беше кисело, a млякото от крава

Днес млякото стои твърдо в кофичката като гипсова отливка и не пуска капчица вода
Ключови думи:
Българите над 40 годишна възраст си спомнят, че едно време киселото мляко имаше трайност 72 часа, след което вкисваше и трябваше да се изхвърли, съобщава socbg.com. Днес млякото става за ядене, дори и цял месец да е престояло в хладилника. По времето на плановата икономика държавния млекопроизодител „Сердика” си е  планирал доставките, знаейки потреблението и нуждите на пазара и всеки ден е зареждал прясна стока с трайност 3 дни, която бързо се е изкупувала от населението и е нямало опасност да залежи и се изхвърли. Възрастните и до днес си спомнят как касетките със стоката са се оставяли призори на рампата на улицата зад кварталния магазин или супер, и са си стояли докато работниците от магазина не я приберат. Днешните супермаркети не искат да продават кисело мляко, което се разваля бързо, защото предлагането му далеч надвишава търсенето и трябва да бракуват количества от него. По тази причина производителите правят продукт, който да трае повече. Колкото по-малко живи бактерии има в киселото мляко, толкова по-голяма е неговата трайност. Ако съотношението между киселата и сладката бактерия е много повече в полза на сладката, това също увеличава срока на годност.  Специалистите обясняват и дългия срок на годност днес с това, че вечеима модерни закваски и технологии, позволяващи млякото да е произведено по правилата и да издържа по-дълго.

Има разлика и във вкуса. Преди млякото беше наистина кисело, а сега е на границата да започне да сладни. Експертите припомнят, че вкусът, полезните качества и уникалността на продукта се дължат на задължителната симбиоза между два основни микроорганизма: лактобацилус булгарикус и стрептококус термофилус (единствената безвредна за човека стрептококова бактерия). От съотношението между двете бактерии пък зависи по-киселият (лактобацилус) или по-сладкият (термофилус) вкус на продукта. Киселата вирее и се възпроизвежда само по нашите географски ширини, затова е един от националните символи на България. Тази бактерия създава вкусен и полезен продукт, но и бързо го разваля.  Преди години закваската на киселото мляко за масова употреба се е правела със съотношение на киселата към сладката бактерия 1:2 през зимата (една бактерия lactobacillus bulgaricus на 2 streptococcus thermophilus). През лятото сладките бактерии се увеличавали малко – до 1:4, заради топлото време и по-бързото вкисване на млякото. В сегашните модерни закваски съотношението на киселата към сладката бактерия стига до 1:9 – 1:10. Специалистите в бранша отново дават обяснение за тази промяна с факта, че по-сладките млека се харесват повече на децата и младите хора, а стандартът се съобразява с промяната в предпочитанията на потребителите.

Консистенцията също е променена. Киселото мляко преди се продаваше с тънък слой вода отгоре (нещо като саламура; цвик). Днес млякото стои твърдо в кофичката като гипсова отливка и не пуска капчица вода. Познавачи твърдят, че сега производителите слагат в него нишесте и др. добавки, които да го направят по-гъсто и плътно.

По времето на социализма опаковката и цената на киселото мляко претърпяват няколко изменения, но грамажът си остава винаги един и същ – 500 гр

Преди 1989 год. млекопреработването и производството на млечни продукти у нас е държавен монопол наречен ДСО „Млечна промишленост“. Най-големият млекокомбинат се е намирал в София, а в окръжните градове на страната са изградени негови подразделения. Киселото мляко се е правело от прясно мляко и закваска по утвърден държавен стандарт. Всеки млекокомбинат в страната е произвеждал масово краве кисело мляко и в по-ограничени количества смес от краве и овче мляко. Произвеждало се е и овче и биволско мляко. Днес производството на кисело мляко е изцяло в частни ръце. Производители му са длъжни да спазват определените стандарти за качество на продукта, но на практика няма утвърден единен стандарт за производство (преди три години бе приет отново БДС за киселото мляко, но той е само препоръчителен и производителите му не са длъжни да го спазват). Поради тази причина в търговската мрежа има десетки видове марки кисело мляко, с различен вкус в зависимост от това какво е решил да вложи като съставки производителя. Киселото мляко от краве мляко е най-масово и днес. Много рядко на пазара се срещат друг вид млека.

По времето на социализма опаковката и цената на киселото мляко претърпяват няколко изменения, но грамажът си остава винаги един и същ – 500 гр. Днес грамажът на една кофичка кисело мляко е масово 400 гр.(има и по 370 гр.), някои производители от време на време слагат допълнително 100 гр и го обявяват като бонус за потребителя. Цената му варира от 0.40 ст. до над 2 лв в зависимост от производителя и съставните му качества.

Преди 1989 год. цената на киселото мляко от Малко Търново до Брегово е една и съща. Цените на всички хранителни продукти са еднакви навсякъде и се определят със закон от държавата. Масово в съзнанието на българина тя е останала 23 ст. През 60-те и през 70-те  кравето кисело мляко е 18 стотинки. След генералното повишение на цените през 1979 год, обявено по вестниците като корекция, то скача на 22 ст. и след много кратко се повишава с още 1 ст. Киселото мляко смес (краве и овче) се продава за 37 ст.

Когато киселото мляко се появява масово на пазара е липсвал амбалаж. Всеки си е носил в магазина някаква съдинка от къщи да му сложат кисело мляко. Тогава се е продавало от фасати – алуминиеви пресечени-конусообразни съдове с обем пет килограма. Според по-възрастното ни поколение това е било и най – хубавото кисело мляко правено в България за масова консумация. Впоследствие влизат в употреба стъклените буркани, но амбалажът е създавал големи проблеми на производителя. Стъклените бурканчета са оскъпявали допълнително продукта. С амбалажа цената му е ставала 27 ст., но хората масово са връщали празните стъклени бурканчета в магазините, за да не плащат за него. Така с амбалажа, цената на най-скъпото тогавашно мляко е 41 ст, като изключим чистото овче и биволското, които са се продавали в по-малки пластмасови кутийки.

В края на 60-те се появява и новата модерна опаковка – ­ пластмасовите кофички, но тъй като само столичния млекокомбинат ги е изработвал, те са се срещали единствено в София. Кофичките са имали квадратна форма и след употребата им са били изключително удобни за разсад. По-късно се появяват и познатите ни и до днес кръгли кофички. Въпреки по-удобната за употреба пластмаса, почти до 1989 год. масово киселото мляко се е продавало в споменатите стъклени буркани от 500 гр., понеже поради липсата на подходящата техника за изработка, преминаването от един вид опаковка към друг е бил много бавен и продължителен период.  При появата на стъкления амбалаж през 60-те за затварянето му са се използвали саморазпадащи се картонени капачки. После се появяват пластмасови и алуминиеви. Последните се налагат и като най-масови. Фолиото, от което са се правели капачките е било изключително твърдо и плътно, приличащо по-скоро на тънка тенекийка. Капачката е обхващала гърлото на бурканчето с накъдрена прегръдка. Те пък са се използвали активно от българските домакини в домашната кулинария.

Когато киселото мляко се появява масово на пазара е липсвал амбалаж

Началото на 80-те е пикът на млечната промишленост у нас. Най-големия ни производител – ­ столичният млекокомбинат „Сердика“ достига производство от 350 тона кисело мляко на ден. Другите големи млекокомбинати в страната бълващи огромна продукция от кисело мляко са тези в Хасково и Толбухин. Толбухинският например в най-силните си години е преработвал до 500 тона мляко дневно, а само на територията на тогавашния Толбухински окръг са се отглеждали близо 39 000 дойни крави. Днес те са по-малко от 10 000, а комбинатът отдавна е в историята.

През 80-те страната ни е на първо място в света по употреба на кисело мляко и на второ място след Франция по консумация на сирене, а днес дали заради изменения вкус или цената, консумацията му у нас е спаднала повече от двойно.
13
Коментара по темата
13.
Григор
17.09.2018 15:41:13
По времето на любимия ви Соц. за "Носталгия по миналото се лежеше в лагер"... И сега трябва да е така та дано спрете да лъжете хората,колко било добре. По магазините нямаше нищо, или ако има нещо то то беше абсолютен боклук. Ако беше толкова хубаво Вие другари нямаше да скалъпите т.нар преход за да станете капиталисти. Стига сте заблуждавали хората. Това мляко от крава опаковано в скапаните пликчета плуваше в едни гнусни легени в мляко от спуканите пакети... абе гнусна работа. Киселото, да беше кисело, но защото организацията на плановата икономика беше такава, че докато стигне до щанда и е прокиснало с избомбени капачки.
12.
А....
26.03.2017 17:19:30
Многото простотия, много нещо! И обикновено пишат тези, които НИКОГА не са яли истинско кисело мляко, сирене,кашкавал...Хем с малко мозък, хем промит! Ооо, неграмотнико! Драскач! Какво полезно си направил в скапания си живот???
11.
Ротшилд
26.03.2017 11:06:52
Бях 4-5 годишен и нашите ме оставяха да пазя ред на опашката пред кварталния магазин с една мрежеста торба в ръка.Тогава не се чакаше на опашка само за кисело мляко ами и за яйца,олио,брашно и какво ли още не.Витрините бяха празни,а народа се редеше на опашки,сега е обратното.
10.
УЛТРА
26.03.2017 11:06:15
Бойко ке умре але алее
9.
тинтириминтири
26.03.2017 10:56:17
Който помни празните щандове по магазините ще се сети защо са ручали кисело мляко великите комунисти. И защо саламите им викаха "кучешка радост"...
8.
Smith
26.03.2017 10:15:17
По-тъпа статия във флагман скоро не бях чел, като изключим брътвежите на съветските психопати от esoriter. Неслучайно сте я пльоснали днес, целта естествено е по-тъпичкия електорат да си спомни с умиление за времето когато са имали здрави зъби и фърли за бесепето. Уж по-хубави и здравословни храни сме яли през соца, уж сега фармацията ни трови, уж лекарите колко били кадърни едно време пък сега болници закриват, уж спокоен живота, сега и самолетите го пръскат с отрови простия бесепар, пък накрая средната продължителност на живота в .бг се увеличила от 89 до 2016 с повече от 3 години. Ама простия бесепар как да провери горкия в Гугъл, ако не му кажат от Политбюро, няма да разбере.
7.
aphex
26.03.2017 09:27:19
До 3-ти си олигофрен.
6.
Ебания руски окупатор
26.03.2017 09:17:25
Много обичах да чакам за кола 10 години и никога да не ми дадат разрешително да посетя Европа.
5.
Ко?
26.03.2017 09:16:12
Била на първо място според изследванията на Тодор Живков хахахаха ментарджия и ебани комунисти само се биеха по гърдите --- как така стана уж от първо място на последно като а Живков умираше? Сетете се какви фалшиви цифри цитирате.
4.
Комунист =престъпник
26.03.2017 09:14:03
Фалшива пропаганда.
Нямаше соц ами имаше съветска окупация и комунизъм.
Грабенето на България е причина защо сега е най бедна и изолирана.
3.
Ех години
26.03.2017 09:06:57
Каде е бай Тошо че да ви набута в Белене да ви ядат прасета,долни клептомани.
2.
Мразя Циганите
26.03.2017 08:37:55
В България не ядем кисело мляко с Булгарикус бациликус. Защото вече от 30 години тази бактерия която е уникална само за България е няма. Япония е купува от нас и там ядат българско кисело мляко!!!
1.
Се
26.03.2017 08:07:37
Само ГЕРБ!
  Добави Коментар
Защо децата ни са първи по пушене и пиене? Това са много стряскащи резултати, защото са свързани с подрастващите хора, малките деца, смята експерт 70% от българите нe си мият зъбите Децата в никакъв случай не трябва да се плашат със зъболекаря или зъболекарския стол
"Булгаргаз" предлага с 6% по-евтин газ през май Окончателно решение ще бъде взето на 1 май Слагат и електронен подпис в личните карти Таксата за обикновен срок за издаване става 30 лева, бързата услуга е 60 лв., а експресната - 150 лв.
Даниел Петканов стана трейдър Лудия репортер търгува с валути, акции, стоки и индекси Глоба от КАТ ни спъва да си продадем колата Пречката важи и при сделките за имоти, от 3 май нотариусите ни проверяват в НАП за борчове
Митничари намериха 3000 кутии цигари, скрити в издълбан хляб Микробусът е сканиран с рентген и са набелязани подозрителни зони с различна плътност Бургас ще бъде домакин на най-големия форум на креативната индустрия - ФАРА Над 500 професионалисти от комуникационния бранш ще посетят морския град от 6 до 8 юни
Бургаски празнични събития до 6 май Ето програмата Аня Пенчева: Вече нямам снаха! Синът на актрисата се е разделил с дрифтърката Ива Русинова
19-годишна шофьорка на камион се заби в дърво, с опасност за живота е Водачката е откарана в болница в София Красотата в Бургас има ново име –„Sunny Shape“ (СНИМКИ) Местните и гостите на града ще могат да се грижат за своето здраве и красота, посещавайки партерната зона на бл. 158 в ж.к. Славейков. Локацията е изключително удобна точно срещу мол Галерия