Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Мамят ли ни с менте храни? Отговорът идва до дни!

Ключови думи: храни, менте, български, пазар
България започва проучване на опита на държавите от Вишеградската четворка, които са установили двоен стандарт в храните. То е разпоредено от изпълнителния директор на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) д-р Дамян Илиев, съобщиха от ведомството. След анализа ще бъде разработен план за действие, като се вземе предвид и спецификата на националния пазар.

Скандалът е огромен и по него отношение взе и Европейската комисия.  Еврокомисарят по правосъдието, потребителите и равенството Вера Йоурова нарече практиката на компаниите "подвеждаща, нетърпима и несправедлива" и обеща да направи всичко възможно да я спре. "При някои продукти фактически сме се превърнали в европейско кошче за боклук", каза за Ройтерс министърът на земеделието на Чехия Мариан Юречка. 

От БАБХ уточниха изрично, че различното качество не означава, че храните са опасни за потребителите. "Става дума за продукти от една и съща марка, които се продават с различни съставки в страните от Източна и Западна Европа. България като част от Европейския съюз не би следвало да се третира по различен начин от държави като Германия, Франция, Белгия и други", заявяват от ведомството.

За да се направи реално сравнение за качеството на храни, предлагани в Западна Европа и България, е нужен мониторинг на продукти от една и съща марка, които се предлага от една и съща търговска верига. Ако става дума за шоколад, напитки или месни продукти, те трябва да са произведени от един производител. В момента се уточнява кои храни ще са акцент на анализа. Той трябва да се извърши в съответните акредитирани лаборатории в България и ЕС.

"За БАБХ като контролен орган е от съществено значение храните, предлагани на пазара, да са безопасни за консуматорите. И да са етикетирани правилно, за да могат потребителите да направят своя информиран избор. Двойственият стандарт в ЕС спрямо различните държави членки да бъде спрян или да бъде редуциран в максимална степен. Ние като държава ще продължаваме да настояваме да няма различия в качеството на храни под една марка", категорични са от агенцията, управлявана от Дамян Илиев.

2
Коментара по темата
2.
Проста сметка
08.03.2017 08:53:05
Резултатите са ясни, който си плаща- не е менте. Който не цака е менте.
1.
xaxo
07.03.2017 20:53:54
Въй, сериозно ли бе.А аз си мислех до сега че, ям само първокачествени и био храни.Добре че, изхарчиха няколко десетки милиона евро на данъкоплатците за да установят това което баба Гица го знае отдавна.
  Добави Коментар
Президентът подписа указ касаещ Крум Зарков Зарков поиска да бъде освободен като секретар на държавния глава Тези зодии са магнит за негативна енергия Тези знаци са склонни да бъдат по-интровертни, заземени и отзивчиви към външни влияния 
4 медала завоюваха малките каратеки на СК "Бушидо"-Несебър от държавни първенства Всички несебърски състезатели са дебютанти и се представиха чудесно Напръскаха 11-годишно момиче с лютив спрей заради…паркомясто Семейна разходка приключи с шок и психотерапевт – агресивен младеж посегнал и на бащата, и на детето
Осигуряват безплатна почивка за 300 000 семейства Право на ваучери за нощувка имат пенсионерите, семействата с ниски доходи и многодетните семейства Най-истеричните жени са от тези зодии Водят ги нравът и пламенният им характер
Смесвам мляко и вода и правя тези лесни сиренки Резултатът е впечатляващ – златисти, пухкави и неустоимо вкусни Проведе се открита приемна с обсъждане на темата „Европейският съюз в Бургас“
Бил Гейтс обеща да дари 99% от състоянието си през следващите 20 години Най-твърдоглавите зодии Не им се сърдете – просто звездите са им отредили толкова чепат характер
Бомба! Забрави за Даниела, натиска се с известна певица в заведение Тита ли е новата му? Никога не слагайте тези 5 растения в дома си В следващите редове ще ви разкрием защо тези цветя може да са опасни