Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Отговорите на няколко въпроса за Нова година

Ключови думи: нова, година
От хиляди години хората отбелязват настъпването на всяка нова година по един или друг начин.
Някога чудили ли сте се кой е измислил списъците с цели, които си поставяме в края на всяка година, или пък какви традиционни ястия сервират на Нова година по света?

Ето отговорите на тези и още няколко въпроса свързани с новогодишната нощ:

Какво означава “Auld Lang Syne” и защо я пеят на Нова година?

“Auld Lang Syne“ е заглавието на шотландска поема, написана от Робърт Бърнс през 1788 г., която по-късно се превръща в традиционна народна песен.

Изключително популярна е в англоезичните страни, където се пее в полунощ на 31 декември за изпращане на старата година. В превод “Auld Lang Syne“ означава „дните отминаха“.

Въпреки че е написана още през XVIII в., песента започва да се утвърждава като новогодишна едва след като Гай Ломбардо и неговата музикална група изпълняват песента по радиото в 00:00 ч. на 31 декември 1929 г. Групата превръща това в традиция и всяка Нова Година до 1976 г. изпълнява песента на площада „Таймс Скуеър“ след спускането на топката.


Кога започва традиционното спускане на топката на „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк?

Всяка година близо милиард души от целия свят се събират на известния нюйоркски площад, за да наблюдават спускането на топката.

Световноизвестната традиция стартира през 1904 г., когато редакцията на всекидневника „Ню Йорк Таймс“ се премества на тогавашния площад „Лонгакър“  – (Longacre Square) и убеждава управата на града да промени името на площада в чест на известния вестник.

В края на годината собственикът на „Ню Йорк Таймс“ организира невиждано парти с впечатляващо светлинно шоу от фойерверки. Когато през 1907 г. в града влиза в сила забрана за използване на фойерверки, започва алтернативната традиция със спускането на топка, направена от дърво и метал и тежаща повече от 300 кг., осветявана от повече от 100 електрически крушки.

През годините топката претърпява различни изменения и подобрения и днес тежи близо 5 тона.

Кой измисля списъците с цели за новата година?

Хората винаги са виждали новата година като възможност за ново начало. Ако в миналото са очаквали успешен лов и плодородие, то днес си поставяме за цел да влезем във форма или пък да се откажем от лош навик.

Традицията за поставяне на новогодишни цели е проследена от историците до времето на древните вавилонци, които правели обещания, за да спечелят благоволението на боговете.

Традицията, тези обещания да не се спазват, вероятно също варира оттогава. Така че не се притеснявайте, когато след няколко месеца осъзнаете, че голяма част от целите ви за 2017 г. вече са отпаднали. Историята потвърждава – това е традиция, която трудно може да се пропусне.

Кой направи 1 януари първият ден от годината?

До момента са открити редица календари, останали от цивилизациите в миналото, във всеки от които годината започва по различно време, носейки природно или астрономическо значение.
В Египет например годината започвала с достигането на годишното пълноводие на р. Нил, а в Китай краят на старата година настъпва при второто пълнолуние след зимното слънцестоене.

Гай Юлий Цезар се консултира с най-ценените астрономи и математици за времето си, за да създаде Юлианския календар, който свързва слънчевата година с европейското положение на Слънцето и с европейските сезони.

В този календар продължителността на годината е 365 дни и 6 часа, а всяка четвърта година се смята за високосна и се състои от 366 дни. Цезар въвежда календара на 1 януари 46 г. пр. Хр. в чест на бога на началото Янус, чието име носи първия месец от годината.

Кои са някои от традиционните храни за Нова година?

На празнични вечери и партита за Нова година по света хората ядат най-разнообразни ястия, носещи определена символика.

В Испания и испаноезичните страни в новогодишната нощ задължително изяждат няколко зърна грозде, символизиращи надеждата им за идните месеци.

В много страни се консумират зърнено-бобови култури, които наподобяват многобройни монети в чиниите и би трябвало да донесат финансово благосъстояние през следващата година. Например в Италия ядат леща, а в Южните Щати – черен боб.  

Поради фактът, че прасето е символ на благоденствие, късмет и богатство, на Нова година в САЩ, Куба, Австрия, Унгария, Португалия и други страни се сервира свинско.

Кръгли пити и кексове се слагат на масите в Холандия, Мексико, Гърция и други - знак, че цикълът на годината е завършен.

В Швеция и Норвегия пък традиционен е оризовият пудинг с бадем вътре и който открие ядката се смята, че ще бъде щастлив и успешен през цялата година.

А в България ядем баница с късмети – просто и лесно, няма нужда от гадаене, късметчето си казва какво ни очаква - я нова любов, я нова кола, може здраве и пари или пък пътуване в чужбина, вероятности много, но късметът е само един.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Направете това и пържолите ще се топят в устата Рецептата е много лесна и проста, а резултатът е месо, което буквално само пада от кокала Разследват умишлен палеж пред къща на британския премиер Той е живял там със семейството си преди да се премести на "Даунинг стрийт 10"
Това са най-мразените зодии Невинаги се открояват с добро поведение 2 капки от това в шампоана и забравям за косопада, а струва само 1,50 лв. Днес ще ви разкажа за най-простия метод, който е не само ефективен, но и евтин
Шок! Цената на черешите удари 267 лева Ще поскъпнат ли продуктите с навлизането на еврото С тази тайна съставка оризът ще бъде напълно рохкав и никога повече няма да залепне Съществува един изключително прост трик, който напълно ще промени резултата
Животът ви ще е кошмар, ако се ожените за тези зодии Много хора се променят, след като си кажат заветното "Да" с половинката Българи в основата на парад в САЩ Симеон Николов с куп индивидуални отличия, Къндев блести на финала на Колежанското
Интересно събитие в Бургас: Стартира майсторският клас по флейта с проф. Айля Улудере В рамките на четири дни участниците ще получат по три индивидуални урока с продължителност 40 минути Португалец е в тежко състояние след катастрофа в столицата Пострадалият мъж е карал мотор, блъснат е от кола
Пловдивчанин наруши закона в Царево Мъжът кара пиян Инцидент с украинци в Свети Влас! 18-годишна получи медицинска помощ Пострадалата е освободена за домашно лечение