Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Иран, Русия и България ще разговарят през август за продажбата на ядреното оборудване за „Белене”

АЕЦ "Белене" може да се реализира само на пазарен принцип, каза Томислав Дончев
Ключови думи: АЕЦ "Белене", Томислав Дончев, парламент

 

 


През август ще има тристранна среща между представители от България, Иран и Русия във връзка с идеята за продажба на произведеното оборудване за АЕЦ „Белене”. Това обяви пред журналисти в парламента вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев.

Той каза, че правителството работи по два варианта след решението на Международния арбитраж, по което „Атомстройекспорт” ни осъди по няколко параграфа. Единият е продажба на произведеното оборудване, а другият – приватизация на проекта.

Една от идеите е оборудването да се продаде на Иран, където строят атомна централа.
„С вицепрезидента (на Иран – б.а.) са водени разговори дали подобна сделка е възможна. Принципният отговор от иранска страна беше, че подобна сделка е възможна и те принципно проявяват интерес. Но има да се уточнят куп технически детайли. Няма как да е една седмица след визитата ни, но може би следващия месец със сигурност ще има среща. Тя най-вероятно ще бъде тристранна. Няма как една подобна сделка да се обсъжда без производителя”, каза Томислав Дончев пред журналисти в парламента.

Той заяви още, че информацията, че Иран няма интерес да купува ядрен реактор от България, е била опровергана от тяхна страна.

Според Дончев към момента имало общи запитвания на евентуални инвеститори от чужбина за приватизация на АЕЦ „Белене”.
Държавата обаче не само няма да има участие в проекта, но и няма да дава никакви гаранции, включително и за изкупуване на ток на фиксирана цена. Т.е. АЕЦ „Белене” би се реализирал само на пазарен принцип.

 

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Цял живот използваме дафиновия лист само за супи и яхнии, но ето какви са истинските му ползи: Малко хора знаят, че ароматът на дафинов лист има успокояващ ефект Всички искат рецептата за този сладкиш Негреса с ванилов крем - направо се топи в устата Идеален е както за гости, така и за сладко изкушение у дома
Краят на ерата „Орбан”: Новото унгарско правителство положи клетва и се закани за сериозни реформи Петер Мадяр пое управлението с обещания за медийни реформи и завръщане към ценностите на ЕС В никакъв случай не хвърляйте саламурата от киселите краставички Ще ви разкрием за какво да я използвате в кулинарията
5 зодиакални знака на прага на съдбовен поврат Някои ще затворят врата към миналото, други ще започнат нов етап, а трети ще получат шанс, който не бива да пропускат Индонезия задържа 321 чужденци за онлайн хазарт Това е втори такъв случай само за два дни
Нови случаи на хантавирус на круизен кораб? Подозират, че трети британец и испанка вероятно са заразени Жената е имала контакт със заразен, който по-късно е починал Шок цени на самолетните билети планират авиокомпаниите Войната в Иран прекъсна доставките на петрол през Ормузкия проток, което повишава цената на самолетното гориво и вече кара някои авиокомпании да отменят полети
Четири огнища на шарка в Пловдивско ликвидира БАБХ За щастие засега няма активни случаи на птичи грип ЦРУ: Иран може да устои на американската блокада с месеци Страната все още разполага с близо 70% от ракетния си арсенал отпреди войната и около 75% от мобилните си ракетни установки
Дара с втора репетиция на сцената във Виена Заявките са за шоу, което съчетава неподправения ѝ стил, но с кукерски елементи „Филм без име“: Тази вечер ще е страхотният финал на „СОЛиСиМи“ - с магията на филмовата музика и младите таланти на Бургас Концертът ще бъде истинска наслада за всички ценители на музиката и киното, като същевременно ще бъде и великолепна демонстрация на младия творчески потенциал на Бургас