Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Британската лира с нестабилен курс, излизането на Великобритания от ЕС било лоша идея

Още при обявяването на датата на еврореферендума Камерън предупреди, че стигне ли се до този етап, връщане назад няма да има
Ключови думи: референдум, гласуване, Европейски съюз, Великобритания, Камерън,

Курсът на британската лира, подобно на резултатите от референдума, към момента е доста нестабилен. При отварянето на азиатските пазари, валутата на Обединеното кралство се срина до най-ниското си равнище от 2013 година насам, съобщава БНТ.
Преди референдума във Великобритания, министерството на финансите на Япония даде указания на водещите банки в страната да подготвят запаси с чуждестранна валута в случай на резки колебания на валутните курсове. Икономистите в Токио не са единствените, които се подготвят за Брекзит сценарий.
По инициатива на ръководителя на Европейската централна банка се проведе спешна среща за изготвяне на план за действие в случай на излизане на Великобритания от Европейския съюз. След заседанието той заяви, че институцията има готовност да действа с всички инструменти в рамките на мандата си, за да успокои пазарните вълнения, които биха настанали в случай на Брекзит. Той не разкри повече детайли за плана на ЕЦБ.
Икономисти и индустриални анализатори от цяла Европа обаче предвиждат сериозни последици както за Обединеното кралство, така и за европейските бизнеси, ако Великобритания напусне съюза.
Сред секторите, които най-сериозно ще пострадат, са германската автомобилна индустрия, която разчита на производствени мощности в Англия и внос на части от Острова.
И САЩ, и Китай смятат, че излизането на Великобритания от ЕС е ужасна идея, съобщава  кореспондентът на Българското национално радио Младен Петков. Следи се трескаво курсът на паунда, който влияе на "Уолстриийт". При евентуално излизане на Обединеното кралство от обединена Европа ще се наложат някои предоговаряне между САЩ и Великобритания.
Преди дни председателят на Федералния резерв, Джанет Йелън изрази опасение, че сюжетът Brexit може да има сериозни икономически последици и за Съединените щати.
Какъвто и да е окончателният резултат от референдума за членството на британците в Европейския съюз, той няма да има обвързващ характер, съобщава БНТ. Няма законов текст, който да задължава премиера Дейвид Камерън или да му определя срок да активира член 50-и от Лисабонския договор за напускане на съюза. Той със сигурност ще трябва да инициира парламентарен вот, който да го овласти да започне процедурата. И най-вероятно ще получи зелена светлина дори от своето - проевропейско крило на Консервативната партия. Защото едва ли някой политик би искал да си отреже пътя към парламента на следващите избори чрез пренебрегване волята на електората.
Никоя държава не е бягала досега от Евросъюза, но част от държава, и то голяма, го е правила. През 1982 г. 52 процента от жителите на Гренландия решиха, че не искат да са част от блока. Фактическото откъсване трябваше да бъде договорено от Копенхаген, тъй като леденият остров е автономна територия на датското кралство. "Загубихме 60 на сто от територията на европейската общност", възкликна с тъга тогавашният председател на Еврокомисията Жак Делор.
В случая на Великобритания Договорът на Евросъюза предвижда тя да води преговори с останалите страни членки и да сключи с тях споразумение за напускане, което да включва и основите на бъдещите отношения на блока с Лондон.
Още при обявяването на датата на еврореферендума Камерън предупреди, че стигне ли се до този етап, връщане назад няма да има.
Алтернативата е Камерън да пробва ново предоговаряне на условията за британското членство в Евросъюза и след това да свика втори референдум. Практиката в други еврочленки показва, че многократно поставяне на един и същ въпрос на всенародно допитване често води до желания от политиците резултат. Британският премиер обаче даде да се разбере, че за него е въпрос на чест да не предприема такава стъпка.
По-вероятно е да бъдат свикани предсрочни избори и ако някоя от партиите заложи в кампанията си на оставане на страната в Европейския съюз и спечели вота, резултатът съвсем легитимно би бил смятан за по-важен от този на референдума.
3
Коментара по темата
3.
тъп
25.06.2016 14:43:27
Бързо купувайте рубли.
2.
bai kiro
24.06.2016 10:31:08
vsi4ki 6te izlqzat!ostavame nie garcite i rymancite!bas sauza!
1.
GO4O
24.06.2016 10:09:15
Айде,ние сме на ход.....да им набием шута на тъпанарите от клоаката Брюксел.....и тъпаците от гроб+изчадията комунисти и т.н. противоконституционни про турски сборища....
  Добави Коментар
Чували с пари изпаднаха от брониран камион! Това, което последва е (не)очаквано Приблизителната загуба е оценена на около 300 000 долара Оцеля след падане от 115 метра Собствениците й обаче загинаха
Министър Мирослав Боршош: С LUNAR даваме заявка за развитието на градския туризъм В третото издание на международния конкурс по видео мапинг на тема „Завет“ участваха кандидати от 28 държави Тя празнува днес Койна Русева има рожден ден
Побой в Перник Мъж наби жена си Получи голямо признание Милов е...
Прави нещо невероятно Петков остава във футбола като вратар... Обра овациите в "Стани богат" Милена Стойчева спечели 5 бона и обеща да ги дари изцяло
Играчка-плачка: Дете надраска картина за 50 милиона евро Търсят се специализирани реставратори Заплашват го със смърт Устата получава неприятни съобщения
Нови разкрития за бруталното убийство на 18-годишната Магдалена 17-годишният Иван Костов е казал, че иска да остане в ареста, защото се страхува за живота си Разтърсващ инцидент в България, малолетни... Деца подкараха камион в Разлог